Leebe talveilm meelitas laadale arvukalt külastajaid

Möödunud laupäeval sai Põltsamaal teoks järjekorras juba kuues jõulueelne käsitöölaat.

Laadale oma kaupa pakkuma tulnute seas hakkas kohe silma Pajusi vallas maisilabürindi rajamisega tuntuks saanud Kristi Sakk, kes müüs lõngast valmistatud mänguasju. Ta ütles, et on sellel laadal varemgi osalenud, ehkki eelmine laat jäi vahele — mõnikord on tellimusi palju ja igale poole ei jõua.

Hinnatud laadakaup

Kui esimestel aastatel oli mee pakkujaid käsitöölaadal vähe, siis nüüd oli linnumagusat üsna palju ja väga erinevate maitsetega. Mesinik Jüri Mekšun on sellel laadal juba mitmetel aastatel müümas olnud ja  rahule jäänud. Tema kinnitusel meeldib ostjaile, kui lisaks tavalisele meele pakutakse ka õietolmu, suira ja kärjemett.

Mekšuni sõnul on ka mesilastega tegelemine käsitöö. Parim kauplemisaeg on ikka jõulude ja aastavahetuse aeg, mil mesi nii jõulukingitusteks kui ka külakostiks sobib.

Võisiku hooldekodu asukate kootud kaltsuvaipu müünud Ly Sepri kinnitas, et kaltsuvaibad on jätkuvalt nõutud kaup. Ta tõdes, et  jõulukingiks vaipa enamasti siiski ei osteta, sest ostja ju enamasti ei tea, kas ja missugustes värvides vaipa teises peres tarvis on.  

Käsiteokoda pakub alati uut ja põnevat

Laadal ostja rollis olnud sihtasutuse Põltsamaa Tervis juhataja Merle Mölder tõdes, et talle meeldib Põltsamaa laat väga.  Ise ta küll käsitöötegija ei ole, kuid talle meeldib neid tooteid vaadata ja osta. Tühja käega ta laadalt kindlasti ära ei lähe. Tema sõnul aitab käsitöölaat ka lihtsalt jõulumeeleolu luua.

Ta rääkis, et käis nädala eest Tallinna jõululaadal ja et Põltsamaa käsitöölaat ei jää pealinna omale alla, küll aga on siin ostjasõbralikumad hinnad. Talle meeldib, et toidukaupade osas on laadal saadaval palju ökokaupu, näiteks teed. Oluline on ka, et sellisel laadal tavaliselt turgudel pakutavat riidekaupa ei müüda.

Põltsamaa käsitööseltsi juht Anne Ütt ütles veidi enne keskpäeva, et tema müügitulemus on keskpärane, kuid seltsile pole olulisim müügitulemus, vaid reklaam ja läbi selle käsitööoskuste levitamine.

Juba käesoleval nädalal korraldab käsitööselts Põltsamaa lossikompleksis mitu töötuba, kus valmistatakse erinevas tehnikas käsitöökaarte.

Katre Arula lapitööraamat kuum kaup

Põltsamaa Käsiteokoja perenaine Katre Arula lausus enne keskpäeva, et tema on juba tulemusega rahul. Tegelikult ongi nii, et kui Põltsamaa lossikompleksi, kus käsiteokoda tegutseb, leiavad üles peamiselt linna külalised, siis laadale tulevad enamasti  kohalikud.

Väga hästi osteti muide ka Katre Arula koostatud ja hiljuti huvilisteni jõudnud lapitööraamatut.

Käsiteokoja perenaise sõnul ongi tema tänavune kõige uuem ja erilisem kaup just see raamat.

Laadapäeval oli väljas vaikne rahulik talveilm, mis käsitöötegija sõnul väga palju rahvast laadale meelitas. 

Põltsamaa rahvas on käsitööhuviline

Jõgeval sündinud ja praegu Tartus elav Eve Lepik lausus, et vaatamata samal päeval Tartus toimunud jõululaadale, eelistas tema kauplejana Põltsamaad. Pealegi polnud tal ka esimene kord siinsel laadal kaubelda.

Lepik pakkus laadal salle naistele ja tütarlastele, aga ka sokke ning kaltsuvaipu. Tema kinnitusel elab Põltsamaal armas ja käsitööhuviline rahvas.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus