Lea ja Tiina. Kunst ja pitsa

“Lugesin internetist, et pitsa puhul on väga tähtis põhi ning et kattematerjaliga ei tohiks koonerdada,? ütles möödunud neljapäeval aset leidnud näituse avamisel Elita Järvela, Tiina ja Lea juhendaja Jõgeva kunstikooli Avatud Stuudios. “Samad põhimõtted kehtivad tegelikult ka õlimaali puhul.?

Omalt poolt lisab allakirjutanu, et Tiina ja Lea Rakverre üles pandud maalid on sündinud just nii, nagu parimad pitsad: mitte täht-tähelt retsepti järgides, vaid hetkeimpulsi ja -emotsiooni ajel ning käele ja inspiratsioonile vaba voli andes.

See, et erineva pikkusega maalimiskogemusega, aga ühtviisi mitmekülgselt andeka Tiina Sääliku ja Lea Metsmehe taiestes sarnaseid jooni võib leida, torkas silma juba Jõgeva kunstikooli Avatud Stuudio viimasel ühisnäitusel “Mis on kunst??, mis võttis kokku stuudio eelmise, ekspressionistlikus ja abstraktsionistlikus laadis maalimisele pühendatud hooaja. Mõnedele stuudiolastele, kes harjunud konkreetsetest kujunditest lähtuma, toonane teema eriti ei sobinud, Tiinale ja Leale aga küll.

Samalt näituselt on enamasti pärit needki tööd, mis Rakverre üles said. Kui Jõgeva kultuurikeskuse galeriis olid maalidel juures ka pealkirjad, siis Rakveres on need eksponeeritud nimetuina, andes iga vaataja fantaasiale vaba voli igasugusteks tõlgendusteks.

Jõuline sõnum

Kui kahe autori töid võrrelda, siis on Tiina Sääliku maalidel pinnad läbitöötatumad ja värvigamma rikkalikum. Samas võluvad Lea Metsmehe maalid just oma lakoonilisusega.

“Need pole nokitsemismaalid, vaid taiesed, mis toovad vaatajani vaba loomeimpulsi, vabad käeliigutused ja vaba värvikäsitluse,? ütles näituse avamisel Rakvere kunstnik ja galerist Riho Hütt. “Senini on Hagari pitsakohvikus esinenud vaid kohalikud kunstnikud. On meeldiv, et esimesed, Jõgevalt tulnud külalisesinejad ei tulnud siia areldi, vaid jõulise, julge ja uudse sõnumiga.?

Rakvere-näitus saigi teoks ühelt poolt Tiina Sääliku enda soovist oma kunsti selles linnas näidata, teisest küljest tänu Elita Järvela headele sidemetele Riho Hütiga, keda võib nimetada üheks Rakvere kunstielu niiditõmbajaks.

“Mina leidsin endale hiljuti Rakveres hea sõbranna ja seetõttu käin siin tihti,? ütles Tiina Säälik. “Kui tekkis idee siin näitus teha, käisime läbi kõik võimalikud paigad ja leidsime, et Hagari pitsakohvik on parim. Erinevalt linnagaleriist ei küsita siin üüriraha, vaatajaid on siin aga võib-olla isegi rohkem kui linnagaleriis, sest tegemist on kesklinnas asuva ja üsna külastatava söögikohaga.?

Õed kunstis

Põhjenduse, miks ta just Lea endaga Rakverre kaasa kutsus, ütles Tiina välja alles Rakveres ja see oli üsna emotsionaalne.

“Nimed Tiina ja Lea on mõlemad pärit Vanast Testamendist,? ütles Tiina Säälik. Pealegi oli mul Lea-nimeline lihane õde juba olemas. Nüüd on ka samanimeline õde kunstis.?

Tiina Säälikut teatakse Jõgeva-mail nii kunstniku, luuletaja, harrastusfotograafi kui ka vabakutselise ajakirjanikuna. Hiljuti lõpetas ta ruumikujunduse erialal Euroülikooli. Praegu tegutseb Eesti Punase Risti Jõgevamaa Seltsi sekretärina. Lea Metsmees on aga hinnatud juuksur, nii et iluloomine on tema igapäevatöö. Tiina ja Lea ühisnäitus “Tunded? jääb avatuks 15. jaanuarini. Nii et kel Rakverre asja, astugu sisse ka Turu platsi serval asuvasse Hagari pitsakohvikusse. See on õdus ja mõnusa õhkkonnaga paik, kus kunstki end koduselt tunneb. Ja pitsa on seal, muuseas, ka väga maitsev.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus