Laulupidu ühendab kümneid tuhandeid

 

Eile andsid tantsijad Kalevi staadionil esimese etenduse,  lauljad aga jõudsid Tallinna ja algasid tõsised proovid. Järgnevad kaks tantsupeoetendust “Meri” ja kaks päeva kestev laulupidu. Laupäeval marsivad lauljad ja tantsijad rongkäigus läbi Tallinna kesklinna lauluväljakule.

 

Tallinn võttis Jõgevamaa lauljaid vastu kerge vihmaga, ent sellest ei lase keegi ennast segada, seda enam, et Kasepää ja Tartu laulupeo aegse vihmaga võrreldes oli reedene ilm suisa suurepärane.

Eriti eakamate lauljate jaoks oleks neljapäevane põrgukuumus palju raskemini talutav olnud.

Proovis tuleb tekitada õige “keemia“

Proovid käisid reedel juba hommikust peale, õigupoolest pannaksegi peokontsertide õnnestumisele alus just proovides, kui kooride ja proovijuhi vahel tekib õige “keemia“. Siis saab laul ka kontserdil hästi ja emotsionaalselt ette kantud.

Peale peo lähenemise rõõmustavad lauljad ka uute, miljoneid maksma läinud tualettide üle, kus ei ole enam kloorihaisu.

Loodetavasti tuleb hea pidu, igatahes lauljate ja tantsijate poolt on selleks kõik tehtud, seega eeldused on olemas. Tervis on kõikidel lauljatel hea. Ainus, mille üle kurdetakse, on kõrbenud keel, sest lõuna ajal püüdsid kõik kiiresti oma supi ära süüa. Oli oht, et kohe-kohe tuleb lavale joosta. Pärast said kiirustajad tükk aega lava taga seista.

Veel enne Tallinna jõudmist kohtusid Jõgevamaa koorid eri peatuspaikades. Need olid meeleolukad kohtumised, kust ei puudunud naljad ja laul.

Tuli ühendas suure osa Eestist


Laulu- ja tantsupeotuli saabus Tallinna neljapäeval kell 22.30, olles läbinud üle 900 kilomeetri pikkuse teekonna läbi Eesti. Laulu- ja tantsupeotuli liikus tänavu esimest korda Tallinna mööda veeteid. Selleks kasutati ajaloolisi puulaevu ja läbiti teekonnal kaheksat maakonda. Laulu- ja tantsupeotuli ühendas oma teekonnal sõna otseses mõttes suure osa Eestist, sest kolme nädala jooksul mööda siseveekogusid ja merd liikunud tule teekonda jälgides said peost osa väga paljud.

25. laulu- ja 18. tantsupidu „ÜhesHingamine“ peetakse 2.-5. juulini Tallinnas. Peo juhatas 2. juulil sisse pillipidu Raekoja platsil, Tantsupeo idee autor on Henn Tiivel ja kunstiline juht Ülo Luht, laulupeo kunstiline juht on Ants Soots.

25. üldlaulupeol ning 18. tantsupeol osaleb kokku üle 35 000 inimese. Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA on varem teatanud, et 25. laulupeol “ÜhesHingamine” osaleb 26 430 lauljat ja pillimängijat.

Peol esineb 864 koori ja orkestrit 26.430 laulja ja pillimängijaga, sealhulgas 149 mudilaskoori (4556 lauljat), 160 lastekoori (4995), 74 poistekoori (2160), 39 meestekoori (1194), 109 naiskoori (3285), 273 segakoori (8721) ja 60 puhkpilliorkestrit (1519 pillimängijat).

Teiste hulgas osaleb peol 41 väliskollektiivi 1340 laulja ja pillimängijaga.

Laulupeole pääsemiseks tuli kooridel ja orkestritel osaleda kahes maakondlikus eelproovis.

Tantsupeol “Meri” osaleb 534 tantsu- ja võimlemisrühma 7460 tantsija ning võimlejaga. Koos juhendajate, üldjuhtide ja saatjatega on peol üle 8700 osaleja.

ÜhesHingamise kava

Laupäev, 4. juuli

Kell 11 tantsupeo II etendus Kalevi staadionil

Kell 14 laulu- ja tantsupeo rongkäik

Kell 19 laulupeo I kontsert lauluväljakul

Pühapäev, 5.juuli

Kell 11 tantsupeo III etendus Kalevi staadionil

Kell 14 laulupeo II kontsert lauluväljakul 

iii

RIINA MÄGI

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus