Laululuik jäi Vaiatu paisjärvel jäävangi

Paisjärv on jääkatte all, vaid järve suubuva oja sisse- ja väljavoolu juurde on jäänud veidike lahtist vett. Neljapäeval konutas vähemalt kolm päeva veesilmas ja järvejääl ukerdanud täiskasvanud suur lind apaatselt kivi otsas, pea tiiva all peidus. Lind tundus olevat haige ja külarahvas kutsus laululuige päästmiseks Rääbisel asuvast Robijärve loomade turvakodust.

appi veterinaararst Villem Robi. “Läksin vette lindu päästma, kuid tema paterdas mööda jääd tasakesi kaugemale. Varsti tegigi ta tiibadega hops-hops ja kadus madalate pilvede poole. Küllap läks vaba vett otsima, tõenäoliselt Peipsi äärde,” arvas loomaarst Robi. Viimastel aastatel jääb üha rohkem luiki talveks Eestisse. Pärast jaanuaritormile järgnenud külmalainet korjas ta Lääne- ja Ida-Virumaalt mere äärest paarkümmend kühmnokk-luike ja tõi turgutamiseks Robijärvele. Toitis ja tohterdas neid siin kevadeni, siis viis nad Kunda juurde jäävabasse merevette. Kurvem lugu oli Kuremaa järve kaldalt leitud luigepojaga, keda oli kividega vigastatud. Lind toodi küll turvakodusse, kuid arst ei suutnud tema elu päästa. Lahkamisel selgus, et luige ajus oli verevalum.

Kurjad inimesed olid ka Vaiatu järvele jäänud luike kividega loopinud. Villem Robi hinnangul vedeles luige läheduses jääl sadakond kivikest.

Eilseks oli Robijärve loomade turvakodule teatatud neljast jäävangi jäävast luigest Valgamaal Laatres ja ühest Tartumaal Koosal. “Ega neid seni, kuni veel veidike vaba vett jagub, kätte saa,” teadis Villem Robi oma kogemustest.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus