Laulukonkurss Palamusel: poolsada solisti ja tosin ansamblit

Palamusel võistlesid kesk- ja gümnaasiumiastme lauljad, algklasside laululapsed selgitasid endi hulgast paremad juba 26. novembril Voore Põhikoolis. ?üriisse kuulusid Palamuse lauluvõistlusel muusikaõpetajad Margus Kask (Jõgeva Muusikakool), Lia Koorts (H. Elleri nim Muusikakooli Tabivere filiaal), Marika Pedak (Tartu Kutsehariduskeskus) ja Reet Sester (Põltsamaa Muusikakool). V-VI klasside solistidest sai peapreemia Kristiine Mölder Põltsamaa Ühisgümnaasiumist (juh Meeli Nõmme) ning eripreemiad Merilyn Miljand Esku Lasteaed-Algkoolist (juh Reet Madisson) ja Liivi Kirtsi Voore Põhikoolist (juh Heveli Ivask). Ansamblitest tunnistati selles vanuserühmas parimaks Põltsamaa Ühisgümnaasiumi ansambel (juh Meeli Nõmme), eripreemia sai Esku Lasteaed-Algkooli oma (juh Reet Madisson).

VII-IX klasside solistidest tunnistati peapreemia vääriliseks Joonas Paas Jõgeva Gümnaasiumist (juh Maret Oja), eripreemiad läksid Käthi Kivile Palamuse Gümnaasiumist (juh Luule Toome) ja Laura Suikile Põltsamaa Ühisgümnaasiumist (juh Hille Martin). Ansamblitest oli parim Sadala Põhikooli oma (juh Mare Talve), eripreemia väärilised aga Palamuse Gümnaasiumi (juh Luule Toome) ja Jõgeva kultuurikeskuse laulustuudio ansambel (juh Silja Piir).

Gümnaasiumiealiste hulgas oli parim solist Liisa Nõmme Põltsamaa Ühisgümnaasiumist (juh Meeli Nõmme), eripreemia pälvisid kolm tema koolikaaslast: Madis Velström, Kaja Kaus ja Kaspar Kadastik (juh Vaike Hannust). Ka vanima vanuserühma ansamblitest tunnistati parimaks Põltsamaa Ühisgümnaasiumi tütarlasteansambel (juh Meeli Nõmme).

Selle ?ürii otsus

Kuna suurim “noos” läks neile, olnuks Põltsamaa Ühisgümnaasiumi lauluesindusel põhjust nina üsna püsti ajada, ent selle kooli muusikaõpetajal Meeli Nõmmel oli asjast oma nägemus:

“Mina ütlen oma laululastele alati, kui me mingil konkursil käime, et see, kuidas preemiad lõpuks jagunevad, on konkreetselt selle ?ürii otsus, koosnenuks hindajate kogu teistest inimestest, võinuksid ka tulemused olla teistsugused.”

Tõepoolest: lauluvõistlus pole spordivõistlus, kus on võimalik midagi sekundite, meetrite või kilodega mõõta. Sestap on hea, kui ka lapsed tajuvad, et sel võistlusel pole absoluutseid tõdesid, vaid hinnangud on tahes-tahtmata mõnevõrra subjektiivsed ja tulemused suhtelised. Siis ei aeta edu puhul liialt nina püsti ega võeta preemiata jäämist liiga traagiliselt.

Meeli Nõmmele oli see üle mitme aasta esimene kord, kus ta sai kesk- ja gümnaasiumiastme maakondlikul laulukonkursil olla lihtsalt osalejana. Eelnevatel aastatel oli ta ise konkursi korraldaja.

“Päris lahe oli niimoodi ilma lisakohustusteta konkursil olla ning rahulikult enda ja teiste õpilaste esinemist jälgida. Gümnaasiumiastme soliste oli ikka väga põnev jälgida: nemad on juba väikest viisi isiksused ja iseseisvad kunstnikud,” ütles Meeli Nõmme.” Ja mõistagi oli ka meie lauljatel tore vahelduseks kusagil mujal kui oma koolis võistelda.”

Avalikuks kontserdiks?

Seda, et gümnaasiumiastme solistid tõsise muusikaelamuse pakkusid, arvas ka ?ürii esimees Margus Kask.

“Minu arvates võiks gümnaasiumiealiste laulukonkurss suisa avaliku kontserdina toimuda, siis saaks nende kunstist osa palju suurem hulk inimesi,” ütles ta.

Tema sõnul on maakondlik laulukonkurss mitte ainult paremate väljaselgitamise koht, vaid ka koht, kus enda ja teiste vigadest ja õnnestumistest õppida.

“Meeldiv on tõdeda, et maakonna koolides on palju tublisid juhendajaid-muusikaõpetajaid. Ning tore, et nad ajaga kaasas käivad ja julgevad tavapärase klaverisaate kõrval ka mitmesuguseid fonogramme kasutada. Üllatus oli see, et mõni laulja julges omaloodud palaga välja tulla. Seda võiks edaspidi rohkemgi praktiseerida,” ütles Margus Kask.

Kuigi Palamuse Gümnaasium korraldas maakondlikku lauluvõistlust esimest korda, sai sealne toimkond eesotsas huvijuht Tiina Luige ja muusikaõpetaja Luule Toomega ülesandega suurepäraselt hakkama. Palamuse rahvamaja, kus nüüd tänu Tartu H. Elleri nimelise Muusikakooli suuremeelsele ?estile olemas päris korralik klaver, osutus aga laulukonkursile mõnusaks “koduks”. Iseasi, et esinejaid kogunes kolme vanuserühma peale kokku väga palju, mistõttu konkursipäev venis, eriti nooremate laululaste jaoks, liialt pikaks.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus