Laulud, mis jäävad, ja laulud, mis kaovad

Kes võttis möödunud pühapäeval vaevaks Laiuse kirikusse minna, sai tükiks ajaks hingekosutust: kirikuvõlvide all kõlasid igihaljad ja uuemad meloodiad eesti muusika elava legendi Tõnis Mägi repertuaarist. Esitajaks oli mõistagi tema ise. Ise saatis ta end ka süntesaatoril.

“On laule, mis jäävad repertuaari aastateks ja laule, mida laulad korra ning järgmisel hetkel unustad,” tõdes Tõnis Mägi pärast Riho Sibula poolt Vladislav Korzhetsi tekstile kirjutatud laulu “Aed” esitamist. See laul kuulub kindlalt esimesse liiki, teiste kohta tõi Mägi aga järgmise näite.

“Minu 60. sünnipäeva puhuks otsisid mu sõbrad raadio- ja telemaja arhiivist välja terve hulga salvestisi minu lauldud lauludega. Oleksin võinud vanduda, et ma pole pooli neist elu seeski kuulnud, kui ma poleks oma silmaga näinud ja oma kõrvaga kuulnud, et need kõlavad minu esituses,” ütles Tõnis Mägi.

Lauludega “Tiivad” ning “Tuul ja roos” tegi ta oma kavas väikese kummarduse kahele Laiusega seotud mehele. Esimese nimetatud lauludest on Mägi kirjutanud Laiusel sündinud riigimehe Jaan Poska tütrepojapoja, luuletaja Ott Arderi mälestuseks, teise aluseks on poola luuletaja Zbigniew Heberti luuletus, mille on eesti keelde tõlkinud kümmekond aastat Laiusel elanud Hendrik Lindepuu.

“Siin oli hea laulda ja ma ei usu, et see viimaseks korraks jääb, mil ma siin laulan,” ütles Tõnis Mägi, kui oli lisapalana ära laulnud oma legendaarse “Koidu”. “Eesti lauljad ei peakski andma staadionikontserte, vaid esinema pigem sellistes väikestes maakirikutes nagu see siin.”

Publikul oli kontserdi ajal võimalus teha annetus Laiuse kiriku lühtrite remontimiseks ja puhastamiseks. EELK Laiuse koguduse juhatuse esimehe Epp Järve sõnul kogunes kontserdi lõpuks annetuskastidesse enam kui 300 eurot.

“Seda ei saa aga lõplikuks annetussummaks lugeda, sest kontserdi eel ja järel annetati raha ka pangaülekandega. Koguduse pangaarvele laekunud raha loeme kokku mõne päeva pärast,” ütles Epp Järv ja avaldas lootust, et praegu OÜ ARS Metallitöö meistri Illar Meeru käes oleva lühtri parandamine ja puhastamine saavad tänu möödunudpühapäevasele kontserdile kinni makstud ja lühter 15. juunil kirikusse üles riputatud.

Ka kaks Meeru poolt juba varem puhastatud lühtrit said korda suuresti tänu kontsertidele, millel annetusi koguti. Meistri käest päris puutumata on nüüd veel vaid üks lühter – just see, mille all Tõnis Mägi kontserti andes istus. Lühtrite kordasaamist on jätkuvalt võimalik toetada, tehes annetusi EELK Laiuse koguduse arveldusarvele nr 1120248505, (lisada märgusõna </span>“Lühtrid”). 70 ja enam eurot annetanute nimed saavad ära märgitud tahvlil, mis paigaldatakse kirikuseinale siis, kui kõik lühtrid on korras.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus