Laulud, mis ei jäänud sahtlisse

Tiina Säälik esitles nädal tagasi Jõgeva linnaraamatukogus oma teist luulekogu „Keegi ei loo laule sahtlisse surema”, mille üllitas kirjastus Paljasjalg sarjas „Eesti 100 luuleraamatut”. Kogusse on koondatud valik viimase 18 aasta jooksul loodud tekste: sama autori esimese luuleraamatu „Elu on aasta” ilmumisest ongi möödunud 18 aastat.


Tiina Sääliku näol on tegemist mitmekülgselt andeka inimesega: lisaks luuletamisele tegeleb ta näiteks maalimise, fotokunsti ja pikamaajooksuga. Kummalisel kombel on luuleraamatu ilmumine Tiina jooksuharrastusega üsna otseselt seotud. Kirjastaja, kes „Eesti 100 luuleraamatu” sarja üllitab, on nimelt samuti jooksuhuviline. Ühest tema sotsiaalmeediapostitusest sai Tiina teada, et selline Eesti Vabariigi juubelile pühendatud sari teoksil on, ja otsustas ka oma sahtlisse kogunenud luuletekstid samas sarjas avaldamiseks välja pakkuda. Kirjastajale need meeldisid ja luulekogu ilmumisele oli tee lahti.

„Päris palju aega kulus siiski veel tekstide arvutisse sisestamisele: enamik mu luuletusi olid senini vaid käsikirjas. Mõtlesin, et mis see ümbertrükkimine ikka on, aga seda tööd ei saanud ju mehhaaniliselt teha, vaid tuli ikka mõttega asja juures olla,” tunnistas autor.

Tema sõnul on päris paljud tema luuletekstid sündinud rongis. Ta sõidab üsna tihti rongiga Tallinna vahet ning sel ajal, kui teised nutitelefonis siblivad, paneb tema oma luuletuseks saada ihkavaid mõtteid paberile – täiesti vanamoelisel viisil, st pastakaga.

„Rongi liikumine paneb mingil kummalisel kombel ka mõtte jooksma. Autoga sõites seda näiteks ei juhtu. Ka joostes mitte: siis on iseendaga liiga palju tegemist,” tõdes Tiina.

Tema uue raamatu kaanel ja kujunduses on kasutatud fotosid, mille autoriks on Rakveres elav Lembe Aasorg. Tänavu aprillis-mais sai Jõgeval Betti Alveri muuseumis näha tema näitust, mis paelus meeleolukate looduskeskkonnas ja vanades hoonetes lavastatud stseenidega. Mõnel selle näituse pildil võis ära tunda ka Tiina. Viimane tunnistas toona, et on tõesti Lembele mõnel korral modelliks olnud, ning tõdes, et Lembe põnevate mängudega on tore kaasa minna, saada üle esialgsest krambist ning muutuda fotograafi kõrval ise kaasloojaks.

Oma tekstide kohta ütles Tiina, et ta ei kipu neid hiljem väga viimistlema. Pigem jäävad need sellisteks, millistena oma sünnihetkel siia maailma tulla on tahtnud. Tõsi, kuulekogu kokku pannes ta siiski töötles tekste natuke.

Nagu öeldud, on tekstid kogunenud 18 aasta jooksul. Kogusse aastaarve lisatud pole, nii et lugeja võib vaid oletada, millised luuletused uuemad, millised vanemad. Mõni tekst võib olla ka lugejale tuttav, sest Tiina on korduvalt osalenud Jõgeva linnaraamatukogu ja Betti Alveri muuseumi korraldataval omaloomingukonkursil „Betti Alveri jälgedes” ja seal tunnustatute hulka jõudnud.

Tiina ei tea, et tema suguvõsas teisi kirjanduslike kalduvustega inimesi oleks olnud. Ema-isa, samuti vanavanemad tegid kogu aeg asjalikumat tööd. „Nii need asjad küll ei käinud, et visati rõugutäis heinu lakka ja siis tormati tuppa kirjutama,” ütles Tiina muiates. Tal endalgi on luuletamise, maalimise ja muude tegemiste kõrval teha igapäevatöö: ta on Eesti Punase Risti Jõgevamaa Seltsi sekretär.

Tiina uue luulekogu pealkiri viitaks justkui sellele, et luule avaldamine on talle väga oluline. Tegelikult see nii pole. Kirjutamise kohta on Tiina korduvalt öelnud, et kui on võimalik ka mitte kirjutada, siis ei peakski kirjutama, sest hästi kirjutavaid inimesi on ilmas palju.

„Nii et ma pole kunagi tundnud kohustust ei kirjutada ega ka avaldada, aga kui keegi sellest kogust enda jaoks midagi leiab, olen väga õnnelik,” tõdes Tiina ja lisas, et paarilt inimeselt on ta saanud oma luuletustele nii ilusat ja südamlikku tagasisidet, mis meeleliigutusest silma märjaks on võtnud.

Sel laupäeval on Tiina Ida-Virumaa lugejate ees. Anneli Lamp, Jõgeva kandi juurtega Ida-Virumaa luuletaja, korraldab Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseumis loominguõhtu, kuhu ta on kutsunud mitu sarjas „Eesti 100 luuleraamatut” oma kogu avaldanud autorit. Ta ise kuulub nende hulka. Kohale tuleb ka kirjastaja.

„Mul polegi praegu ülevaadet, mitu raamatut sajast juba ilmunud on, aga ehk saab Kohtla-Nõmmel asi selgemaks,” ütles Tiina.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus