Laulu- ja tantsupeole pääsejad teada

“Taidlejaid läheb pidudele kaheteistkümnest omavalitsusest. Esindamata jääb ainult maakonna väikseim, Kasepää vald, kus pole praegu ühtegi tegutsevat taidluskollektiivi,” ütles Jõgevamaa laulu- ja tantsupeo kuraator, maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna peaspetsialist Maie Puusepp. “Kui nimeliselt on need kollektiivid, kes peole pääsevad, juba teada, siis arvud, mille piiridesse ühe või teise maakonna lauljate-tantsijate arv mahtuma peab, on veel Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse poolt kinnitamata. Eeldatavalt läheb meie maakonnast tantsupeole 375 tantsijat ja võimlejat ning laulupeole rohkem kui 800 lauljat ja pillimängijat.”

Maie Puusepa sõnul on need Jõgevamaa kohta üsna tavapärased arvud, nii et suurt tõusu ega mõõna meie taidluses viimasel ajal ilmselt olnud pole. Kui kooridest pääsesid peole enam-vähem kõik, kes eelproovide kadalipu läbi teha jaksasid (iseasi, kas Tallinna minnakse täies või pisut vähendatud koosseisus), siis mõnel peoettevalmistuse läbi teinud tantsu- ja võimlemisrühmal tuli siiski vastu võtta kurb teade, et Tallinna on neil asja minna vaid pealtvaatajaina.

Kes lähevad?

Kes siis on peolepääsejad? Laulupeole pääsesid Jõgeva ja Tabivere Gümnaasiumi ning Jõgeva ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi mudilaskoor, Adavere, Laiuse, Sadala, Saduküla, Torma ja Voore Põhikooli, Jõgeva, Palamuse ja Tabivere Gümnaasiumi, Jõgeva ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi ning Puurmani Keskkooli lastekoor, Jõgeva Gümnaasiumi, Jõgeva ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi ning Jõgeva maakonna poistekoor, Jõgeva Gümnaasiumi, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi, Torma valla, Maarja ja Tabivere segakoor ning Põltsamaa kultuurikeskuse segakoor Heli, Jõgeva Gümnaasiumi, Kamari Haridusseltsi ja Laiuse naiskoor ning Mustvee kultuurikeskuse naiskoor Meeliko, Jõgeva meeskoor Mehis ja Jõgevamaa noorte meeskoor, Põltsamaa linna, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi ja Mustvee kultuurikeskuse puhkpilliorkester ning Torma pasunakoor.

Tantsupeole pääsesid lasterühmadest Põltsamaa Ühisgümnaasiumi, Siimusti ja Esku Lasteaed-Algkooli ja Põltsamaa Lasteaed-Algkooli Tõruke II-III kl rühm ning Laiuse, Lustivere ja Pala Põhikooli VI-VIII klasside rühmad (Palalt on neid koguni kaks!), naisrühmadest Põltsamaa kultuurikeskuse, Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio ja Jõgevahe Pere rühm ning Laiuse naisrühm Meie Mari, B-segarühmadest Palamuse Tootsid-Teeled ja Kaarepere Luukar, D-segarühmadest Lustivere Põhikooli ja Jõgeva Gümnaasiumi rühm, D-segarühmadest Jõgeva Kaaratsim, Pajusi Kaljaan ja Lustivere Lustilised ning võimlejatest Adavere Põhikooli (3 rühma), Jõgeva linna ja Ühisgümnaasiumi ning Lustivere võimlejad.

Ühtekokku esineb laulu- ja tantsupeol 32 000 taidlejat.

Rõhk kvaliteedil

Tantsijad peavad Tallinna-tee ette võtma 28. juuni õhtul, sest järgmisel hommikul kella 9st algavad harjutusväljakutel juba eri rühmaliikide proovid. Lauljad peavad teele asuma 1. juuli õhtul või 2. juuli varahommikul. Proovid algavad 2. juuli hommikul.

“Laulupeo proovid on koondatud ühele päevale ning seepärast oleks hea, kui kõigil juba enne Tallinna minekut laulud hästi selged oleksid. Hea võimalus repertuaari läbi laulmiseks on näiteks 26. juunil toimuv Tartu laulupidu, millele on Tartu enda kooride kõrval oodatud osalema ka ümberkaudsete maakondade koorid. Tartu laulupeo toimumise tõttu otsustati ka traditsioonilist Peipsi-äärsete maakondade laulupidu sel aastal mitte pidada,” ütles Maie Puusepp. “Kvaliteedi tähtsust on üldlaulupeo toimkond sel aastal eriliselt rõhutanud ja eks Baltimaade laulupeotraditsiooni kandmine UNESCO maailmapärandi nimistusse ju kohusta ka.”

Nagu viimasel ajal ikka, teeb laulupeotuli enne Tallinna jõudmist läbi pika teekonna läbi mitme Eesti maakonna. Jõgevamaal, täpsemalt Kassinurme hiies saab aga tänavu teoks omapärane sündmus: Tartu laulupeol süüdatava laulupeotule ja tantsuema Helju Mikkeli kodutalus Haldjal süüdatava laulupeotule nn ühtesulatamine. Pärast seda tseremooniat alustab üheks saanud tuli teekonda läbi Kagu-Eesti maakondade Tallinna.

“Soovitan laulu- ja tantsupeole minna ka kõigil neil, kes sinna laulja või tantsijana ei lähe: see on ju meie tähtsaim rahvakultuurisündmus ning niisugust elamust, nagu see pakub, ei saa kusagilt mujalt,” ütles Maie Puusepp.

Nüüd on ju ka peopiletite hankimine imelihtne: neid saab osta nii internetist kui ka Jõgeva kultuurikeskusest ja Statoili Mustvee tanklast.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus