Lastekunst maavalitsuse esinduskingitustel

Laura Kalevipoega kujutav pilt on lapselikumas stiilis, Kaimari kompositsioon, milles kesksel kohal Kalevipoja (aga miks mitte ka kuningas Magnuse või Karli) mõõk, klassikalisemas stiilis. Laura joonistatud pilti lasti trükkida ainult paberkottidele, Kaimari oma nii paber- kui ka riidekottidele. Ühtekokku valmistati 600 paber- ja 100 riidekotti. Esimesed kingitused anti uudsetes kottides üle juba kuu aega tagasi, nüüd on siis nende kasutamine maavalitsuse poolt ka igati seaduslik. Vastutasuks oma loomingu kasutusõiguse loovutamise eest said nii Laura kui ka Kaimar kopsakad kingikotid. Tänu ja kingituste osaliseks said ka teiste maavalitsusele esitatud kavandite autorid Liisi Talas, Merilyn Saksing ja Keiu Meesak ning lapsi juhendanud õpetajad Elita Järvela ja Katrin Tamm.

Tunnuslause teemalisi pilte joonistasid I ja III kursuse õpilased. Maavalitsusele esitamiseks valisid õpetajad välja kolm I kursuse ja kolm III kursuse õpilaste tööd. Võitjad Laura ja Kaimar (temalt läks maavalitsusse koguni kaks kavandit) on mõlemad alles esimesel kursusel. Kaimari võidutöö “Aken” sünniloost oli õpetaja Elita Järvelal lõbus lugu rääkida.

“Tunnuslause teemalise pildiga ühel ajal sai antud õpilastele ka ülesanne joonistada pannoo. Natuke hajameelne Kaimar ajas asjad sassi ning arvas, et ka pannoo tuleb joonistada teemal “Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud!” Antud juhul tuli aga eksitus asjale vägagi kasuks: vaevalt et Kaimar ilma selleta niisuguse suurepärase kujundusidee peale oleks tulnud,” ütles Elita Järvela.

“Kingituste pakkimiseks mõeldud kottide projekt oli osa maakonna imago kujundamise protsessist. Kujunduse tellimine oma maakonna õpilastelt tundus kõige õigem: lastel tekib alati vaimukaid ja originaalseid ideid ning nende looming vajab väärtustamist: see on üks paremaid asju, mis meil pakkuda on,” ütles maavanem Aivar Kokk.

Tema sõnul valmib kuu aja pärast ka Laura ja Kaimari loominguga kaunistatud pakkepaber. Kaugemas tulevikus leitakse kavanditele aga kasutusalasid veelgi: Kaimari oma sobiks näiteks hästi klaasile maalimiseks, Laura oma võiks aga võtta aluseks mõne maakonna piirile püstitatava skulptuuri loomisel.

See, et kaks tunnuslausest lähtuvat kavandit nüüd kasutusele võetud on, ei tähenda aga seda, et kunstikooli lastelt laekuvaid uusi kujundusideid enam arutluse alla ei võetakski. Maavalitsus loodab Jõgeva kunstikoolilt saada kinkimiseks ka muid laste loodud taieseid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus