Lastekodu sai sünnipäevaks mängumaja

    Jõgevamaa ainus lastekodu, Siimusti lastekodu Metsatareke pidas eile oma 15. sünnipäeva. Kõige suuremaks kingituseks, mille lastekodu sünnipäeva puhul sai, oli kena prussidest mängumaja.

Mängumaja kinkimise eestvedajaks oli Jõgeva maavalitsus, maja soetamiseks vajalikud enam kui 30 000 krooni aitasid kokku saada Jõgeva vallavalitsus, OÜd Moreen, Markilo, Olly ja Õnne Piimakarjatalu, ASid Valmeco ja Pamako Betoon, TÜ Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liit ning Hansapank ja SEB Pank. Maja on toodetud ASis Valmeco.

“Lastekodu ise soovis sünnipäevakingituseks just sellist maja. Ja kuigi summa tundus esiotsa suur, võttis selle kokkusaamine aega vaid veerand tundi,” ütles maavanem Aivar Kokk. “Suvel on lastel selles majas tore mängida, talvel saavad nad sinna aga oma jalgrattad hoiule panna.”

Metsatarekese käekäigu pärast on maavanem muret tundnud osalt sellepärast, et ta ise oli — siis veel Jõgeva vallavolikogu eelarve- ja majanduskomisjoni esimehe rollis — üks selle asutuse sünnile kaasa aidanutest.

“Kui poolteist aastat tagasi valmis siin uus, Andruse-nimeline peremaja, siis nüüd vajaks seegi maja juba juurdeehitust, sest iga maakonna lastekodulapsed peaksid saama elada oma maakonna lastekodus. Praegu peab osa Jõgevamaa lapsi aga elama mujal,” ütles maavanem.

Presidendi roos

Kõige kõrgema külalisena osales Metsatarekese sünnipäeval Riigikogu esimees Ene Ergma, kes esimest korda selles paigas viibinuna kiitis lastekodu ilusat ümbrust. Et see veelgi kenam oleks, tõi ta Riigikogu poolt kingituseks kaasa kaks dekoratiivõunapuud. Pisut kaudsemal viisil jõudsid sünnipäevalapseni president Toomas Hendrik Ilvese tervitused ja kingitus. Jõgeva vald tunnistati nimelt hiljuti lõppenud konkursil Kaunis Eesti Kodu 2008 üheks Eesti kaunimatest omavalitsustest ning Jõgeva vallavanem Saima Kalev tõi presidendilt sel puhul kingituseks saadud roosiistiku Metsatarekesse, et see seal maha istutataks.

Toredaid ja kasulikke kingitusi toodi veel palju. Jõgeva linnapea Viktor Svjatõševi poolt üle antud 10 000 kroonist tšekki vastu võttes teatas lastekodu juhataja Marika Tekkel näiteks, et linna kingitud raha kulutatakse lastekodu köögi esimesele korrusele kolimiseks: siis vastab see veelgi paremini tervisekaitsenõuetele kui senini.

Lastekodu tänas omalt poolt sünnipäevapeol oma häid koostööpartnereid. Kiidusõnu jätkus juhatajal ka lastekodu personalile.

“Ega teistel töökohtadel ja teistes ametites seda vist naljalt ette tule, et tööle minnes pistetakse ühte taskusse kommid ja teise õunad ning vahel haaratakse kotiga riideidki kaasa — et siis tööl olles lastele jagada,” ütles Marika Tekkel.

Täitunud unistused

Teenekamatele töötajatele eesotsas Silvi Moonti, Asta-Maire Raudsepa ja Velda Kallasega kinkis juhataja kuldsed rinnanõelad. Kolm eelnimetatut said tänukirja ka maavanemalt.

Lastekodu esimene juhataja Silvi Moont meenutas sünnipäevapeol viieteistkümne aasta taguseid aegu, mil uksed avas lastekodu eelkäija — laste turvakodu.

“Ega keegi meist siis õieti teadnud, mismoodi töö sellises asutuses käima peaks,” tunnistas Silvi Moont. “Kogemusi käisime saamas Tartu turvakodus. Need olid mure- aga ka naerurohked ajad.”

Turvakodu lastekoduks muutmise vajadust tundis Silvi Moont kohe ning kohe asus ta ka tegutsema, et muutus teoks saaks. 2000. aasta 1. septembrist reorganiseeritigi turvakodu lastekoduks.

“Need unistused, mis mul lastekoduga seoses on olnud, on kõik täitunud,” ütles Silvi Moont. “Hea meel on mul selle üle, et praegu on lastekodus palju hakkajaid ja teotahtelisi lapsi, kellele meeldib taielda ja muud põnevat ette võtta. Kaks last said tänavu muusikakooligi sisse.

Ellu on lastekodu saatnud nüüdseks seitse last ja kahel neist on juba lapsedki. Nii et tegelikult oleme juba vanaemad!”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus