Lasteaia territooriumil peremehetsenud rebane püüti kinni

Mitmeid nädalaid end Jõgeva lasteaia “Karikakar” territooriumil peremehena tundnud rebane langes eelmisel laupäeval viimaks lõksu.


Juba pea kuu aega luusis üks rebane Jõgeval lasteaia “Karikakar” territooriumil, kasutades lastele mängimiseks mõeldud liiva- ja muruplatsi oma keha kergendamiseks ning nühkides end mõnuga vastu mänguatraktsioone. Lasteaia juhtkond pöördus murega linnavalitsuse poole, kust omakorda edastati info keskkonnaametile.

“Seaduse järgi on loomadega seotud probleemid tiheasustusaladel omavalitsuse lahendada. Tegelikkuses pole neil eriti palju võimalusi seda teha. Rääkisime Linnumetsa jahiseltsi esimehe Urmas Välbaga ja ta üritab leida kastlõksu, et sellega rebane kinni püüda,” rääkis keskkonnaameti jahinduse spetsialist Hettel Mets kolm nädalat tagasi. 

Uudishimu sai reinuvaderist võitu

Rebase püüdmiseks tellis jahimees Urmas Välba kastlõksu ning seadis selle lasteaia lähedusse üles. Esimesel nädalal käis rebane küll lõksu nuuskimas, kuid paraku ei õnnestunud teda kätte saada. “Ju on tal süüa piisavalt, et ta lõksu vabatahtlikult minna ei taha,” nentis Välba, kuid lubas, et ei jäta enne, kui reinuvader käes.

Kannatust jätkus rebasel lausa poolteiseks nädalaks, sest alles möödunud laupäeval otsustas ta lõksu seestpoolt uurima minna ning puuriuks klõpsatas tema selja taga kinni.

Rebase püüdmise eest vastutavaks pandud Urmas Välba arvas, et uudishimu sai loomast sel korral võitu. “Ta ei olnud seda nägugi, et nälg ta lõksu ajama oleks pidanud,” kinnitas jahimees. Saatus paraku rebasele armuline ei olnud, sest  loomake tuli hukata ning saata Tartusse veterinaarameti laborisse uuringutele. 

Jõgeval kolavad koprad ja metssead

Urmas Välba sõnutsi on rebased Jõgeva linnas üsna levinud. “Siin leiavad nad hõlpsamalt süüa kui vabas looduses ning seetõttu tulevadki paljud neist  metsadest linna parema elu peale,” rääkis Välba. Väiksemaid metsloomi, näiteks rebaseid ja jäneseid, võib Jõgeva linnas kohata juba iga päev.

Isegi koprad on linna tee leidnud. “Üks kobras elutses mõned aastad tagasi Kase teel ühes majapidamises ning jagas seal pererahva koeraga maid. Teine seadis end kunagi sisse Jõgeva vallavalitsuse hoone ja staadioni vahele tiigi äärde,” meenutas Välba.

Suuremaid metsloomi näeb Jõgeva linnas siiski harva. “Minu andmeil põtru siia tunginud pole. Küll aga rääkis mulle üks tuttav, et Tähe tänaval suurte majade juures oli üks metssiga endale süüa otsides prügikastidega korralikult kolistanud. Mõned aastad tagasi jäi seal elumajade rajoonis üks metssiga isegi auto ette,” lisas Välba.

Jahimees paneb inimestele südamele, et metsloomaga kontakti otsida ja neid sööta ei tohi. “Metslooma koht on ikka metsas ja nad ei tohiks inimesega ja toitmisega ära harjuda,” kinnitas ta, lisades, et linnas hulkuvast metsloomast tuleks teada anda linnavalitsusele ning keskkonnaametile.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus