Lapsepõlvemälestused Õvanurmest

Vooremaa lugejale juba oma Nõukogude Armee mälestuste kaudu tuttav Paul Toots on mitme käsikirjalise mälestusteraamatu autor.

Järgnevalt hakkame laupäevasel kodulooküljel avaldama katkendeid raamatust, mille sündmustik algab autori sünniaastal. Selle kirjatöö eest pälvis Toots Eesti Rahva Muuseumilt etnograafilise ainese kogumise võistlusel ergutusauhinna. 

On jõudnud kätte 1932.  aasta 30. mai. Ilm on kevadiselt ilus, päikesepaisteline. Metsad on värskelt rohelised, sirelipõõsas maja nurga juures on õide puhkenud.

Viiskümmend aastat hiljem, kui neid hooneid enam pole, õitseb sama sirelipõõsas ikka igal aastal.

Sellel helesinisel ja päikesepaistelisel keskpäeval sündis nende ridade kirjutaja. Sellest päevast hakati teda lugema inimeseks. Hakati arvestama päevi, mis tal juba on elatud,  ja kusagil alustati kohe  ka arvestust, kui palju neid järel on.Esimestest eluaastatest inimesel mälestusi ei jää. Ühel varem, teisel hiljem salvestuvad üksikud pildid.

Veel polnud möödunud kaht aastat, kui see siniste silmadega valgepäine poiss kolis koos vanematega oma sünnikohast, mis oli  Purde talus Võru maantee ja Liiva kõrtsi lähedal, alatiseks ära.

“Isa, vaata, kui palju tähti seal on!” — “Oh rumaluke, ei need ole tähed, need on Tartu linna tuled, oleme juba linna lähedal.”

Möödus Tartu ja tee viis ikka põhja poole, lähemale uuele kodule. Aprillikuu oli porine, lumelörtsine ja külma tuulega. Vastu ööd jõuti Äksi kiriku juurde. Paremal laius pimeduses, hapras kevadises jääs helendav Saadjärv. Sõideti järsust Tormi mäest alla. Paremal mustas Tormi mets. Sellel ajal läks maantee teiselt poolt, jättes metsa paremat kätt.

Tõus Õvanurme loodeotsale  ja siis pööre paremale, sügavate vankrirööbastega külavaheteele. Teeviit näitas, et Õvanurme koolimajani on neli kilomeetrit. Veel kilomeeter loksumist auklikul teel ja oldigi uues kodus.

Endised elanikud Annamaad polnud jõudnud välja kolida. Väike  kaheaastane poiss pandi suurde korvi magama. 

Sisseelamine uues kodus 

“Koerakaela” laotud nurkadega palkidest rehielamu oli päikeses  ja vihmades halliks tõmbunud, seest ruumid aga suitsust päris tumedad.

Vöörusest läks paremale toauks, otse minnes sai rehetuppa ja vasakul oli sahvriuks. Elutuba ehk eestuba oli kunagi olnud valgeks lubjatud. Välisukse kõrval oli kahe auguga pliit, tagapool ahi, mis andis sooja tagumisele toale. Et karjakööki eraldi polnud, keedeti samas pliidil ka loomade toit ja seetõttu oli pliiditruup alati kuum.

Põrand oli toal ära vajunud, osaliselt lauad päris lagunenud ja muld näha.

Kui sisse koliti, paigutati kõrge laeni ulatuv söögikapp välisukse kõrvale pliidi vastu. Kapil olid üleval puidust nikerdused, ühe ukse sisse oli lastud haavlipüssiga auk. See oli juhtunud siis, kui isa enne Purde tallu kolimist Kaitsemõisas poodi pidas. Lell Albert oli siis hakanud minu isa jahipüssi näppima ja põrutas paugu kappi. Nii see kapp kui kogu muu mööbel oli isa enda tehtud.

Tagatuba jättis parema mulje. Selle küttis soojaks ahjukülg ja pliiditruup ja kui isa hiljem rehetuppa loomatoidu keetmiseks veel ühe pliidi ehitas, hakkas selle truup samuti tagatuba soojendama. Tagatuppa pandi voodid, kolme uksega riidekapp, raamaturiiul ja valge linaga kaetud laud.

Seinal oli tumepunases mahagonraamis isa kaksikvenna Johannese pilt, millel kullaga trükitud tekst: “Suures Maailmasõjas langenud venna mälestuseks”.

Elutubadega ühise katuse all oli veel rehetuba, sahver, rehealune ja kaks ruumi hobustele, kus aga meil hakkasid esialgu elama hoopis sead.

Rehetuba oli pime ja konarliku savipõrandaga. Parte kõrgusel lae all oli olviauk, kust suitsu välja lasta sai. Massiivse reheahju asemele tegi isa hiljem loomatoidu keetmiseks pliidi.

Siia toodi kord  põllult vili ja aeti üles partele kuivama. Suure ahjuga köeti tuba kuumaks, suits jäi samuti sisse.  Vili kuivas ööpäeva, siis peksti terad kootide abil välja. Rehealuse tõmbetuules tuulati aganad terade hulgast, nälja-aastatel segati peenemaid aganaid leivatainasse.  

Esimesed selgemad mälestused 

Olin umbes nelja aastane ja oli ilus päikesepaisteline kevadilm. Mina tahtsin iga päev käia laudast ja laudalakast kanapesadest mune korjamas. Kanad munevad hommikupoole ja teadsin, et kui kana pesal on, ei tohi teda sealt ära hirmutada. Sel päeval juhtus, et hirmutasin kogemata suure pruuni kana pesalt ja ei julgenud enam toa juurde minna, mõtlesin, et saan pahandada. Ronisin laudalakas heinakihi otsa. Päike hakkas viilulaudade vahelt sisse paistma, küllap jäin sooja käes magama. Kui sealt välja tulin, kaldus päike juba õhtusse. Vahepeal oli mind otsitud kõikjalt — metsast, kaevust ja metsaäärsetest linaleoaukudest.

Mulle meeldis vahel tundide kaupa loodust jälgida: kuidas tegutsevad sipelgad ja mardikad. Nagu mättad metsas lume alt välja sulasid, käisin vaatamas, kas esimesed sinilillede õienupud mulluste lehtede alt ei paista. Kui siis leidsin esimese nupu, millel oli näha siniseid kroonlehe ääri, oli see minu jaoks suur püha. Ruttu jooksin emale teadustama, et esimene sinilill on väljas.

Vahtisin sageli taevasse ja kuulasin lõokest. Oma metsas leidsin kevadel iga päev midagi uut. Ootasin esimest ülast, esimest pääsusilma ja kullerkuppu.

Nii kadusid kevad ja suvi ja jõudis raagus sügis.

Sügisõhtutel, kui väljas ja lauda juures kõik tehtud, tegi isa puutööd ja ema jutustas mulle vahel muinasjutte ja tondilugusid, mida ta lapsepõlves oma emalt ja vanaemalt oli kuulnud. Isa hööveldas esimeses toas petrooleumi valgel laudu, tagatuba oli pime ja sinna ma nüüd mingi hinna eest ei läinud.  Seal võib nüüd olla mõni kuri nõid, paharet või koguni vanatühi ise. Ema jutustas, et vanakurat oli keksinud põõsas tantsida ja laulnud: “Sellest on hea, et keegi mu nime ei tea, mu nimi on Ruben Siltsen!” Tagatoas pimeduses võibki Ruben Siltsen olla! Ema jutustas mulle sageli kududes lugusid. Ketramise ajal vokk vurises, siis ei kuulnud. Isa jutustas vahel sõjast. 

Luuhamba vastu raudhammas 

Ühel päeval rääkis isa mulle, et hakkan varsti hambaid pilduma. Ema lisas, et kui lapsel hammas ära tuleb, siis peab hamba ahju peale viskama ja ütlema, et kilk, säh, luuhammas, anna mulle raudhammas, siis tulevad kõvad hambad. Ta rääkis ka, et oli kord lapsena kogemata vastupidi öelnud.

Mõtlesin, et mina küll rauast hambaid ei taha, vaat’ kui lähevad veel rooste. Voldis Beljajevi proual on kuldhammas ja see ka mulle ei meeldi.  Aga kõvad hambad võivad küll olla. Meie koeral Tausil on ilusad valged hambad ja närib konte nagu ragiseb. Beljajevi proua on hambaarst ja temal võivad kullast hambad olla, tema konte ei näri.

Suvi möödus koos karjatüdruk Siinaga metsas trallitades.

<span style=”FONT-FAMILY: Arial; FONT-SIZE: 10pt” lang=”ET”>

i

PAUL TOOTS

blog comments powered by Disqus