Lapsehoiutoetus jätaks haiged lapsed koju

Kui riik või kohalik omavalitsus suudaks lapsehoiuteenust pisutki toetada, siis saaksid väikelaste vanemad tööl käia ega peaks poolhaigeid lapsi lasteaeda tooma.

Riigi või omavalitsuse abiga oleks lapsevanemal võimalik kutsuda litsentseeritud hoidja koju ning probleem oleks tunduvalt väiksem. Lapsehoiuteenuse hinnad on praegu ülikõrged ning lapsevanemad ei suuda sageli hoidjat palgata. Ka napib väljaõppinud lapsehoidjaid, neidki tuleks rohkem koolitada. 

Töökohta tuleb hoida

Kolme- ja viieaastase tütre ema, kes polnud oma nime avaldamisest huvitatud,

Noor ema ei süüdista neid lapsevanemaid, kes peavad pooltõbised lapsed lasteaeda tooma. “Ma mõistan, et töökohta on väga raske saada ja seda tuleb tõesti hoida,” tunnistas ta.

Kahe nüüd juba koolis käiva lapse ema rääkis, et kui lasteaiarühmas on väga tubli ja aktiivne kasvataja, siis haigeid lapsi rühma ei lubata, vaid saadetakse kohe hommikul koju tagasi. “Kui lapsed on pidevalt koos ja neid on ka rühmas palju, siis ikka tuleb haigusi ette. Oluline on, et üks laps ei nakataks kõiki teisi,” kinnitas ta. 

Tilk tõrva rikub meepoti

Põltsamaa lasteaia “Mari” juhataja Tiia Kaeramaa sõnul tuuakse neilgi mõnikord poolhaigeid lapsi aeda, kuid probleem pole ülitõsine. “Enamik lapsevanemaid ikka hoolib oma lastest ning ei too meile haigeid lapsi.”

Kaeramaa tõdes, et on üksikuid teistmoodi käituvaid vanemaid. “Need üksikud n-ö tõrvatilgad rikuvadki meepoti ära,” nentis ta.

Lasteasutuse juhi sõnul on suuremad probleemid sõimerühmades, sest väikesed lapsed jäävad väga ruttu haigeks, st võtavad kõiki nakkusi kergesti külge. “Ma saan aru ka emadest, kes on äsja tööle läinud ja ei taha kogu aeg ainult töövõimetuslehel olla, kuid kokkuvõttes on lapse tervis ikka kõige tähtsam,” tõdes ta.

Kaeramaa ei poolda väga ranget tervisekontrolli igal hommikul lasteaia rühma uksel. “Nohul ja nohul on vahe ja kes ikka ütleb väga täpselt, milline nohu on teistele ohtlik. Pealekauba on hommikul kõikidel lastel ninad korralikult pühitud, alles poole tunni pärast võib selguda, et lapsel on näiteks suurem nohu. Vajadusel saab tervishoiutöötaja lapsed üle vaadata ja siis helistame emadele ning anname neile juhtunust teada,” rääkis Kaeramaa.

Tema hinnangul peab lapse kollektiivi toonud vanem arvestama sellega, et laps seal kergemini haigestub. 

Maalapsed tervemad

Aidu lasteaed-algkooli juhataja Siiri Uusküla ütles, et ka neil satub mõnikord lasteaeda mõni haige laps, kuid üldjuhul see suur probleem pole. Uusküla kinnitusel on maalapsed enamasti ka tervemad. Samuti on rühmad maalasteaedades tunduvalt väiksemad. Küllap ka sellepärast haigestub rühmades lapsi vähem.

Jõgeva Perekeskus on plaaninud lapsehoiuteenuse osutamist nii, et hoidja saaks ka haige lapse juurde koju minna. Seni pole keskus selleks vajalikke dokumente veel korda saanud.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus