Lapsed saavad Rohutirtsu tagasi kõige varem novembris

 

Rohutirts” kasvandikud saavad oma renoveeritud majja tagasi kõige varem novembris. Linn on leidnud küll uue ehitaja, kuid kiiremini ei suuda maja valmis teha nemadki.

Jõgeva abilinnapea Mihkel Kübara sõnul allkirjastas linn neljapäeval peatöövõtja ASiga Gustaf lepingu lasteaia Rohutirts renoveerimise lõpetamiseks. AS Gustaf töötab koos ASiga Merko Tartu. Lisaks on kaasatud veel ka alltöövõtjad.

Ehitajad alustavad töödega järgmisel nädalal. Lepingu järgi peavad ehitusfirmad tellijale töö üle andma tänavu 5. novembriks. Jääb veel sissekolimine ja mööbli paikapanek, nii et novembri lõpuks peaks lasteaed juba töötama.

Jõgeva linnavalitsuse arenduse peaspetsialist Erki Teder ütles, et õigeks ajaks tööde lõpetamine eeldab väga tõsiseid pingutusi. Mihkel Kübara kinnitusel on ehitaja tutvunud objektiga väga põhjalikult, ka alltöövõtjatele ei tohiks enam suuri üllatusi tulla.

Ehitaja on koostanud väga põhjalikud hinnapakkumise tabelid, nii et üllatusi vaevalt lisandub. Hinnapakkumises on küll ette nähtud kümme protsenti ettenägematuteks kuludeks.

Gustafilt ja Merko Tartult Vooremaal kommentaare saada ei õnnestunud, sest ehitajad soovisid kõigepealt töödega alustada. Tööst lubati rääkida paari nädala pärast. 

Laepaneele jälgitakse kipsmajakatega

Lisatoestusi laepaneelidele esialgu ei tule. Pannakse kipsmajakad ja jälgitakse paneelide liikumist. Kui liikumisi ei tuvastata, jääb kõik nii, nagu on,” rääkis Teder, lisades, et kindlasti toestatakse trepid.

Alates detsembrist 2009 oli lasteaiamajas soe sees, kui maja oli nädala jagu köetud, lõi välja seenhallitus. Hallitanud lagede puhastamisel leiti praod nii esimese kui ka teise korruse laepaneelides. Need on põhjustatud ülekoormatusest. Need võisid tekkida juba ehituse ajal, kui nõrgad sildkraanad tõstsid materjali plokkide servadele ja plokid üle koormati.

Eelmine ehitaja Facio Ehitus tegi praguliste paneelide uuringud, korraldas ekspertiisid. Facio Ehituse projektijuht konsulteeris Tallinna Tehnikaülikooli õppejõu Karl Õigeriga. Professor Karl Õiger kinnitas, et paneele ei ole vaja altpoolt toestada, need on piisava kandevõimega. Nimelt on tulenevalt katuse soojustuse vahetusest koormus katusele enam kui poole võrra vähenenud. 

Ehitus läheb tublisti kallimaks

Lasteaia Rohutirts renoveerimise lõpetamine läheb maksma 11,5 miljonit krooni, see on 3,4 miljoni krooni võrra kallim kui esimene pakkumine.

“Objekt on kriitiline ja ükski tõsiselt võetav ehitaja ei taha võtta riski ning teha poolpidust pakkumist,” rääkis Kübar. Tema hinnangul oleks algusest peale pidanud taolise maksumusega arvestama. “Kurb on see, et aega ja raha on nüüd kõvasti kaduma  läinud,” tunnistas ta.

Jõgeva linn on pöördunud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) poole ning taotleb Euroopa Liidu toetuse osa suurendamist 30 protsendi võrra.

Linn nõuab ehitajalt lepingus sätestatud leppetrahvide tasumist ja kavatseb esitada ehitaja vastu kahjunõude, mis tuleneb asjaolust, et viimane viivitas lepingu täitmisega ja ei andnud rekonstrueerimistöid linnale tähtajaks üle. “Linnale tekitatud kahju on suur,” ütles Kübar.

Tema sõnul on linn viimase kahe kuu jooksul endisele töövõtjale pakkunud erinevaid kompromissivõimalusi, kuid ehitaja ei soostunud nendega.

Märtsi lõpus taganes Jõgeva linn ehituse töövõtulepingust lasteaeda rekonstrueeriva Facio Ehitusega, sest töövõtja seiskas rekonstrueerimistööd seoses pragudega laepaneelides tänavu 18. jaanuaril. Linn ei ole pidanud seda käitumist korrektseks.

Lepingu järgi pidi ehitaja AS Facio Ehitus Rohutirtsu remondi lõpetama 2010. aasta 8. jaanuariks. 2009. aasta 16. novembriks pidi üks korpus valmis saama, et lapsed sinna sisse  saaks tuua.

Lasteaia Rohutirts renoveerimise vähempakkumise võitis Facio Ehitus 8,1 miljoni krooniga, asjatundjate hinnangul oleks õige hind olnud 11-12 miljonit krooni.

Umbes kahekümne miljoni krooniga saaks juba ehitada täiesti uue lasteaia, vana ja nõukaaegse projektiga hoone renoveerimist peavad paljud juba üsna mõttetuks.

Rohutirtsus on tehtud

*Valatud uued põrandad

*Paigaldatud suurem osa küttetorustikku ja ventilatsioonitorustikku

*Paigaldatud uued sadeveepüstakud

*Tehtud uus väliterrass

*Peaaegu on lõpetatud  katuse rekonstrueerimine 

Pole jõutud

*Installeerida ventilatsiooniseadmeid

* Välja ehitada tulekahju- ja valvesignalisatsiooni ning videojälgimissüsteemi, lõpetamata on elektritööd

*Sügiseks jäävad kõik plaanitud välitööd

*Teostamata on kõik viimistlustööd, paigaldamata uued siseuksed.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus