Lapsed õppisid Mustvees üksteist päästma

Laupäeval peeti Mustvees kooliõpilastele mõeldud õppepäev “Parem ennetus kui õnnetus”, kus asjatundjad õpetasid lastele, kuidas üksteist ohuolukorras päästa.

iii

Koolituspäeval osalenud lapsed teavad nüüd, kuidas käituda lahtise tulega, millal on järvejää uisutamiseks ohutu ning mida teha, kui kaaslane on vette kukkunud.

Laagri korraldas MTÜ Mustvee Vabatahtlik Järvepääste. Mittetulundusühingu juhatuse liikme Kaupo Kaasiku sõnul osales ettevõtmisel 38 last Mustveest, Tormast, Voorelt ja Palalt; kõige kaugemalt oli kohale tuldud Ilmatsalust, nemad olid õpetajate lapsed.

Päeva jooksul viidi erinevatele rühmadele läbi neli ainetundi:  meditsiin, tuletõrje, ohutus jääl ning ohutus järvel.

“Ilmaga vedas meil tõesti. Kuigi oli üsna jahe, ei sadanud vihma,” märkis Kaupo Kaasik. Tema sõnul olid lapsed küll soojalt riides, kuid järvelt tulnutel oli ikkagi jahe.

“Meditsiinist rääkisid Jõgeva Punase Risti töötajad Kaidi Forostovets ja Anne Kokmann. Nemad pidasid loengu ja tegid ka praktilise õppuse mulaazhidega. Lastele meelis väga, kui sai ikka endale „haava” peale panna ja siis kaaslased seda tohterdama asusid. See tekitas palju elevust,” rääkis Kaupo Kaasik.

Veel meeldis lastele tule kustutamine. “Elava tule kustutamine on ikka midagi muud kui teoreetiline loeng,” tõdes Kaasik, kes ise pidas loengu ohutusest jääl. “See oli ainus loengu stiilis õppus, aga lapsed kuulasid huviga,” kinnitas ta.

Kõik õppusel räägitu korrati vajadusel üle ka vene keeles, nii et arusaamatuks ei tohtinud midagi jääda.

Voore Põhikooli õpilane Tarvo Altmäe ütles, et talle meeldis kõige rohkem meditsiiniõppus ja paadisõit. “Veel kustutasime me tuld ja Kaupo õpetas meile, kuidas jää peal olla ja kui sisse kukud, kuidas sealt välja saada. Mulle see päev meeldis, seda võiks veel korrata.”

Sama kooli õpilane Kristin Lalin rääkis, et talle meeldis samuti kõige rohkem paadiga sõit ja meditsiiniõppus.

“Meditsiinis õppisime, mida teha siis, kui ninast hakkab verd jooksma või kui peas on haav ja palju muudki. Järgmiseks läksime sadamasse, seal õppisime päästesõlme tegema. Kui see oli selge, saime järvele paadiga sõitma.

Kultuurimajas õpetas Kaupo meile, mida teha siis, kui jää ei kanna ja kukud vette. Tuletõrjuja juures saime proovida, kuidas kustutada tuld erinevate vahenditega ehk siis tuleteki ja pulbriga. Seejärel läksime tagasi sadamasse ja saime hernesuppi ning kringlit. Ma läheks järgmine kord ka taolisele õppusele,” kinnitas Kristin.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus