Lapsed müüsid majanduslaadal kõikvõimalikku kaupa

Kuigi ametlikult oli kauplemise algusaeg kell üheksa, tulid paljud müüjad kohale juba tunni jagu varem ning selleks ajaks, kui Vooremaa kohale jõudis, olid mõned edukamad kaubast juba lahti saanud ja lahkunud.

Algklasside õppealajuhataja ja õpetaja Ilme Kraaneri sõnul oli tänavune majanduslaat juba kuues ning kuna majandusõpetust hakatakse õppima juba esimeses klassis, siis on laat selle õppe üks osa.

Kuigi müüjateks olid eelkõige 1.-4. klassi õpilased, oli kauplejate hulgas ka perefirmasid ja vanemate klasside õpilasi.

Lapsed pakkusid oma kaupa osavalt

Allakirjutanu peab tunnistama, et sukeldus üsna kiiresti laadamelusse ning väikeste kauplejate oskus oma kaubast lahti saada oli hämmastav. Nad oskasid oma asju nii hästi kiita ja veenda, et üht-teist saigi laadalt kaasa toodud.

Saada oli aga üsna põnevat ja kasulikku kaupa, näiteks korras arvutihiir, fotoaparaat, mitmesuguseid raamatuid ja mänguasju.

Huvitava ideega olid välja tulnud neljanda klassi õpilased Karina ja Karoline, kes pakkusid võimalust ühe krooni eest õnneloosi võtta. Seejärel tuli vastata ühele lihtsale küsimusele ning kui vastus oli õige, sai preemiaks kommi.

Viienda klassi õpilane Anastassia Andrejeva oli suutnud juba viiekümne krooni eest kaupa müüa. Tüdruku kaubaletil oli huvitavaid asju, üks põnevamaid kindlasti diskosõrmus, mis pimedas särab, samuti olid saadaval kaelakee, kell ja vaip. Tüdruku sõnul valis ta kauba välja koos emaga nende asjade hulgast, mida kodus vaja ei lähe..

Kookidest ja õnneloosist kassipoegadeni

Hästi läks äri nendel, kes suutsid välja tulla millegi uue ja huvitavaga. Hästi läksid kaubaks koogid, mida müüs kolmanda klassi õpilane Urme Lall. Küpsetada aitas neid tema kaheksandas klassis õppiv õde.

Perefirmasid oli päris mitu, näiteks pakkus kolmanda klassi poiss Liivar Lepp koos emaga viiekümnesendiseid õnneloosipileteid, kusjuures iga loos võitis. Lisaks oli Liivar suutnud juba maha müüa kolm pakki mängukaarte ja lauamängu ?Reis ümber maailma?.

Kohal olid ka joogimüüjad, samuti pakkus üks noormees võimalust saada sümboolse summa eest täiesti oma laul. Üks neiu oli aga kaasa võtnud kassipoegade üksikasjalikud kirjeldused, et neile ostja leida.

Hea asi on isetehtud asi, olid õpetajad varem lastele rõhutada ja paljud neid ka pakkusid. Palju müüdi isevalmistatud kaarte ja järjehoidjaid. Esimeses klassis õppiv Aana-Liisa pakkus müüa omatehtud käevõru ning kaunistatud plaadikesi, millel oli turgu küll. Samuti sai tragi piiga lahti oma kleebi-rebi-lõika-tehnikas valminud koomiksirullist.

Palju oli saada lilli ? nii potis kasvavaid kui ka lõikelilli. Eelmisel aastal olevat neid aga veelgi rohkem pakutud.

Ilme Kraaner tuletas meelde möödunudaastast laata, kui ta pärastlõunal, kui enamik lapsi ammu laiali olid läinud, üht tüdrukut ikka veel müügileti taga märkas. Loomulikult aitas õpetaja tal kaubast lahti saada. ?Ostsin siis kruvisid ja naelu, mida tegelikult kodus ka vaja läks, rääkis õpetaja.

Õppealajuhataja mainis sedagi, et igal aastal on terase pilguga raamatukoguhoidja leidnud laadalt kooli raamatukogule vajalikku kirjandust, raamatud on maksnud vaid paar kroon. Lisaks ostmisele ja müümisele üritasid osavamad ka äri teha, mis odavate hindade juures ei olnudki nii raske. Asi osteti ära ja müüdi kõrgema hinna eest edasi.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus