Lapsed laulsid Sadala rahvamajas Urmas Lattikase klaverimängu saatel

Pühapäeval Sadala rahvamajas peetud laulupäeval “Täna ma laulan…” esinesid Sadala kooli ja lasteaiarühma ning Torma põhikooli ja lasteaia Linnutaja lapsed. Kokku esines laulupäeval 21 last. Klaveril saatis neid muusik ja helilooja Urmas Lattikas. Lõppkontserdile eelnenud proovis andis ta igale noorele artistile asjatundlikke soovitusi ja nõuandeid.

Urmas Lattikase sõnul jättis talle positiivse elamuse Torma valla laste tõsine soov laulda. “Seda kõike peegeldas laulurõõm. Proovi läbi viies arvestasin esinejate erineva vanusega. Mõni väiksem laps oli mikrofoni ees esimest korda ning vajas julgustamist ja ergutamist. Kontserdil saadud kogemused mõjusid aga kindlasti õpetlikult.”

“Džässilikke laule laste repertuaaris just polnud, kuid mõnda lugu on võimalik põnevuse mõttes džässilikult mängida. Et hoida lapsi ootamatustest, ma seda siiski vältisin,” ütles muusik.

Urmas Lattikas on varemgi maapiirkonna kultuuriasutustes laste laulude saateks klaverit mänginud. “Koostöö lastega on alati tore ja huvitav. Kontserdi kordaminek sõltub ka õpetajate juhendamisoskusest, vanemate toetavast suhtumisest lauluhuvisse. Selgus, et Torma vallas on need tingimused olemas. Hea esinemiskeskkonna tagas hea akustika Sadala rahvamaja saalis,” lausus ta.

“Professionaalse helilooja klaverimängu saatel laulmine oli lastele uueks ja vastutusrikkaks võimaluseks,” ütles Sadala kooli ja lasteaiarühma muusikaõpetaja Mare Talve. “Iga laps sai kontserdil esitada laulu, mis talle endale meeldis.”

Lasteaia Linnutaja muusikaõpetaja Lii Karro märkis, et kui kuulus helilooja ja pianist tuleb kodukanti koos lastega esinema, on see väga suur kingitus. Torma põhikooli õpilased valmistas kontserdiks ette muusikaõpetaja Vairi Niinep. “Lapsed panid end proovile ja said hästi hakkama,” lausus ta.

“Torma valla laste laulupäev on taaselustatud traditsiooniline sündmus. Uuesti kutsuti see ellu möödunud aastal, kui lapsi saatis klaveril Olav Ehala,” ütles laulupäeva juhtinud Valdi Reinas. “Paremaid esinejaid pole meil tavaks välja selgitada. Iga laululaps sai kingituseks raamatu.”

Sadala Külade Seltsi juhatuse esimehe Pille Tuti sõnul sai Torma valla laste laulupäev teoks seltsi eestvedamisel ja toetusel. Toetajateks on Torma vald ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp. “Laulupäev tõestab, et tublisid lapsi jätkub paljudesse Torma valla küladesse. Loodame, et kogukonna laulupäeva traditsioon jätkub ka tulevikus. Eestlased on ju laulurahvas ning harjumus ja armastus laulda peab algama maast madalast. See tagab ka põlvkondade sidususe. On hea meel, et tee rahvamajani leiavad juba päris väikesed,” märkis Tutt.

Torma vallavanem Triin Pärsim nimetas laulupäeva suursündmuseks paikkonna laste jaoks. Oma tervituses tänas vallavanem valla mõlema kooli muusikaõpetajaid, kelle juhendatud mudilaskoorid osalevad suvel Tallinnas noorte laulupeol “Mina jään”.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus