Lapitehnikas poekott konkureerib suure seljakotiga

Poodi ja voodi – just niisugust pealkirja kandis nädal tagasi Põltsamaa kultuurikeskuses avatud nobedate näppudega Kiwwja lapiseltsi naiste poolt lapitehnikas õmmeldud poekottide ja patjade näitus, kus saab näha 11 osava kätepaari valmistatud loomingut.


Käsitööseltsi juht Eve Oro lausus, et selts korraldab igal kevadel näituse hooaja jooksul valminud töödest. Kiwwja lapiselts on osavate kätega naiste ühendus, millel juba üsna pikkad traditsioonid. Selts tähistas möödunud sügisel oma 20. aastapäeva ning eelmisel suvel pühendati sellele ja Põltsamaa linna 90. juubelile näitus linna raamatukogus. Samuti sai üks näitus teoks koos Põltsamaa kunstiseltsiga. Käsitööseltsi liikmed on kindlalt seda meelt, et igakevadiste näituste traditsioon peab jätkuma.

Sobivat materjali mööbliriidest teksade ja ülikondadeni

Eve Oro sõnul ei oskagi ta päris täpselt arvata, kust tuli idee seekordsel näitusel kotte ja patju esitleda. “Küllap olid vanad poekotid juba nii hõredaks kantud, et oli aeg uusi valmistama hakata,” mõtiskles Eve Oro.

Näituse jaoks tuli välja mõelda mingisugune kontseptsioon, et kottidest ja patjadest moodustuks näituse külastaja jaoks ühtne tervik. Näitusele pealkirja leidmiseks korraldasid seltsi liikmed ajurünnakuid. Nime väljamõtlejaks osutus seltsi liige Anu Terep. Kiwwja lapiseltsi juhi sõnul võib näituse nimi tunduda esmapilgul ehk pisut kahemõtteline, aga kui näituse külastaja seal tõepoolest poekotte ja patju kõrvuti näha saab, siis ta ilmselt enam nii ei arva. Suurem osa näitusele vaatamiseks toodud kottidest ongi mõeldud igapäevaseks poes käimiseks ning pidulikke ridiküle on välja pandud ainult paar-kolm.

Kottide valmistamiseks sobiva materjalina oli muude materjalide kõrval Aino Linnas ära kasutanud vana mööbliriiet, mis Eve Oro hinnangul on väga tänuväärne materjal. Kersti Pook oli leidnud kottide valmistamiseks sobiva materjali teksariide, Milvi Lojander vanade ülikondade näol. Peaasi, et materjal oleks piisavalt tugev ja vastupidav. Tea Pikkmaa leidis endale sobivat materjali Põltsamaa Aleksandrikooli vanasse käsitöömajja jäetud riidejääkide hulgast. Pikkmaa sõnul oleksid need riidejäägid muidu prügimäele viidud. Nelli Pius lausus, et tema näitusele toodud padjad olid juba enne olemas, kui teda oma töödega näitusel osalema kutsuti. Kottide jaoks sobivaks materjaliks olid talle vanad pluusid, seelikud ja kleidid. Nelli Pius toonitas, et ta pole varem teinud ühtegi oma näputööd ilma aadressaadita, aga kottidega see nii juhtus. “Ehk lähevad ema ja tütar minu tehtud roosa kotiga suvel randa,” pakkus Pius. Kersti Pook lausus, et tema valmistatud värvivalikuga kotid võiksid kanda ühisnimetust “American Dream”. Ta usub, et kotid peavad olema küllalt suured, et nendesse palju vajalikke esemeid või kaupa mahub.

Internetiavarus pakub piisavalt häid ideid

“Eks lapitöö tegemine on lihtsalt niisugune kirg, mis sellist käsitööd tegema tõmbab. Muidu ma siin, kohe alguses seltsiga liitunud inimesena, vastu poleks pidanud,” jutustas Milvi Lojander. “Ega me siis siin ainult käsitöö tegemise pärast koos ei käi, vaid me naudime üksteise seltskonda.” Ehkki seltsi liikmete kooskäimine on algusajaga võrreldes poole hõredamaks jäänud. Nüüd saadakse varasema kahe korra asemel kord kuus kokku. Varem oli tarvis rohkem üksteiselt õppida ja ideid ning mõtteid vahetada. Nüüd pigem näidatakse üksteisele juba valmis töid. Milvi Lojanderi sõnul leiab praegusel IT-ajastul väga palju ideid internetist.

Anu Terep liitus samuti lapiseltsiga selle loomisel. Naine on näitusele välja pannud üsna suured padjad, mida Eve Oro arvates võiks kasutada panipaigana näiteks tekkide paigutamiseks, kust need vajadusel ruttu kätte saaks. Materjal patjade valmistamiseks oli Anul ammu olemas, vahepeal ta isegi “ähvardas” need riided ära visata. Temagi on suurel hulgal häid ideid internetiavarustest leidnud. Loomulikult saab huvitavaid mõtteid ka headelt kolleegidelt. Kotid valmistas ta nii, et neid saab ka seljakotina kasutada. Anu Terepi sõnul arutatakse seltsi liikmete kokkusaamistel ka n-ö maailmaasju. Terep läheb lapiseltsi liikmete kokkusaamisele alati suure ootustundega, sest teab, et selles seltskonnas on väga loomingulisi ja põnevate ideedega käsitöötegijaid.

Küllap leiavad silmailu, huvitavaid värvi-, mustri ja teostuslikus mõttes põnevaid lahendusi ka inimesed, kes näitust Põltsamaa kultuurikeskusesse vaatama lähevad. Näitus “Poodi ja voodi” jääb avatuks 7. maini.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus