Laiusel tuleb lumelahing

Ajaloo-osakonna üliõpilaskogu juhatuse liikme Alo Rauna sõnul on laupäevasesse lahigusse oodata umbes poolt tuhandet võitlejat. Lisaks tudengitele ja koolinoortele löövad seekord kaasa tavaliselt keskaegseid võitlusi simuleerivad larparid ehk rollimängijad ning Peeter Suure eliitväeosa Preobra?enski polgu nime kandev rühmitus Narvast.

Nagu ikka, on lahingut jälgima oodata kõrgeid külalisi. Lahingu stardipauk plaanitakse anda aga sajandite taguse kahuri koopiast. Lõkke tarvis on korraldajate palvel linnusemüüride vahele kokku veetud jaanuaritormides murdunud puid.

Pärast lahingut kuulatakse Laiusel ajalooalaseid ettekandeid. Karl XII viibimisest Laiusel üle 300 aasta tagasi on näiteks lubanud tulla rääkima TÜ emeriitprofessor Helmut Piirimäe.

Lumekindlus, mida väiksema huviliste seltskonnaga homme rajama hakatakse, valmib Karl XII Laiusel viibimise ajast pärit skeemide alusel. Ajalooallikad kõnelevad nimelt, et kui Rootsi kuningas Karl XII pärast võidukat Narva lahingut Laiusel talvitus, korraldas ta oma sõdurite võitlusvaimu ülal hoidmiseks samuti lumelahingu.

Kuninglikku lumelahingut on ülikooli ajalootudengite eestvõttel korraldatud ka kahel varasemal aastal.

?Soovime näidata selle üritusega kooliõpilastele ja kõigile ajaloosõpradele, kui põnev ja käegakatsutav ajalugu tegelikult olla saab,? selgitas tänavuse lahingu peakorraldaja Tanel Kutti Tartu Ülikooli Ajaloo osakonna üliõpilaskogust.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus