Laiusel täna lumelahing

Toona peeti lahingut kusagil Jõgeva mõisa väljadel, tulistati pappkuulidega ning üks sõjamees olla õppuse käigus surmagi saanud. Tänapäevaseid Laiuse lumelahinguid peetakse linnusevaremetes, laskemoonaks on lumekuulid ning langenuid pole vähemasti kolme esimese aasta jooksul olnud.

Tänaseks lahinguks hakkasid korraldajate, Tartu Ülikooli ajalooringi, ajaloo-osakonna üliõpilaskogu ja rollimänguseltsi Somnium Mirabile esindajad lumekindlust ehitama kolmapäeval. AS Kuremaa ENVEKO buldooserid olid selleks ajaks suure lumevalli kokku lükanud. Rollimänguseltsi Somnium Mirabile esindaja Liisa Lemberi sõnul võivatki buldooserijuhte lugeda vaat et kindluse peaarhitektideks, sest nende rajatud vall sai ju kindluse alusmüüriks.

Kindlusemüüri otstesse on rajatud kaks eelkaitseposti, keskele aga platvorm, millel seistes ka lühemakasvulised kindlusekaitsjad üle müüri näevad. Linnusehoovi on rajatud veel kaks müürijupikest, et ka ründajatel kaitsjate pillutud lumekuulide eest kuhugi varjuda oleks. Ründajate heaolu silmas pidades ongi seekord positsioonid vahetatud: ründajad ründavad lumekindlust mitte kaitsekraavi, vaid linnuseõue poolt.

“Möödunud aastal, kui kindlust kraavi poolt rünnati, vajus mõni ründaja jääst läbi ja tegi jalad märjaks,” ütles Liisa Lember. “Nüüd ei peaks sellist asja enam juhtuma.”

Võitlejate heaolule mõeldes süüdatakse linnuseõuele ka kaks lõket (lõkkepuudki tõi kohale Kuremaa ENVEKO) ja tuuakse kohale suurtes kogustes kuuma teed. Lahingu lõppedes saab ennast sooja supiga turgutada.

Üha külmemaks

Lumekindluse ehitajate elu pole olnud just meelakkumine. Kolmapäeval oldi väljas üheksakesi, neljapäeval viiekesi. Reedel tuli Tartust-Tallinnast pärit kogenumatele tegijatele appi noort lisajõudu ? Laiuse Põhikooli seitsmenda ja kaheksanda klassi õpilasi.

“Lund oli algul suhteliselt vähe, nii et buldooserite tegutsemise järel jäi linnuseõu üsna paljaks,” ütles ajalootudengist kindluseehitaja Heiti Leesment. “Neljapäeval hakkas õnneks lund juurde sadama.”

Paraku tuli iga päevaga juurde ka külmapügalaid.

“Iga päev on tulnud eelmise päevaga võrreldes mõne rõivatüki võrra rohkem selga panna,” ütles Liisa Lember. “Kui oled soojalt riides, ei hakkagi tööd tehes külm. Aga õhtu lähenedes hakkad küll igatsema, et auto juba järele tuleks ja tuppa sooja viiks.”

Õhtusöögid Laiuse kooli endise kokatädi Elmiire juures on olnud noortele kindluseehitajatele tõeliseks ihu- ja hingekosutuseks.

Pritsimehed abis

Eile keskpäeval nägi lumekindlus juba päris kindluse moodi välja. Kaasa oli sellele aidanud päästeteenistuse tuletõrjeauto hommikune visiit: pritsimehed aitasid kindlusemüüre veega kõvendada. Väiksemas koguses läks ehitajatel vett aga pidevalt vaja ning seda käidi kanistritega ammutamas kraavijäässe raiutud august. Lumeplokke transporditi plastmasskelkudega.

“Mõnel on külm ka hakanud, aga mina ei kurda,” ütles Laiuse Põhikooli VII klassi õpilane Diana Alits, kes koos viie koolikaaslasega eile müüritööle appi oli tulnud. “Osalenud ma üheski lumelahingus pole. Ka homsesse pole end veel registreerinud, aga päris võimatu pole, et tulen.”

Liisa Lemberi andmetel oli eilseks end lahingusse registreerinud umbes kolmsada võitlejat, ent nagu kolmel varasemalgi aastal, tuleb tänavugi kindlasti kohale ka sellist rahvast, kes oma nimed alles kohapeal üles annavad.

Kõige suuremat hulka lumesõdalasi oodatakse täna hommikul Tallinna ja Tartu poolt Jõgevale jõudvate rongidega. Kella üheksast hakkab Jõgeva jaama ja Laiuse linnuse vahet käima eribuss, mis huvilised kohale viib. Kella poole üheteistkümne ajal hakatakse võitlejaid väeüksusteks jagama ja instrueerima, kell 12 peavad tervituskõnesid külalised, veerand tundi hiljem algab rollimängijate etteaste, millele järgnevad riviharjutused. Päris lahinguks läheb kell 13.15 ja võitlus kestab eeldatavalt paar tundi.

Kui lahing peetud ja kõhud täis, saab Laiuse koolimajas end soojendada ja “Maleva” filmi vaadata. Nagu mõnel varasemal aastalgi, on muude külaliste kõrval lumelahingut jälgima oodata ka Looduse Omnibussiga reisivaid loodus- ja kultuurihuvilisi. Loodetavasti ei jäta keegi külmahirmus sõtta tulemata.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus