Laiusel tähistati suurt kihelkondlikku tähtpäeva

Laupäeval tähistas Laiuse kogudus enda esmamainimise 700. aastapäeva piduliku teenistusega ja tamme istutamisega kiriku parki. Teenisid piiskop Joel Luhamets ja Tartu praost Ants Tooming, jumalateenistusel osales ansambel Vox Clamantis. Järgnes koosviibimine pastoraadis ning ajaloolase Andres Andreseni ettekanne Laiuse ajaloost.


„Mul on täna keeruline ütelda, kas kogudusel on head või rasked ajad. Elus on nii, et inimene talub raskeid aegu paremini kui häid,“ ütles Joel Luhamets oma jutluses ning sellele sekundeeris ka koguduse juhatuse esimees Eha Villemson. „Kogudus on praegu küll väike. Aga see pruugi ju nii jääda, palju sõltub õpetajast,“ ütles Eha, kes ise sai koguduse liikmeks siis, kui õpetajaks oli Margit Nirgi.

„Nüüd kui praost on hooldaja, on meil siiski head ajad, isegi leeri tuli sel aastal kaks noort inimest,“ lisas ta.

Teenistuse külaliste hulgas viibinud ERM-i näituste juht ning Villem Reimani Kolleegiumi juhatuse liige Kristjan Raba ütles, et peab väga oluliseks vanade ajalooliste kihelkonnakeskuste head käekäiku. „Rõõmustan, et siin on korras kirik ja pastoraat ning väike ajaloonäitus. Täna on nii väärikas ajaloosündmus, uhke teenistus ja suurepärane kontsert. On suur asi, et niisugune ansambel tuleb väiksematesse kohtadesse laulma. Ajaloolasena pean siinset kirikulugu ka väga tugevaks,“ ütles Kristjan Raba.

„Villem Reimani Kolleegium on asutatud Villem Reimani pärandi hoidmiseks, kirjatööde avaldamiseks ning tutvustamiseks. Käime neid kohti läbi, kus Villem Reiman on toimetanud. Mõtteline seos Kõpu ja Reimani vahel on ilmselge, lisaks kirikuõpetaja ametile oli mõlemad rahvusliku ajaloo tundjad ja kirjutajad. Väga oluline on kohalike omavalitsuste tähelepanu hoida ajaloo küljes. Just sellised üritused annavad kohaliku omavalitsuse tegelastele motivatsiooni kasvõi kohustusliku kõne kirjutamisel hetkeks süveneda ja mõelda. Kihelkonnapiirid on sageli oma kultuuri tundmisel olulisemad ja mõistetavamad kui praegused vallapiirid ja kihelkondlike sündmuste tähistamine on seetõttu väga oluline,“ lisas Kristjan Raba

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus