Laiusel saadi eile teravili salve

Möödunud nädalavahetusel tõmmati Laiuse Põllumajandusosaühingus tänavusele teraviljakoristusele joon alla. Aasta oli saagikuselt hea. Üks parimaid, mida mäletatakse. Ning mis peamine: see, mis põllul kasvas, saadi ka kätte.


On augustikuu viimane päev, laupäeva õhtupoolik. Laiuse POÜ-le kuuluval Kaude odrapõllul liiguvad ringi võimsad tolmupilved. Need on kombainid, mis südasuvises kuumuses vilja võtavad. Kombainidest tõusvad koristustolmu pilved reedavad, et vili on väga kuiv.

Odrapõllul liiguvad kaks kombaini: Claas, mille roolis on Indrek Maasing ja Arcos, mida juhib Jaak Saar. 16 protsenti vilja niiskuseks näitab Indrek Maasingu juhitava Claasi kombaini näidik.

„Saagikus on hetkel kuue ja poole tonni juures hektarilt,” näitab Indrek, kui kombainiga uuele ringile läheme. „Selle aasta kohta ei olegi see suur number. Oder on siin küll ilus, aga kui oleks vahepeal rohkem vihma saanud, oleks saak veelgi parem. Parimatel põldudel ulatub saaginumber aga kümne tonni juurde.”

Suur saak tõi madala hinna

Indrek lisab, et nii head saaki pole tema kombaineriks oleku ajal olnudki. Aga kombainer on ta viiendat suve ja Claasiga läheb tal teine hooaeg.

„Varem koristasin Arcosega. See oli ka hea kombain, kuid Claasi vastu siiski ei saa. Erinevus nende masinate vahel on suur. Siin on igasugu vidinaid ja tarku seadmeid, mis sulle kõik kätte näitavad. Avastasin üks päev, et siit saab vaadata isegi põllu pikkust. Praegu tuleb see 720 meetrit,” osundas Indrek sõrmega targale numbrilauale. Lisades, et väga moodsat kombaini ta ka ei soovi.

„Siis läheb väga igavaks: ainult istu ja vaata välja. Hea kui ise ka midagi teha saad.” Indrekul oli seltsiks ka viimast aastat lasteaias alustav poeg Marcus, kes vaatas vaikides viljavälja. „On seltsiks ja õpib ametit. Kui päev väga pikaks läheb, tüdineb vahel ka ära,” kommenteeris isa. 

Põllule on jõudnud viimased veerandsada aastat Laiuse põllumajandust juhtinud Tiit Maripuu. Nagu südamega põllumehel ikka, ei ole vahet, mis nädalapäev või kellaaeg parajasti on.

„Vili on tänavu tõesti ilus. Ei mäletagi, millal viimati selline saak oli, aga vilja kokkuostu hind on ka seepärast madal ja keeruline on viljast lahti saada. Nii see põllumehe elu on, alati omad mured,” tõdeb Saaremaa juurtega Maripuu.

Laiusel kasvas tänavu teravilja ja rapsi kokku ligi tuhandel hektaril. Nüüd, kooliaasta alguseks, saab teravili võetud. Eile pandi koristusele punkt. Suvirapsi võtta veel on. Maripuu sõnul on nad kahe kombainiga väga edukalt hakkama saanud.

„Meil on kolmas kombain ka, kuid hetkel seisab. Sest pole juhti, kuid ega me väga otsinud ka pole. Saame hakkama,” sõnab Maripuu.

Odrapõllul käivad kombainide alt vilja vedamas kolm autot. „Tavapäraselt on neid olnud kaks, kuid kuna seekord jääb veodistants kaugeks, läheb vaja kolme. Põllult kuivatisse on praegu 11 kilomeetrit,” teab Indrek öelda.

Kombainid oodata ei saa

Maripuu lisab, et kombainid ei tohi seista. „Kombainid ei tohi oodata, autod võivad.”

Lõikusaeg on sel suvel sõna otseses mõttes kuldne olnud. Indrek Maasing ütleb, et tema alustas tänavu viljalõikusega 20. juulil.

„Mõned vihmapäevad on vahele tulnud, muidu ikka iga päev 10–11 tundi koristusaega. Kui reedel poleks sadanud, siis ehk oleksime pühapäeval koristusega lõpetanud. Nüüd läheb esmaspäevani, sest viimased põllud on kaugel.”

Põllumees oskab aja väärtust hinnata ja kui ilma on, siis hoitakse tempo põhjas. Ka sellel odrapõllul liikus kombainide järel pressitraktor, roolis Margus Piir, kes värske põhu kohe rullidesse keeras.

„Press tuleb nii kiiresti järele, et peame kogu aeg tempo peal hoidma,” naeris Indrek. Ning juba saigi seitse tonni mahutav punker odrast tuubil täis. Suur kallaja sõitis kombainile külje alla ja algas punkti tühjendamine. Indrek vaatas kombainiaknast välja ja liigutas masinat edasi-tagasi, et autokast uudseviljast ühtlaselt täituks. Mitte nagu vanal hallil ajal, mil autojuht kastis kühvliga ise vehkima pidi.  

„Pardakaamera näitab küll ära, kuidas liikuda, kuid oma silm on ikka kuningas. Välja ei soovita aga praegu küll minna, sest viljatolm paneb üle keha sügelema,” hoiatas Indrek.

Ja kombaini ümbruses tolmas tõesti mehemoodi. Justkui oleks kõrbetormi sattunud.

Punker tühi ja uuele ringile. On ka aeg. Lapsed läksid kooli, pääsukesed istuvad reas elektritraadil ja kured lendavad parves juba põldude kohal.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus