Laiusel peeti laulupüha

Seekordne, arvult kaheteistkümnes laulupüha tõi kokku paarsada lauljat ja puhkpillimängijat nii Jõgevamaalt kui ka teistest maakondadest: Võrumaalt Ruusmäelt, Pärnumaalt Torist ja Valgamaalt Sangastest. Päeva alustati ühisprooviga. Publikule määratud osa algas Laiuse kooli juurest kirikuni kulgenud rongkäiguga. Järgnenud pidulikul jumalateenistusel teenisid EELK Jõgeva koguduse õpetaja Valdo Reimann, EELK Alatskivi ja Kodavere koguduse õpetaja Raigo Ojamets, EELK Palamuse koguduse õpetaja Jaan Nuga ning EELK Laiuse koguduse diakon Raino Kubjas.

            Kaskede ja lillevanikutega kaunistatud kirikus peetud kontserdil astusid koorid üles ühekaupa ja üheskoos. Eriti hästi kõlasidki kaks ühendkoorilaulu, U. Topmani “Mu südames on pühapäev” ja Raino Kubjase “Sügavus hüüab”, samuti kaks Jõgeva kammerkoori esitatud laulu. Verinoore, vaid kaks kuud harjutanud Kaitseliidu Jõgeva Maleva puhkpilliorkestri esinemisele jättis teatud jälje see, et kõik mängijad Laiusele kohale ei jõudnud. Laulud ja pillilood sidusid üheks tervikuks Betti Alveri ja Juhan Liivi luuletekstid, mida esitas Tambet Arutee.

Süvendab ühistunnet

            “Muusika on kirikuelu lahutamatu koostisosa,” ütles Laiuse laulupühal viibinud EELK Tartu praostkonna praost Joel Luhamets. “Jumalateenistusele ei tule inimesed ju selleks, et lihtsalt vaadata, mida õpetaja altari ees toimetab, vaid nad tulevad seda teenistust koos õpetajaga tegema. Just laulmine on see, mis aitab teenistusel viibijate ühistunnet süvendada. Ka selline laulupüha nagu tänane saab olla ainult ühiselt tehtud asi. Ühiselt tehtud asjas on aga eriline vaimne jõud.”

            Palamuse koguduse õpetaja Jaan Nuga sõnul on lauljate kokkusaamisi vaja niisamuti nagu igasuguseid muidki koosolemisi: inimene lihtsalt on sotsiaalne olend ja vajab teiste inimeste seltsi.

            “Erinevalt mõnest niisama õlleläbust on laulupühal aga sees ka sisu ja sõnum, mis aitab inimestel vaimselt kasvada,” lisas Jaan Nuga.

            Joel Luhametsa sõnul tõestas Laiuse laulupüha, et ka väikeses kohas saab teha ilusaid asju, kui on julgeid eestvedajaid, nagu Laiuse koguduse diakon Raino Kubjas, tema koorijuhist ja organistist abikaasa Kristi Kubjas ning koguduse juhatuse esimees Epp Järv. Kui on eestvedajaid, leidub alati kaasaaitajaid, nagu eelnimetatutel oma koguduse, koguduse koori ja paljude teiste näol ka oli.

Tuldi heal meelel

            Kristi ja Raino Kubjase jaoks on laulupühad juba peretraditsiooniks kujunenud: nad korraldasid neid ka eelmistes teenistuskohtades Ruusmäel ja Toris. Ja niipalju kui nad neid korraldanud on, on need alati toimunud piltilusa ilmaga. Küllap on siis laulupühad kõrgemate jõudude heakskiidu leidnud.

            “Mul on hea meel, et lisaks meie oma koguduse koorile olid ka Jõgeva, Kodavere, Sangaste, Ruusmäe ja Tori koguduse koorid-ansamblid ning Jõgeva kammerkoor nõus ühendkoorilaulude õppimisega vaeva nägema ning meie laulupühale tulema,” ütles ühendkoore juhatanud Kristi Kubjas. “Sundi siia tulla polnud ju kellegi, aga tuldi heal meelel ning loodi siiras ja südamlik õhkkond. Eriti hea meel on meil muidugi selle üle, et Ruusmäe ja Tori rahvas pole meid unustanud ning meile siiagi appi tuli.”

            Kontserdil nii puhkpillidirigendi kui ka soololauljana üles astunud Raino Kubjast õnnitleti sel õhtul aga mitte ainult kordaläinud laulupüha, vaid ka kuuekümnenda sünnipäeva puhul, aga ka paar päeva varem sooritatud õpetaja ametieksami sooritamise puhul: tal sai nimelt äsja läbi aastane õppeaeg EELK Usuteaduse Instituudi pastoraalseminaris. Õpetajaametisse pühitsetakse ta 15. augustil Tallinna Toomkirikus. Pärast seda on tal võimalus kandideerida Laiuse koguduse pastori ametisse.

            Nii mõnestki õnnitlussõnavõtust oli tunda, et mullu oktoobris diakoniametisse asunud Raino Kubjase on nii Laiuse kogudus kui ka laiem avalikkus omaks võtnud ning loodab talt enamatki kui laulupühade korraldamine. Raino Kubjas aga leidis, et laulupüha oli parim viis juubeli tähistamiseks.

            “Mu enda suguvõsa pole enam teab kui suur, seepärast oli tore tähistada sünnipäeva koos inimestega, kes jagavad mu huvialasid ja eluvaadet ? kirikute juures või mujal tegutsevate lauljate-muusikutega,” ütles Raino Kubjas.

            Küsimusele, millal tuleb Laiusel järgmine laulupüha, vastas Kristi Kubjas, et mitte enne, kui kirikupark ja lähedal asuv tiik korras ning tiigi äärde püstitatud kõlakoda. Siis saab laulupüha kava mitmekesisemaks teha: näiteks sel moel, et kirikus kantaks ette mingi suurvorm, muu osa kontserdist toimuks aga vabas õhus.

            Seekordse laulupüha lõpetas Lea Gabrali ja Endrik Üksvärava kontsert kirikus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus