Laiusel peetakse vallapäeva

Selles, et vallavalitsus Jõgeva valla 140. sünnipäevale pühendatud aasta peaürituse korraldamise Laiuse rahvatantsuseltsile Meie Mari usaldas, pole midagi imelikku: on nad ju mitme varasema linnusevaremetes toimunud suusündmusegagi hästi hakkama saanud.

Kuna seekord on lossiüritus pühendatud Jõgeva valla sünnipäevale, peavad end esmajoones näidata saama valla enda taidlejad: laululapsed ja eri liiki tantsurühmad. Tantsijaid tuleb ka Jõgeva linnast. Pidulikkust lisab Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma valla puhkpilliorkestri osalemine.

Kaugematest külalistest rõõmustab publikut Jõgeva sõprusvalla Alla?i (Läti) noorte tantsurühm.

?Paide valla taidlejad, kes samuti osalema pidid, ütlesid viimasel hetkel paraku ära,? ütles Rahvatantsuseltsi Meie Mari esindaja ja üks Laiuse lossiürituste korraldajatest Malle Aia.

Loobuma olid korraldajad sunnitud ka poolakate pakutud etteastetest ja käsitöökaubast.

?Poolakate rohkearvuline esindus osaleb sel nädalavahetusel Kuressaares toimuvatel lossipäevadel,? ütles Malle Aia. ?Laiusele oleksid nad laupäeval jõudnud kella kuue paiku õhtul ning pärast mõningast ettevalmistusaega oleksid nende rüütlite kehastajad tahtnud anda tervelt kahetunnise etenduse. Meie õhtusesse kavva poleks see aga enam kuidagi ära mahtunud. Ka käsitöö müümise jaoks jäi see kellaaeg hiliseks. Leppisime kokku, et Poola esindus tuleb kindlasti meie tuleva-aastasele lossiüritusele.?

Tort ja saksofonid

Et on sünnipäevapidu, süüakse lossiõuel sünnipäevatorti: seda tehakse kell pool kaks päeval kauni saksofonimuusika saatel. Hiigeltordi paneb sealsamas lossihoovis kokku Jõgeva kondiiter Leida Veri.

Pärast tordisöömist algab lossihoovis etendus ?Tare-tareke?, mis on saanud küll algtõuke Samuil Mar?aki üldtuntud muinasjutust, ent mille teksti on mugandanud ja kaasajastanud Laiuse põhikooli õpetaja Vallo Väljaots. Kuigi enamik rolle on meeste omad, täidavad neid siiski naised ehk rahvatantsuseltsi Meie Mari liikmed. Lavastaja on Endla Tooming.

Näha saab sel päeval veel teistki etendust: Järva-Jaani Tuletõrje seltsi välietendust ?Tuli lahti!?.

?Järvajaanilased toovad kohale tervelt kolm vana tuletõrjeautot,? ütles Malle Aia. ?Nende osalemine on tähendusrikas ka Jõgeva valla 140-aastasele ajaloole mõeldes: ülemöödunud sajandil panid ju paljude paikade seltsielule aluse just tuletõrjeseltsid.?

Nagu ikka, on lossiürituse lahutamatuks koostisosaks käsitöölaat, millele käis veel eilegi usin müüjate registreerimine.

?Tööstuslikult toodetud kaubale ütleme üsna karmilt ära, sest tahame oma laata ikka stiilipuhta käsitöölaadana hoida,? ütles Malle Aia.

Tema sõnul on seekordsel laadal päris palju laste jaoks huvitavat: mustveelanna Külli Sumini näputöökojas saavad nad proovida oma käteosavust, rollimänguklubi Somnium Mirabile korraldab neile mänge, Reastveres tegutsev Linnuse talu toob kohale batuudi ja vibud, sõita saab ka hobusega.

Küladel oma plats

Laadaplatsi kõrvale seatakse seekord sisse Jõgeva valla külade plats, kus kõik valla külad oma olemasolust märku anda ja oma tegevust tutvustada saavad. Kes toob kohale mõne käsitöölise, kes rahvapillimehe, kes paneb välja pildinäituse jne. Omainimestele saab külade plats kokkusaamiskohaks, võõrastele paigaks, kus saada ülevaade, millistest ?tükkidest? see juubilarvald siis õieti koosneb.

Peo- ja laadapäeva juhib ajalooliseks vallavanemaks kehastuv Tormi Kevvai, keda telepublik mäletab kui saatesarja ?Viva Las Vegas? võitjat. Vallavanemana tuletab ta rahvale meelde vanadest ajalehtedest pärit uudiseid ja õpetussõnu.

Laada alguseks, st kella 11-ks saabuvad lossivaremetesse ka väliskülalised, sealhulgas Rootsi, Soome ja Läti saatkonna esindajad, kes enne seda asetavad lilled Põhjasõja ajal Laiusel surnud Rootsi sõdurite mälestussamba, Laiuse kalmistul asuva Vabadussõjas langenute ausamba ning Jaan Poska sünnimaja juurde Laiusevälja külas.

Õhtune programm algab kell 18 Jõgeva ja Alla?i valla taidlejate etteastega ning jätkub ansamblite Zorbas ja The Tuberkuloited kontsertidega.

?Noored peavad sellest päevast ju ka oma osa saama,? ütles Malle Aia. ?Kui pärast kontserte veel tantsuhimulisi leidub, jätkab pidu diskor.?

Lossipäeva suurtoetaja on seekord Jõgeva vald, ent tugevasti on õla alla pannud ka Kultuurkapital, Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskus, Kohaliku Omaalgatuse Programm ning kohalikud ettevõtted eesotsas Laiuse POÜ ja OÜga Merelen. Jõgeva linnast saab lossiüritusele bussijaamast väljuva eribussiga.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus