Uus pood avati eile, kuid parklat veel ehitatakse. Uues poes müüakse põhiliselt toiduaineid ja esmatarbekaupu. Ostjaid teenindavad neli müüjat ja juhataja Laine Rähn.
Jõgeva abivallavanema Vello Luki sõnul peab sellises asulas nagu Laiuse üks korralik pood olema, sest kauplus on alevielu süda. Inimesed saavad kohapealt kätte eluks esmavajaliku ning samas võimaldab kaupluses käimine paljudega suhelda ja ka omavahel olulist infot vahetada.
“Uus pood on väga ilus. Kaupa paistab vana poega võrreldes rohkem olevat. Kõik on omal kohal ja viimase peal,” oli Laiuse elanik Ingrid Kuldma rahul.
“Meeldib väga. Pood on ruumikam ja kaupa saab paremini vaadata,” lisas pensionär Ants Ispravnõi.
Küsimusele, kas Laiusele oli uut kauplust vaja, vastas üliõpilane Kristel Kivioja enesestmõistetavalt: “Muidugi on.”
Hoone üldpind on 213 ruutmeetrit, müügisaali suurus 149 ruutmeetrit.
Maaküte on odavam
Vana kauplusehoone sai sooja keskkatlamajast, kuid Toomas Vahuri sõnul jääb tänavune talv viimaseks, mil Laiuse asula kütmiseks tsentraalkatlamaja kasutatakse. Tulevast aastast alates minnakse Laiusel üle lokaalsele gaasiküttele ja seetõttu tuli ka uue hoone rajamisel otsustada, kuidas seda kütma hakatakse.
“Sel suvel paigaldasime nii Mustvee kui Jõgeva A&O süsteemi kauplusse kliimaseadmed, mis suvel kaupluseruume jahutavad, jahedal ajal aga kütavad neid. Sealt tuligi idee rakendada Laiuse kaupluseruumide kütmisel soojuspumpasid, mille abil kasutatakse ära nii ventilatsioonisüsteemi õhu kui ka maapinna jahutamisel vabanev soojus. Pinnasesse juhitakse torustiku abil vedelik, mis jahutab maapinda 3 kraadi võrra. Nii vabanev soojusenergia kasutatakse ruumide kütmiseks ära. Paigaldatud on nii radiaatorid kui karorifeerid. Kui me oleksime Laiusel pidanud välja ehitama küttesüsteemi, gaasikatlamaja ja ventilatsioonisüsteemi, oleksid kulutused praegusega võrreldes kaks korda suuremad. Sellist süsteemi rakendades toodetakse aga 1kWh elektrienergia abil 3-4 kWh soojusenergiat,? rääkis Toomas Vahur.
Väga külma talve korral peab muidugi lisaks elektrikütet kasutama, kuid see on kindlasti erandjuhus Jõgeva Majandusühistu juhataja Toomas Vahur ja kaubandusjuht Endla Raud rääkisid, et vana kauplushoone oli mädanenud ja ei vastanud enam tervisekaitsetalituse nõuetele. Kapitaalremont oleks läinud väga kalliks ja nii otsustagi uue hoone ehitamise kasuks.
Tallinna firma Eete Projekt OÜ alustas uue hoone projekteerimisega juba 2003. aastal.
Vana kauplus lammutati eelmise aasta oktoobris osaliselt kuni vundamendini maha ja uus hoone valmis kolme kuuga.
Kaupluste renoveerimist jätkatakse
Eelmisel aastal renoveeriti veel mitmeid poode. Näiteks uuenesid Kaarepere kauplus ning Mustvee kauplused Peipsi ja A&O. Vaimastvere kauplus sai uue fassaadi ja põranda.
Täiesti uus toiduainete ja esmatarbekaupade pood avati aga Kuremaal, kus seni Jõgeva Majandusühistul kauplust ei olnud.
Koos Jõgeva linnaga tehti möödunud aastal korda veel Jõgeva Kaubahalli esine ja ehitati valmis 50-kohaline Pae kaupluse parkla.
“Sel aastal tahame me rohkem tegutseda Jõgeva linnas ja praegu mõtleme, kuidas soojustada Kaubahalli ning kuidas saaks hoonele funktsioone juurde anda, samuti on selle küttekulud liiga suured. Maja ise on aga väljast vaadates üpris hall ja ilmetu. Nii et Kaubahalli fassaad tahab uuendamist,” rääkis edasistest plaanidest Jõgeva Majandusühistu juhataja Toomas Vahur.
Jõgeva Majandusühistul läks eelmisel aastal hästi. Käive suurenes 14 protsenti ja jõudis üle 140 miljoni krooni. Kokku on Jõgeva Majandusühistul 24 kauplust, millest 13 asuvad maal. Tööd antakse 155 inimesele.
“Kui me ka sel aastal saavutame korraliku käibe kasvu, siis võime me aasta lõpuks jõuda 10 miljoni euro piirimaile,” lisas ta.
RAIVO SIHVER