Laiuse, Sadala ja Torma põhikooli noored võistlesid Skype vahendusel

Neljapäeval peeti Laiuse, Sadala ja Torma põhikoolide vaheline viktoriin, mis viidi läbi Skype vahendusel, see tähendas, et iga võistkond andis küsimustele vastused oma arvuti taga istudes.

<p style=”TEXT-ALIGN: justify; MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=”MsoNormal” align=”justify”>

Kolme kooli vahel on mälumänge peetud üsna pikki aastaid. Mullu tekkis viktoriini korraldajatel idee hakata seda läbi viima Skype vahendusel, sest lisaks innovaatilisusele hoiab selline moodus ka raha kokku.

“Varem oleme kusagile kohale pidanud sõitma, Skype’s viktoriini läbi viies hoiame juba transpordiraha kokku,” selgitas Laiuse Põhikooli õppealajuhataja Siiri Rahn.

Iga kooli võistkonnas osales kuus õpilast: kaks 7. klassist, kaks 8. klassist ja kaks 9. klassist. Võistkonnad komplekteeriti nii õpilaste endi algatusel kui ka õpetajate soovitusel. Algselt oli plaanis sel korral kaasata Skype’s ka videopilt igast koolist, kuid selle lahenduse proovimisel vedas tehnika viktoriini korraldajaid alt. “Maapiirkondades on interneti kiirus sedavõrd aeglane, et videopildi edastamisel jäi pilt lihtsalt seisma ja kadus ära ka hääl,” rääkis Laiuse Põhikooli direktor Arvo Sakjas.

Kuigi Skype’s viktoriini korraldamine on rahaliselt säästlikum, on selle korraldamine siiski üsna keeruline. Õppealajuhataja Siiri Rahn tunnistas, et staabis, milleks oli Laiuse Põhikooli direktori kabinet, kogusid korraldajad Skype viktoriini korraldamisega juba nädalaga hulga halle juukseid.  Et videopildi edastamine ei õnnestunud, jäädi mälumängu korraldamisel endiselt ainult häälühenduse kasutamise juurde. 

Õpetajad koostasid viktoriiniküsimused

Viktoriinil oli kuus kategooriat, igaühes neist neli küsimust: sport, poliitika, kirjandus, loodus, varia ja ajalugu. Iga osaleva kooli koostada olid kahe kategooria küsimused. Selleks, et õpilased sohki ei teeks ja vastuseid Internetist ei otsiks, olid võistkondade juures ka õpetajad. Laiuse Põhikoolis hoidsid kooli võistkonnal silma peal huvijuhid Rain Sirel ja Kristin Noormägi.

Küsimused luges staabist ette Laiuse Põhikooli direktor Arvo Sakjas. Juhuks, kui tehnika vingerpussi peaks viskama, olid iga võistkonna juures koha peal olemas ka küsimused paberkandjal. Küsimustele vastasid võistkonnad Skype’s kirjalikult ning vastused tuli kõigil võistkondadel esitada üheaegselt minut pärast küsimuse esitamist. Seda selleks, et erinevate koolide võistkonnad ei saaks üksteiselt vastuseid maha kirjutada.

Selleks, et õpilased läbi Skype üksteise arutluskäiku ei kuuleks, lülitati targu ka mikrofonid välja. Laiuse kooli direktoril oli siiralt kahju, et selleks korraks ei õnnestunud käima saada videopilti, sest hea oleks olnud jälgida, kuidas lapsed vastuseid välja mõelda püüavad.

Viktoriiniküsimused tundusid õpilastele jõukohased olevat. Kahekümne neljast küsimusest jäid kõik kolm kooli vastuse võlgu vaid paaril üksikul korral. Näiteks ei teadnud ükski võistkond, kui suur on praegu Eesti Vabariigis kehtiv käibemaksumäär. Laiuse oli siiski õigele vastusele üsna lähedal, sest üks võistleja pakkus esimesena välja 20 protsenti, mis oleks olnud ka õige vastus. Siiski mõtles võistkond  ümber.  

Torma lapsed hiilgasid teadmistega

Üsna üllatuslik oli korraldajatele fakt, et pildilt ei tundnud nii mõnigi meeskond ära Ants Paju, samas kui ära suudeti tunda Jaan Poska, Karl XII, Barack Obama ja Dmitri Medvedev. Üsna suureks üllatuseks olid ka Torma Põhikooli meeskonna teadmised. Näiteks vastasid Torma lapsed väga täpselt küsimusele, mis on 2011. aasta puud, milleks on jalakas ja künnapuu. Veel teadis Torma viktoriinivõistkond, et Hiiumaal pole ühtegi vere-lõpulist kohanime ning Saaremal on teistest maakondadest oluliselt rohkem jala-lõpulisi kohanimesid. Laiuse õpilased särasid teadmistega kirjanduse vallas. Ainukese võistkonnana tundsid nad heliplaadilt ära Betti Alveri, kes luges oma luuletusi. Sadala kooli võistkond tundis piltidelt ära tuntud välismaa riigimehed. Skype viktoriini võitis Torma Põhikooli võistkond, teiseks jäi Laiuse ja kolmanda koha pälvis Sadala Põhikool.

Kokkuvõttes veidi rohkem kui tund aega kestnud viktoriini käigus ühtegi tõrget ette ei tulnud. Laiuse kooli direktor kinitas, et Skype viktoriiniga tahavad nad kindlalt jätkata ka järgmisel aastal. “Hea meelega kaasaksime projekti rohkem Jõgeva maakonna koole,” lisas Sakjas.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus