Laiuse Põhikoolis õpivad noored insenerid

 

Möödunud nädala teisipäeval võitsid Laiuse Põhikooli õpilased Heigo Mäemuru ja Kristo Kreek Lõuna-Eesti arvestuses „RoboMiku” võistluse.

Eelmisel nädalal korraldati Tartu Kivilinna Gümnaasiumis ja Tallinna Reaalkoolis „RoboMiku“ võistlus, kus põhikooli noored valmistasid Lego roboteid nimega NXT Mindstorms  ning programmeerisid need üksteisega võistlema.

Lõuna-Eesti koolide võistkonnad kogunesid Tartusse ning Põhja-Eesti regiooni noored Tallinna. Lõuna regiooni võistlusele Kivilinna Gümnaasiumis olid registreerinud üheteistkümne kooli võistkonnad, igas võistkonnas kaks liiget.

Nullist alates

Laiuse Põhikooli noored tutvusid NXT Mindstorms tüüpi Lego robotitega esimest korda möödunud sügisel, kui kooli huviringi juht Rain Sirel sai koolituselt näidiseks kaasa ühe taolise viguri, mille ehitamist ja programmeerimist huvilistele õpetati.

MTÜ Robootika korraldataval „RoboMiku“ võistlusel osalesid Laiuse kooli 7. klassi poiss Kristo Kreek ja 9. klassis õppiv Heigo Mäemuru.

Võistluse alguses said osalejad kätte pisikese kohvri, kus sees  erineva suurusega Lego-klotsid, mitmesugused juhtmed, sensorid ja muud imevidinad. Oma leidlikkust ja insenerioskusi rakendades panid meeskonnad pisikestest detailidest kokku robotid, mis tuli programmeerida võistlema. Nipp on selles, et robotitel on vastavad liikumissensorid, mille abil võistleja areenil oma vastase üles leiab, seetõttu ei tohtinud seista areenile lähemal kui 1,5 meetrit.

Mõningad ebaõnnestumised

Pärast robotite kokkupanekut ja programmeerimist asetati kaks robotit võitlusareenile. Et tegemist oli robosumoga, siis peeti enne võistlust maha ka korralik rituaalne Shinto-tants. Pärast kohtuniku käsklust „Hakke yoi“ võis võistlus alata. Robotid pidid, nagu sumomaadlejadki, vastase ringist välja tõrjuma.

Juhtus sedagi, et mõne inseneri kätetöö keeldus üldse liikumast, mõnel pudenesid pingelises võistluses vajalikud detailid küljest ning mõni agregaat jäi jonnakalt ümber oma telje tiirlema.

Vaatamata tõrgetele suutsid Heigo ja Kristo NTX Mindstorms tüüpi elektroonilised sumorobotid välja trügida kõikide vastaste kätetöö. Alistati ka Tartus tegutsev HuviTERA Huvikool.

Laiuse poiste järel tulid teisele kohale Kivilinna Gümnaasiumi kooli võistkond ning kolmandale kohale Nõo Põhikooli robootikahuvilised. Laiuse kooli huvijuhi Rain Sireli sõnul olid poisid väga tublid ning inseneritaiplikkusest neil puudu ei tule.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus