Laiuse linnuses tuleb Eesti Rahva Päev

      Laiuse linnusevaremetes on senini peetud küll Rootsi, küll Poola, küll Liivi ordu päeva ning isegi mustlaspäeva. Tänavu, Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva aastal oodatakse aga kõiki jõgevamaalasi ja Jõgevamaa külalisi samasse paika Eesti Rahva Päevale. Rohke esinejaskonnaga pidu ja käsitöölaata peetakse 12. juulil.

Kõigepealt avabki päevajuht — Laiuselt pärit Eesti riigimeheks Jaan Poskaks kehastunud Janek Varblas — lossiesisel väljakul käsitöölaada. Laadale on, nagu ikka, oodatud vaid eheda käsitööga kauplejad. Mõni käsitööline on lubanud kaupa kohapeal juurdegi tekitada ning üksiti laadalistele oma töövõtteid demonstreerida.

Ostlemisele vahelduseks rõõmustavad Siimusti kapell ning Jõgeva, Palamuse, Vaimastvere ja Laiuse tantsurühmad laadalisi rahvalike etteastetega. Kel lapsed kaasas, võib nad jätta MTÜ Jõgeva Perekeskus lastehoiutelki, kus hakatakse leelotama, laulma, muinasjutte lugema ja meisterdama. 

President tulemas

Lossihoovis algavad sündmused keskpäeval “Põhjamaa” tantsimisega Jõgevahe Pere naisrühma ja segarühm Kaaratsim esituses ning lipuheiskamisega. Eesti Rahva Päeva avasõnad ütlevad Jõgeva vallavanem Saima Kalev ja teised tähtsad isikud. On vägagi tõenäoline, et viimaste hulgas on Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves. Presidendi kantselei on igatahes kinnitanud tema kohaletulekut.

Et kevadel Kuremaal peetud ajalookonverentsil leidis Janek Varblase esitatud Jaan Poska kõne sooja vastuvõtu, kordab Varblas-Poska oma etteastet ka Eesti Rahva Päeval. Enne seda saab rahvas aga kuulda Piirivalve Puhkpilliorkestrit ning pärast seda maitsta hiiglaslikku juubelitorti.

Lapsed või õigemini lastega pered on lossihoovi oodatud kell 14: siis näitab Palamuse Amatöörteater seal oma värsket nukulavastust “Naksitrallid”. Veel esinevad lossihoovi päevases kavas kaks kollektiivi Jõgeva valla sõpruspiirkondadest: Orimattila (Soome) koor ja Allaži (Läti) rahvatantsurühm.

Kell 18 algava õhtuse kava juhatab lossihoovis sisse ansambel Lindpriid, nende järel astuvad üles Merleen Läänemäe juhendatavad Jõgeva Ühisgümnaasiumi tantsurühmad Idaküngas, Loodelohk ja Kirivöö, samuti Orimattila koor ning Jõgeva rahvamuusikud Eha Niglase eestvedamisel.

Meenutamaks kahe aastakümne taguse laulva revolutsiooni aegseid öölaulupidusid, peetakse öölaulupidu ka Eesti Rahva Päeval. Kell 21 algava kontserdiga laulab Eesti Teaduste Akadeemia meeskoor Kuno Arengu juhatusel rahva n-ö soojaks. Tund hiljem lähebki siis Jaan Poska eestvedamisel öölaulupeoks. Laulusõnade mitteteadmine kaasalaulmisel takistuseks ei saa, sest õhtuse kava ajal lossiõuele pääsemiseks lunastatava pääsmega käivad kaasas ka laulik ja välgumihkel. Viimase võib läita siis, kui laul eriti hinge läheb ja üksnes kaasalaulmisest väheseks kipub jääma.

Orienteerivalt kell 22.40 lastakse taevasse ilutulestik, misjärel saab rahvas tantsida ansambli President saatel. Nii et üks President tuleb Eesti Rahva Päevale kindlasti, aga loodetavasti tuleb neid siiski kaks. 

Järjepidevus

Eesti Rahva Päeva korraldavad MTÜ Rahvatantsuselts Meie Mari ja Jõgeva vallavalitsus Jõgeva maavalitsuse tugeval kaasaaitamisel. Rahaliselt toetavad Jõgevamaa üht kesksemat suvesündmust Jõgeva vallavalitsus (70 000 krooniga), Kohaliku Omaalgatuse Programm (15 00 krooniga) ja paljud sponsorid. Ainsana Jõgevamaal toimuvatest Eesti Vabariigi 90. sünnipäevale pühendatud üritustest saab Eesti Rahva Päev toetust ka Eesti riigi juubeliaasta programmist.

“Sündmuse 230 tuhande kroonisest kogueelarvest ei moodusta juubeliaasta programmi 50 tuhande kroonine toetus küll väga suurt protsenti, aga tõhus tugi on see ometigi,” ütles Eesti Rahva Päeva korraldustoimkonna eestvedaja Malle Aia Rahvatantsuseltsist Meie Mari.

Tema sõnul peaks Eesti Rahva Päev sobima hästi nii Eesti Vabariigi juubeliaastasse kui ka juulikuusse, mis on juubeliaasta kavas omavalitsuste kuuks kuulutatud.

“Oluline on ka see, et säiliks järjepidevus: Laiuse linnusevaremetes igal suvel toimuvad suursündmused aitavad seda paika n-ö elus hoida,” ütles Malle Aia. “Ning eks enne pidu tule mõnigi asi korda teha, mis muidu ehk laokil seisaks. Näiteks Eesti Rahva Päevaks saab lossihoovi üles uus lipuvarras. Kaitsekraavile rajati hiljuti ka uus sild, aga kahjuks on huligaanid jõudnud selle käsipuude kallal juba jõudu kuritarvitada.”

Üldiselt on Meie Mari seekord Laiuse linnusevaremete suvesündmust korraldades kohanud abivalmimat ja soojemat suhtumist kui mõnel varasemal aastal. Peole on oodatud aga kõik, kes sisukalt ja meeldivalt aega veeta ning oma riigi sünnipäevast osa saada tahavad. Jõgeva bussijaamast väljuvad sel päeval Laiusele eribussid. Lähemat infot sündmuse kohta saab kodulehelt http://laiuse.pri.ee. 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus