Laiuse koolinoored tegid ilma spordimälumängus „Bumerang”

Eelmise nädala kolmapäeval, 18. aprillil toimus Turbas asuvas mootorispordi muuseumis ehk MOMUs koolinoorte sporditeemalise mälumängu ,,Bumerang“ finaalvõistlus. Esimest korda sarja 15aastases ajaloos pääses lõppvõistlusele Laiuse Jaan Poska põhikooli võistkond ning võitis põhikoolide arvestuses kolmanda koha.


Koolinoorte mälumäng ,,Bumerang” kutsuti 2003. aastal ellu  Eesti Spordilehe poolt ning selle läbiviimisele pani peakorraldajana õla alla Eesti Koolispordi Liit. Koostööpartneriteks on olnud Eesti Olümpiakomitee ja Eesti Päevaleht.

Mälumäng on mõeldud kõigile Eesti üldhariduskoolide õpilaste neljaliikmelistele võistkondadele. Küsimused koostatakse valdavalt Eesti ajakirjanduses ja EOK sporditeabe sihtasutuse väljaannetes ilmunud materjali põhjal. Enne finaali toimuvad maakondlikud ja regionaalsed (viis regiooni) etapid. Lõppvõistlusele on pääsenud 15, tänavusest hooajast 20 kooli (igast regioonist kolm paremat gümnaasiumi ja parim põhikool). Kogu sarjast võttis sellel aastal osa 138 võistkonda.

Nime saamise lugu

  1. aastal hakkas taas ilmuma Eesti Spordileht ning selle peatoimetajaks olnud Tiit Lääne pakkus nädalalehe esimese ilmumisaasta lõpus välja idee hakata korraldama mälumängu koolinoortele.

„Pöördusime selle mõttega Eesti Koolispordi Liidu peasekretäri Madis Pettai poole, ta võttis ettepanekust tuld ja nii see asi käima läks,” rääkis Lääne.

Nime ,,Bumerang“ pakkus välja samuti Lääne, kes rääkis selle sünnist nii: „Mälumäng on ju selline tegevus, kus võidavad kõik – ühed, kel on teadmistepagas suurem, saavad auhinnalisi kohti, teised, kelle teadmised on aga kasinamad, saavad uut infot. Nii tekib midagi bumerangiefekti sarnast – mängujuhi õhku paisatud küsimused tulevad mängijatele igati kasulikult tagasi.”

Küsimusi hakkas koostama siinkirjutaja ja 2004. aastal toimuski esimene ,,Bumerang“. Sealt alates on koolinoorte mälumäng toimunud igal aastal ning selle kandepind on aastatega oluliselt laienenud.

Eesti Koolispordi Liidu presidendi, riigikogu liikme Lauri Luige sõnul on ,,Bumerang“ igati tore ettevõtmine. „Füüsiline tegevus ja mõttetöö peavad käima käsikäes. Seda on rääkinud mulle ka minu treener ja ma tunnetan, et nii on õige. Vaim saab areneda vaid siis, kui füüsis on korras. Koolispordi eesmärgiks ongi terve ja arenev keha harmoonias avarduva vaimuga. Alati pole tähtis võit, vaid eelkõige osavõtt ning võistlemisega kaasnev rõõm. Mälumäng kui huvitav ja hariv ajaviide võib aga jääda hobiks kogu eluks.”

Laiuse kooli suur edu

Esmakordselt jõudis tänavu mälumängu finaali Laiuse põhikooli võistkond ning seal lõpetati tubli kolmanda kohaga. Võistkonna juhendaja, õpetaja Vallo Väljaotsa sõnul on selle edu taga regulaarne ettevalmistus.

„Meie koolis, kus õpib 72 last, korraldatakse üpris tihti mälumänge. Olen ka ise kehalise kasvatuse õpetajana olümpia-aastatel sporditeemalisi viktoriine läbi viinud. Oleme päris pikka aega osalenud ,,Bumerangi“- sarjas, kuid finaali pole varem tõesti pääsenud. Seekord panin võistkonna kokku spordihuviga ja erksama loomuga õpilastest. Maakondlikus voorus Jõgeval saime üldkokkuvõttes 5., kuid põhikoolide arvestuse esikoha. Sellega tagasime osavõtu regionaalsest voorust Rakveres, kus õnnestus esineda suurepäraselt. Saime absoluutses arvestuses teise koha ja pääsme lõppvõistlusele.”

Laiuse mälumänguvõistkond (juhendaja Vallo tütred Annaliisa ja Eveliis Väljaots, Kerli Vink ning Ranel Kase) on väga sportlik. Tüdrukud mängivad korvpalli Tartu Kalevi noortevõiskonnas, Ranelile meeldib peale spordi ka taidlus.

„Võistkondlikul alal peab kokkumäng sobima ja neil see ,,Bumerangis“ õnnestus. 3. koht finaalis põhikoolide seas teeb kindlasti rõõmu. Päev MOMUs meeldis kõigile. Silmaring laienes igal juhul,” rääkis Väljaots.

Ka lapsed ise kinnitasid, et jäävad tulemusega rahule. „Põnev võistlus oli. Küsimused olid küll rasked, kuid me suutsime tiimitööga nii mõnegi vastuse välja nuputada ja kolmanda koha saada. Väga hea tunne on. Kindlasti osaleme järgmisel aastal jälle ja loodame taas finaali jõuda.”

XV ,,Bumerangi“ põhikoolide arvestus

  1. Pärnu Mai kool
  2. Türi põhikool
  3. Laiuse Jaan Poska põhikool
  4. Oru põhikool
  5. Tartu Tamme kool

JAAK VALDRE

blog comments powered by Disqus