Laekannu rahvas ammutas positiivseid emotsioone ja elujõudu   

Möödunud laupäeval toimus Mustvee vallas Laekannus käesoleva sajandi senine tippsündmus – paiga 420. aastapäeva tähistamine. Avati renoveeritud kõlakoda, peeti isamaalisi ja külaelu väärtustavaid kõnesid. Meenutati möödanikku, räägiti olevikust ja tulevikust. Nagu õigele külapeole kohane,  nauditi ka laulu ja pillimängu. Sünnipäevapeo läbiviimist toetasid Mustvee vald ja OÜ Meilt.


Laekannu küla aastapäeval osales ligi 80 inimest.

„Meil on siin tore rahvas. Näete, kõik tulevad kokku nii lähemalt kui ka kaugemalt,” lausus Aino Liiv, kes Laekannus kasvanud ja koolis käinud. Töötanud kolhoosides Koit ja Areng ning olnud ka piirkonnas postiljon.

„Tulin Rakverest, osa teed bussiga ja osa hääletades.  Siin Laekannus oli ilus elada. Elutee viis mind aga Virumaale. Hea, kui kunagises kodukandis ka ööbikud taas laulma hakkaksid,” ütles Ella Kraav.

Päevajuht, Laekannu külast pärit teenekas kooliõpetaja Vello Mägi rõhutas oma kõnes paiga väärikat minevikku ja tugevat vaimsust ning rääkis ka selle mõjust endale. 

Sinimustvalge lipu heiskamise au oli küla noorimal elanikul Edmund Lainel ja vanimal Maimo Rosinal. Neid toetas Maimo poeg Urmas Rosin, kes oli olnud ka suure vaeva nägija kõlakoja renoveerimisel.

Mustvee vallavolikogu ja vallavalituse nimel andis kingituse üle Avinurme teenuskeskuse juhataja Aivar Parfojev. Tervitussõnu ütles Avinurme Külavanemate Koja eestvedaja Krista Pedak. Kohalik elanik Aili Rohtla luges ette katkendi 20. juuli Vooremaas ilmunud artiklist, kus kirjutati Laekannust, ja avaldas heameelt selle üle, et kodupaik on jõudnud ka maakonnalehe veergudele.

Kõlakojale kinnitasid EV 100 plaadi Vello Mägi ja Laekannu Külaplatsi Seltsingu üks eestvedajaid Piia Vettik-Leemet. Kõlakoja renoveerimist mitmete sündmuste korraldamiseks toetas kohaliku omaalgatuse programm. 

„Kõlakoja ehitamise initsiatiivi algatas, ehitust ja ka peokorraldust vedas Mare Allikas,” rõhutas Piia Leemet-Vettik. Meiera talu perenaine ja OÜ Meilt üks eestvedajaid Merje Roosvalt lisas, et Laekannu külaelu edendab väike, aga tugev tuumik.

Laekannu aastapäevale olid kutsutud ka kodupaiga külavanemad läbi aegade. „Külaelu arendamiseks olid aga aastaid tagasi märksa kehvemad võimalused kui praegu. Näiteks meie küla neljasajandaks aastapäevaks saime ehitatud vaid tantsupõranda,” ütles esimene Laekannu külavanem Peeter Ennok.

Avinurme kandi spordiveteran, sangpommisportlane Heino Ambos meenutas, et kunagi oli Laekannu külade tsentrum kahe poe, sepikoja ja tuuleveskiga. Kuueklassilist kooli kasutati ka rahvamajana, sageli käis kohal rändkino. „On hea meel, et nüüd selles külas asjad taas edenema hakkavad,” lausus Ambos.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus