Küüslaugupidu külmalinnas

Ülehomme Jõgeval toimuv esimene küüslaugufestival pakub publikule tasemel esinejaid, huvitavat kaupa ja põnevaid toiduelamusi, ent toob kaasa ka väikesi ebamugavusi liiklejaile.

Festival saab teoks spordikeskuse Virtus tagusel platsil.

“Tugeva vihma puhuks on meil kokkuleppel spordikeskuse rahvaga võimalus kolida kõik tegevused — peale lihagrillimise muidugi — Virtuse katuse alla, aga loodetavasti saame siiski olla väljas: eestlane on ju kehvapoolse ilmaga harjunud, eriti tänavu suvel,” ütles festivali peakorraldaja, meelelahutusärimees Aimar Pihlak.

Festivalipäev algab laadaga, täpsemalt Eesti laadaga, mis tähendab, et välismaise kraamiga kauplejad laadaplatsil teretulnud pole. Erandi teevad korraldajad küüslauguteemaga seonduvatele kaupadele, nagu köögi-, matka-, kalastus- ja jahindustarbed: need võivad olla ka muud kui siinset päritolu. Eilseks oli laadale registreeritud 70 kauplejat, sealhulgas paarkümmend küüslaugu ja küüslaugutoodete müüjat, mis on esimese korra kohta päris suured arvud. Kauplejaid registreeritakse veel homse õhtuni ning tagasi ei saadeta ka neid sobiva kauba pakkujaid, kes alles laupäeva hommikul laadaplatsi värava taha tulevad.

“Eriti oodatud on kodumaise käsitöö, mee, aiasaaduste, saunatarvete ja muu seesuguse pakkujad,” ütles Aimar Pihlak. “Poola dresse esmaspäeval kooli minevate laste jaoks pole aga mõtet otsima tulla.”

Potipõllumehed võiksid Pihlaku sõnul enne Virtuse juurde tulekut aiamaalt mõne kopsakama küüslaugu kaasa haarata, sest festivalil selgitatakse välja Eesti suurim küüslauk. Kes aga viitsib endale küüslaugukaunistustega kübara meisterdada, pangu see festivalile tulles pähe: kõige kenama kübara autor saab auhinna. Lõbusaid võistlusi korraldatakse laadapäeva jooksul ka perenaistele. Neile panevad hästi sobivad auhinnad välja festivali toetajate hulka kuuluvad ASid Põltsamaa Felix ja Werol.

Kes tahab oma küüslaugu kasvatamise ja kasutamise alaseid teadmisi täiendada, võib osaleda Eesti Maaülikooli õppejõu Priit Põldma küüslauguülikooli loengutel. Et ka küüslaugukasvatust annab mehhaniseerida, tõestab ASi A. Tammel väljapanek: peale muude põllumasinate toovad nad näha unikaalse küüslaugukülviku.

Toitlustajate hulgas on eriline koht Tallinnas tegutseval küüslaugurestoranil Balthasar. Muu hulgas on nad lubanud pakkuda küüslaugujäätist. Ei tea küll täpselt, millised on kulturist Ott Kiivikase suhted küüslauguga, aga küüslaugufestivalile ta igatahes tuleb. Pärast lühikest, aga löövat etteastet (kavakohaselt saab see teoks kell 14.40) lavalt maha tulles on õlitatud lihastega mees valmis poseerima, kui keegi end koos temaga pildistada lasta tahab.

Et küüslaugufestivali idee pärineb Ameerikast, kus selliseid festivale juba ammu korraldatakse, on ka meelelahutus ameerikapärane: Airi Ojamets ja ansambel Tri-Tones esitab 1950. aastate rockabilly-stiilis muusikat ja kantritantsudega tuleb rahva ette tantsutrupp Chocolate Elvast.

Festivalil selgitatakse välja Eesti parim küüslaugutoode ja tehakse algust Jõgeva linna trendisupi ehk külmalinna küüslaugusupi väljatöötamisega. Kõik, kel mõni maitsva küüslauku sisaldava supi retsept tagavaraks, pangu see koos oma kontaktandmetega kirja ja lasku festivaliplatsi väravas olevasse kasti. Linnavalitsuses vaadatakse retseptid kuu aja jooksul läbi ning huvipakkuvamate retseptide autoritega võetakse ühendust.

Laadapäeva juhib tartlasest raadiomees Madis Ligi, kes põllumajandusasjadega (aga põllumajanduskallakuga see üritus ju ongi) hästi kursis. Kohale tuleb ka ETV “Maahommiku” võttegrupp, kes ürituse televisiooni tarvis jäädvustab. Lõpeb festival aga kell 18 algava suvelõpupeoga, millel soojendajaks kohalik Matibänd ja põhiesinejaks Meie Mees.

“Sel suvel on nad nüüd küll viimast korda Eestimaa laval, sest kohe pärast küüslaugufestivali lendavad nad ära Ameerikasse, aga mine tea, kas neid üldse enam elavas esituses kuulda saab,” ütles Aimar Pihlak.

Enda sõnul ei taha ta enne esimest festivali suuri lubadusi jagada, enne tuleb ikka vaadata, kuidas asi rahvale üldse “peale läheb”.

“Soovitan end soojalt riidesse panna, eriti õhtuseks peoks. Ja neil, kelle kõht küüslauguga harjunud pole, soovitan küüslaugutoitude degusteerimisega ettevaatlik olla: küüslauk, eriti toores küüslauk ergutab soolte peristaltikat ja kes sellega ei arvesta, sellel võib pidu väga lühikeseks jääda.”

Rahvale ilmselt mitte just meeltmööda uudis on see, et festivaliplatsile pääs on tasuline: kella 17ni müüakse nii 60-krooniseid pääsmeid (kaotavad platsilt väljudes kehtivuse) kui ka 125-krooniseid käepaelu (võimaldavad vahepeal platsilt lahkunul sinna hiljem naasta), pärast seda aga ainult käepaelu. Eelkooliealised lapsed saavad sisse tasuta.

“Ega tasemel esinejaid ilma rahata kohale meelita,” põhjendas Pihlak tasulist sissepääsu.

Autojuhtidele tähelepanuks niipalju, et Aia tänava Piiri ja Pae tänava vahelise lõigu linnast väljuv sõidusuund on laupäeval liikluseks suletud: see muudetakse parkimisalaks.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus