Küünlatehases saab ise küünlaid valmistada

 

Puhkuseplaane pidavatel inimestel, kellel tänavu soov sellel ajal ka Eestimaal ringi sõita, tasuks Võhmassegi sisse põigata, et sealset küünlavabrikut uudistada. Soovi korral saab ka ise endale küünla valmistada.

Kõik Jõgevamaa Koostöökoja õppereisi kaasa teinud inimesed valmistasid Võhma tehases ka oma käega küünla, mida ei valatud siiski mitte tavapärasesse, vaid väiksesse savist lillepotti meenutavasse vormi.

25 erinevat vormi

Võhmas tegutseva OÜ Gift Line küünlavabriku müügiesindaja German Naumenko ütles, et küünla valmimine võtab aega umbes poolteist tundi. Küünaldest huvitatud klientidele on pakkuda 25 erinevat vormi. Lõhnavalikus on 70 erinevat lõhna ja värvidest on võimalik valida 170 vahel, kuid see ei ole veel piir. Samuti uuenevad pidevalt küünalde vormid.

Päevas valmib Võhma küünlatehases umbes 1250 küünalt. Gift Line müügiesindaja sõnul kasutavad nad oma ettevõttes küünalde valmistamiseks väga kvaliteetset parafiini ja Võhmas valmivad küünlad põlevad korralikult lõpuni.  

Šveitsi küünlatehase filiaal

Võhma küünlatehas rajati kunagisse omamoodi kurikuulsaks saanud endise Võhma Lihakombinaadi hoonesse. Enne hoone ostmist tegutseti seal mõnda aega rentnikena.

Küünlavabriku asutas Peter Wühtrich, kes Šveitsist Eestisse elama tuli. Esmaseks ideeks polnud siiski mitte küünalde valmistamine, vaid mees hakkas hoopis Eestis toodetud juustu Šveitsi müüma.

Peter Wühtrich pakkus juustu mitmetele toitlustusasutustele, sealhulgas restoranidele. Juhtus nii, et üheks juustuostjaks oli restoraniomanik, kellest sai aasta pärast Peter Wühtrichi abikaasa. Sellega sai aga ka juustuäri otsa.

Koos abikaasaga tahtsid nad Eestis oma äriga alustada. Noorpaar juhtus Šveitsis kokku sõbraga, kes töötas Schulthess Kerzeni küünlavabrikus. Paraku ei jõudnud see vabrik  varustada küünaldega kõiki Šveitsi tarbijaid. Nii asutatigi Võhmasse Šveitsi küünlatehase filiaal.  

Küünlad valmistatakse käsitsi

Eestis käivitus küünlaäri tänu huvitavale juhusele. Nimelt sai üks Stockmanni kaubamajas töötanud inimene kingituseks  Võhma küünlavabriku küünla ja ta leidis, et neid küünlaid võiks ka Stockmannis müüa. Nüüd on Võhmas valmistatud küünlaid kõikjal Eestis. Gift Line küünlad valmistatakse kõik käsitsi.  

Eesti Vabariigi 90. aastapäevaks linnadele omad küünlad

*Võhma küünlatehases valmisid 47 linna esindusküünlad

*Kunstnik Natalia Remmel maalis  meetripikkustele küünaldele linnade ajaloo, kultuuriloo ja legendidega seotud motiive

*Vaha valamiseks kulus 18 tundi ning kaunistuste maalimiseks kolm päeva

*Põltsamaa küünla pilt  kujutab kunagist suursugust lossi ja sealset elu

*Jõgeva küünlale valiti külmalinna- ja jõuluvanatemaatika

*Kärdla küünlal on kujutatud kohvijoojaid, sest selles paigas elavaid hiidlasi kutsuti vanasti kohvilähkriteks

*Lihula küünal on saanud inspiratsiooni Matsalus korraldatud loodusfilmide festivalist

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus