Kuues ToPoF: Vaiatus ja vihmaga

Möödunud laupäeval peetud kuues ToPoF algas mälestushetkega Torma pasunakoori asutaja, kunagise Torma kihelkonnakooliõpetaja Adam Jakobsoni kalmul. Järgnenud kirikukontserdil pakkusid tõsise muusikaelamuse rahvusooperi Estonia solistid Voldemar Kuslap, Teo Maiste ja Priit Volmer, keda orelil saatis Maarja Haamer.

Traditsioonilise Rahuoru pargi asemel andsid orkestrid kontserdi Vaiatu pargis. Viimane on praegu tunduvalt paremas korras kui Rahuorg ning seepärast otsustasid korraldajad festivali mõne kilomeetri võrra Jõgeva poole “nihutada”.

Festivali avades ütles ToPoFi patroon, ettevõtja Jüri Kraft, et puhkpillimuusikat on Eestis harrastatud üle pooleteise sajandi ning see kuulub meie elu juurde niisama lahutamatult kui rukkileib. Vaiatulasest Riigikogu liige, üks ToPoFi algatajaid Mati Kepp lisas:

 “Kui festivali viis aastat tagasi korraldama hakkasime, lähtusime ühelt poolt soovist teha tänukummardus Adam Jakobsonile, kes siinsamas Tormas 1848. aastal Eesti esimese pasunakoori asutas, teiselt poolt tahtsime ergutada oma valla noorte huvi puhkpillimuusika vastu. Nüüd võime rõõmuga tõdeda, et Torma vallas tegutseb dirigent Kaido Järvsoo juhendamisel juba mitmendat aastat noorteorkester.”

Valla uhkus

Noorte puhkpilliorkestriga ei saa tõepoolest just paljud vallad uhkustada. Enamik orkestri liikmetest õpib Sadala Põhikoolis.

 “Minul on selle üle väga hea meel, et osa meie õpilastest pillimänguga tegeleb,” ütles Sadala Põhikooli direktor Enn Kurg. “See annab lastele võimaluse siinsamas kodu juures oma aega eesmärgipäraselt sisustada ning aitab heast küljest silma paista nii mõnelgi, kel õppimine kõige paremini ei lähe. Orkestris mängimine arendab ka järjekindlust ja kohusetunnet.”

Mõlemat omadust läheb noortel kõvasti vaja, sest muusikas ei tule miski kergelt kätte. Enn Kurg meenutas muigamisi neid haledavõitu törtsatusi, mida koolipere noorteorkestri esimesel ülesastumisel kuulda sai.

“Sellega võrreldes on nad ikka tohutult arenenud,” ütles Kurg.

 Mõistagi astus noorteorkester üles ka ToPoFil.

Puhkpill ja euroraha

Tartu Junior Big Bandi dirigent Loit Lepalaan oli ToPoFil küll kui laevata kapten, sest oma orkestrit tal kaasas ei olnud, ent sellele vaatamata oli tal askeldamist kõvasti: kord dirigeeris ta ühendorkestrit, kord esitas trompetisoolot, kord sulandus koosseisu tugevdamise eesmärgil Jõgeva puhkpilliorkestrisse.

“Kuna Jõgeva puhkpilliorkestri dirigent Kaido Järvsoo käib mulle Tartu Junior Big Bandis abiks, siis osutan mina talle aeg-ajalt vastuteeneid,” ütles Lepalaan. ToPoFi kohta ütles ta aga, et see üritus on kindlasti väärt jätkamist ? vaatamata sellele, et tänavu vaid neli orkestrit kohale tuli.

“Nii, nagu ToPoFil, on ka puhkpillimuusikal tulevikku,” ütles Lepalaan. “Kui on hea juhendaja, siis tahavad noored puhkpilli mängida küll. Ja puhkpilliharrastust kui piirkonna arengutegurit tunnustavad isegi euroraha jagajad. Olen ise pärit Kullamaalt, mis on niisama paksu kultuurikihiga paik kui Torma. Taaslõime seal möödunud aastal Läänemaa vanima muusikaseltsi ning seltsi loodava orkestri pillide jaoks õnnestus meil PRIA kaudu pool miljonit krooni euroraha saada.”

ToPoFi nimekate päevajuhtide rida jätkas tänavu Tarmo Leinatamm. Erinevalt oma eelkäijatest ei piirdunud ta jutupuhumisega, vaid juhatas vahepeal ka orkestreid: tema näol on tegemist ju professionaalse dirigendiga. Pärast festivalikontserti jätkus pidu tantsumuusikaga Tartu puhkpilliorkestrilt Popsid ning Torma rahvamuusikakapelli ja kohaliku kantritantsurühma Sweetheart pakutud vahepaladega.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus