Kütusevargusi saab ennetada

Viimasel ajal on Jõgevamaal toimunud ridamisi mitu kütusevargust. Võimalusi end kütusevaraste eest kaitsta on mitmeid, kuid andur, mis annab märku kütuse vähenemisest paagis, on ehk üks efektiivsemaid. Seda mõistagi juhul, kui on võimalik sellest politseile kiiresti teada anda. Kui pole võimalik häirele kiiresti reageerida või sellest politseid teavitada, siis pole paraku kasu ka teadmisest, et kütust parasjagu varastatakse. Oluline on, et kui telefonile tuleb teavitus võimaliku kütusevarguse kohta, siis sellest viivitamatult politseile teatataks. Kui endal ei ole võimalik kohe kohapeale asja kontrollima minna, siis tuleks saata mõni sõber või tuttav, kes on lähemal.

Varastatud kütusekogused jäävad enamasti umbes 200-300 liitri piiresse. Seda põhjusel, et kurjategijad ei suuda enamasti suuremat kogust kuriteopaigalt tähelepanu äratamata kaasa viia, ka ei õnnestu neil mõnede veokite paakidest lihtsalt rohkem kütust kätte saada. Ettevõtjatel on soovitav arvutada välja kütusekogus, mis tööpäeva jooksul  kulub, et õhtul pärast tööpäeva lõppu oleksid paagid pigem tühjad.

Politsei soovitab veokijuhtidel tankida oma sõiduk vahetult enne sõitu ning lukustada sõiduki kütusepaagi korgid. Et mõned vargad lõhuvad kütusepaagi korgi lihtsalt ära, on siinkohal täiendavaks abinõuks sõiduki parkimine hästivalgustatud  ja käidavasse kohta. Kõige turvalisem on parkida sõiduk valvega ja valgustatud territooriumile. Kui keegi juhtub kütusevargust pealt nägema või on ümbruskonnas valvekaameraid, saab hästivalgustatud kohas fikseerida kuriteos kahtlustatava tunnusmärgid ja nende põhjal isik tuvastada. Kui märkate kahtlast sõidukit, mida seostatakse mõne kütusevargusega, tuleks kirja panna auto number ning telefonil 110 teatada muu oluline info, sealhulgas öelda, millises suunas kahtlust äratanud sõiduk edasi liikus.

Arvestades kütuse praegust turuhinda, müüvad vargad näpatud kütuse oluliselt odavamalt maha, mistõttu on ka nõudlus selle järele küllalt kõrge. Sellise ostu puhul pole aga teada, kui kvaliteetse kaubaga tegu on ning kust see pärineb, seepärast ei ole soovitatav kahtlastelt eraisikutelt kütust osta. Seda enam, et varastatud kauba ostmine on samuti kuritegu ja varastatud asja omandamise eest võidakse isik vastutusele võtta.

i

TAUNO PÄRLI, politsei- ja piirivalveameti lõuna prefektuuri Jõgeva kriminaaltalituse juht

blog comments powered by Disqus