Kutsikavabrikud saab kontrolli alla naabri abiga

Loomakaitsjad avastasid möödunud nädalal Harjumaalt Keila vallast kutsikavabriku, kus 38 käpapaari oma viimset tundi ootasid.

Viimne tund ei ole siinkohal palju öeldud: parasiitides ja näljas vaevelnud loomad leidsid uue kodu tasuta või väikese summa eest, kuid, pange tähele, Soome päritolu naiselt oli kodumaal loomapidamise õigus ära võetud. Samal ajal, kui nii loomakaitsjad kui ka loomaarstid pead vangutavad ning hädas loomade elu päästmiseks kas või nahast välja poevad, vohavad teised samasugused kutsikavabrikud mujal Eestis endiselt edasi. Nii, nagu tõdes Eesti Loomakaitse liidu Põhja-Eesti regioonijuht Katrin Lehtveer – väikestele koertele joostakse alati tormi. See annab kutsikavabrikutele hoogu, sest inimesi, kes otsivad just “paberiteta tõukoeri”, leidub hoolimata loomaarstide ja kenneli hoiatustest.

Mida võiks õppida Keila valla juhtumist ja paari aasta tagusest Kuusalu juhtumist, kus vabatahtlike usinate käte ning toore jõu abil päästeti umbes 20 looma, kelle tervislik seisund oli enam kui kohutav? Peamiselt seda, et tasub märgata. See pole pelgalt sõnakõlks, mille võiks kohe unustada, vaid julgust ja tähelepanelikkust propageerival kogukonnal on siin palju ära teha.

Tundke huvi, millistes tingimustes elavad naabri loomad, ja andke esimesel võimalusel teada, kui märkate midagi, mis teile vale tundub. Kitsastes puurides nälgivad loomad vajavad sekkumist ning märkamist kohe. Sekkumist vajavad ka süüdimatult naabri õuele tekkivad pesakonnad, keda esimesel võimalusel kuulutusteportaalides “paberiteta tõukoerte” pähe olematu hinnaga müüakse. “Paberiteta tõukoerad”, kelle vanematest ülevaadet ei anta ning kelle uuele perele üleandmiseks valivad kasvatajad nurgatagused kohad, ei olegi tõukoerad, vaid potentsiaalselt haiged loomad, kelle raviarved ületavad mitmekordselt summa, mille võinuks maksta tunnustatud pesakonnast võetud lemmiku eest. Kutsikavabrikus “toodetud” koerad on haiged, näljas ning halvas seisukorras, vajades arstiabi kohe. Selline teguviis vajab kiiret lõpetamist, et vältida Kuusalu ja Keila valla juhtumite kordumist ning pikas perspektiivis kutsikavabrikud kontrolli alla saada.

Mida teha, kui perre lemmiklooma soovitakse, kuid tõukoera jaoks raha napib? Pöörduge endale lähima varjupaiga poole ning tutvuge seal kodu ootavate loomade ja nende elukäiguga. Selle üle rõõmustavad nii varjupaiga töötajad kui ka armastava kodu saav lemmikloom.

KERTTU-KADI VANAMB, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus