Kust vald selle raha võtab?

Mõned päevad tagasi käis uudistest läbi, et Räpina vald võib riigi hooldereformi pärast kohtusse anda. Seda põhjusel, et hooldereform toob omavalitsusele juurde kohustusi, mida riigi makstav toetus paraku ära ei kata.
Ka Jõgevamaa omavalitsused on hooldereformi tõttu probleemide ees. Esialgu püütakse küll olukorda veel rahulikult võtta ning häirekella kohe lööma ei hakata, aga ilmselgelt on kõigil valdadel raskusi. Pole veel kuulda olnud, et Mustvee,
Jõgeva või Põltsamaa vald kavatseks riiki reformi pärast kohtusse kaevata.
Põltsamaa vald on hoolduskulude piirmääraks kehtestanud 700 eurot. Lisaks maksab vald ka väiksema sissetuleku hüvitist. Valla sotsiaalosakonna juhataja Eveli Lilleoja möönab, et vallal jääb vahendeid puudu ja olukord läheb üha raskemaks.
Tööd on juures ka ametnikel ja et praegu on veel suvine aeg, siis on ilmselt hooldusteema valdkonnas valdades segadust palju.
Ilmselt saab hooldereformi mõjudest hakata rääkima alles mõne kuu pärast või aasta lõpus, kui valdadele hakkab selgem pilt kujunema, milline on olukord valla eelarvega.
Seda loota, et riik hakkab osasid omavalitsusi spetsiaalselt toetama seoses hooldereformiga kaasnevate lisakuludega, praegu ju ei saa. Miks muidu plaanib Räpina vallavolikogu septembrikuu volikogu istungil vastu võtta otsuse kohtusse pöörduda.
Aga kõige selle laiemast mõjust saame hakata rääkima ilmselt alles hiljem. Sest majanduses pole praegu teadupärast just head ajad ja ka tuleviku osas pole kellelgi kindlustunnet.

blog comments powered by Disqus