Kust saab tööd ja leiba?

Statistikaamet annab teada, et tänavu kolmandas kvartalis tõusis töötuse määr Eestis 6,2 protsendini, olles nüüd viimase kahe aasta kõrgeimal tasemel.

Sellise olukorra on põhjustanud nii mitmete ettevõtete sulgemine ja töökohtade vähenemine mõnes raskustega võitlevas firmas kui tõsiasi, et tööturule on jõudnud palju koolilõpetanuid. Noori tööotsijaid lisandub lähemal ajal rohkemgi, sest sellesse ikka on jõudmas arvukas laulva revolutsiooni ajal sündinud põlvkond.

Et toit, bensiin ja toasoe pidevalt kallinevad, püüavad pensionäridki kasvõi osalise tööajaga rakendust leida, et muretumalt ära elada.  Samuti ei saa endist elustiili jätkata koduperenaised. Kui lapsed juba nii suured, et neid lasteaeda panna saab, ja mis peamine, kui lasteaiakoht ka olemas on, püüavad mõned aastad kodus olnud noored naisedki teenistust leida, et  kogu pere kasvavate kulude juures ikka enam-vähem muretult toime tuleks.

Statistikaameti andmetel on töökohti vähemaks jäänud põllumajanduses, ehituses, tervishoius, sotsiaalhoolekandes ja veel mitmel elualal.

Hõivatute arv on aga viimasel ajal kasvanud kaubanduses, töötlevas tööstuses, rentimise ja äritegevuse alal. Tõepoolest, uusi suuri kauplusi on meiegi maakonnas viimase aasta-paari jooksul avatud päris mitmeid, kuid ega sealgi lõputult uusi inimesi juurde võeta. Olulist ärielu elavnemist pole aga siinkandis märgata. Seepärast ei jäägi tööotsijail muud üle kui ise aktiivne olla, vajadusel uus amet õppida või ammu omandatud oskusi täiendada.

15. november 2008

blog comments powered by Disqus