Küsitlus: Mida ootate algavalt sea-aastalt?

Kaupo-Kalmer Paap, puidutööline Jõgevalt:

?Ega ma neid ajalehtedes ilmuvaid horoskoope vaata ja praegu loen lehti vähem kui muidu ? nagunii on nad igasugust valimiseelset pahna täis. Telekat vaadates jääb vahel silm ikka peale, kui kena neiu  horoskoope loeb, ja silman, millist päeva mulle ennustatakse. Kuke-aastal sain tööd ja praegu kestval koera-aastal nõnda palju raha ikka, et söögiks ka liha osta. Jutupaunikud lubavad nüüd suurt palgatõusu, reedeti vaba päeva ning kõike head ja paremat. Loodan minagi ? kui mitte tänavu, siis ehk järgmisel aastal. Hiina kalendri järgi olen sündinud rotiaastal ja ehk siis õnnestub riigimeestel hakata ka oma lubadusi täitma. Viimasel ajal ongi hiired ja rotid kuhugi kadunud või mujale läinud, igatahes minu kodus pole nad enam kaua aega külas käinud.?

Malle Luht, pensionär Jõgevalt:

?Kuna olen ise selles tähtkujus sündinud, siis loodan sellest aastast kõike paremat nii teistele kui ka endale. Lõppev koera-aasta polnud minu jaoks just eriti hea, sest juhtus õige mitmeid apse ja õnnetusi. Siga on kirjeldatud oma iseloomu poolest kui galantset, abivalmis, teisi austavat ja ka endast lugu pidavat puhast looma. Usungi, et see hiina kalendri algav aasta saab olema meie kõikide jaoks hea. Juba selle aasta peaaegu kaks kalendrikuud on läinud mul imeliselt hästi. Olen Taevaisa laps ja austan tema loodut ning püüan elada tema õpetuste järgi. Tulin alles Värska sanatooriumist, kus sain ka paljudelt headelt inimestelt kosutust. Küllap seetõttu ma räägingi teile täna rohkem kui tavaliselt.?

Väino Vahtra, ettevõtja Puurmanist:

?Arvan, tuleb hea aasta. Tavaliselt on nendes horoskoopides alati midagi head, ja see on täitsa loomulik,   et  ei taheta inimese ette teda kibestavat pilti maalida. Kui sa suhtud teise inimesse heatahtlikult, siis tuleb see sulle tagasi. Vanasõnagi ütleb, et nagu sina külale, nii tema sinule. Idamaade tarkus on  auväärne ja küllap võivad  sodiaagimärgid meiegi elu mõjutada, kuid tähed on kaugel. Meie elame aga Maal ja peame suhtlema oma kaaskondlastega, olgu ta horoskoobi järgi siga, koer, hobune või draakon. Kõigil on siin ilmas ruumi elada ja kedagi ei tohi päriselt nurka suruda. Uuest aastast loodan, et mu sajahektariline põllumaa annaks ka tänavu enam-vähem rahuldava saagi. Siis saavad oma osa ka metssead, kes tavaliselt ikka mu põldudel külas käivad.?

Maie Vakar, pensionär Jõgevalt:

?Ootusi ja lootusi on palju, seda ka algavaks sea-aastaks. Olen juba loomu poolest selline kohanemisvõimeline ja kiiresti orienteeruv ning ümbruskonna ja teiste inimestega arvestav, kuid arvan, et ka päikesemärkidel ja kuufaasidel on meie elus küllalti suur tähtsus. Nagu mu isagi, jälgin ka mina seda tarkust, et langev kuu soodustab vilja maa-aluse osa kasvu, kasvav kuu aga taeva poole kasvavat. Nõnda me selle õpetuse järgi  külvasime ja oma saaki koristasime ning tulemus oli tuntav. Juure- ja lehepäevi jälgin oma aiapidamises praegugi. Horoskoope ma vaatan ja usun ka, aga see sea-aasta valimispropaganda mõnele erakonnale küll au ei tee. Siga on puhas loom, ta võib küll ise pori otsida, kuid ei hakka seda teistele pilduma.?

Diana Lõhmus, klienditeenindaja Jõgevalt:

?Kalendrites on küll kirjas, et laupäeval kell 18.16 algab sea-aasta, kuid üldiselt jätab see mind külmaks. Kui meil hakkas ajalehtedes ja raamatutes ilmuma horoskoope, siis ma neid ikka vaatasin, kuid nüüd pean neid ainult mõnusaks ajaviiteks, mida ei tasu kuigi tõsiselt võtta. Eriti pärast seda, kui sain tuttavalt ajakirjanikult teada, et õige palju sellest on nende poolt pastakast välja imetud. Horoskoobid pole ju kunagi pahatahtlikud ja ei tee kellelegi halba. Kui mulle ennustatakse loosiõnne, ei jookse ma kohe piletit ostma. Oleme realistlikud ja seisame  kahe jalaga maa peal, õnn on ikka meie eneste kätes. Võib öelda, et sea-aasta algust meie pere siiski tähistab: laupäeviti käib meie pere alati saunas ja siis on traditsiooniliseks õhtusöögiks ahjukartulid sealihaga. Head sea-aastat!?

Ella Varblas, endise käsitöömeistrite koondise Uku töötaja Jõgevalt:

?Horoskoope ma ikka vaatan ja kuulan, kuid ei võta neid väga tõsiselt. Kui nendes midagi halba öeldakse, siis jätan selle kahe silma vahele või lasen kõrvust mööda. Olen rahul sellega, mis mul on ja ei ela selle nimel, et saavutada seda, mida ei saa saamagi. Eelmine aasta läks küllaltki hästi ja loodan, et seegi. Leian, et pole põhjust viriseda. Hiina kalendri järgi algava aasta algus puudutab mindki – mul ju kodus oma ?põrsake? – sea-aastal sündinud ja juba meheikka jõudnud poeg. Mõtlesingi, et teen sellel päeval veidi teistmoodi toitu. Põrsapraadi just ei paku, kuid ahjukartuleid sealihaga teen kindlasti. Idamaadel sellel päeval sealiha ei söödavat, kuid eks neil ole omad traditsioonid, tavad ja uskumused, mida tuleb meilgi sinna minnes arvestada ja austada.?

Küsitles  ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus