Alex-Andre Punn, III klassi poiss Jõgevalt:
“Ei võiks, sest ma ei taha eriti kooli minna. Suvi saab nii kähku otsa ja maal oli nii palju tegemist, et kõiki asju ei tule kohe meeldegi. Ujumas sai käidud. Ujumise sain alles sellel suvel selgeks, ema õpetas. Suvel aitasin isal majale ühte tuba juurde ehitada. See tuba saabki minule, siis ei pea ma kogu aeg olema isa ja ema ja õega koos, saab omaette vaikselt nokitseda. Ehitamine on ikka palju lõbusam töö kui õppimine. Koeraga sai ka koerust tehtud: mina ajasin teda taga ja tema mind. Kooliasjad, vihikud ja kõik, on juba ära ostetud. Need saime Jõgeva Koolitarest, aga uusi riideid käisime ostmas Jõhvis, sest ema arvas, et seal on kaup odavam.”
Volli Villik, Vallo ja Villu isa Aidust:
“Põhimõtteliselt küll, sest kõik kooliasjad, uued riided ja jalanõud on juba ostetud. Mõlemad poisid ? üks läheb neljandasse, teine esimesse ? said uued koolikotid, need maksid kusagil üle kolmesaja krooni. Peab ütlema, et Pajusi vald on selle poolest tore, et esimese klassi lapsele pole peale koolikoti ja riiete muud vaja osta, kõik muu vajaliku ostab vald. Kooliaasta algus on perele küllaltki kulukas, kuid 1. september ei tule ootamatult ja saab kulutusi hajutada. Paistab, et kooliminek on nüüd palju kallim kui minu kooliajal. 1. september on minu jaoks alati teistmoodi päev ja tekib tunne, et tahad ka ise uuesti kooli minna.”
Heiki Musta, ametikooli õpilane Sadalast:
“Pigem mitte, vähemalt paar nädalat võiks kooliaasta algus kaugemale minna. Tahaks puhata, sest terve suvi sai ehituse peal tööd tehtud. Viimastel aastatel olengi kõik suvevaheajad tööl olnud. Seekord on vähemalt kalendriga nii palju vedanud, et meil Väike-Maarja õppekeskuses algab kool alles esmaspäeval, 4. septembril. Ametikoolis õppimine tuleb odavam kui gümnaasiumis, kuid see-eest läheb elamine ja iganädalane kojusõit kalliks. Koolikotti pole mul vaja osta, aitab mõnest kaustikust ja pastakast. Olen juba nõnda palju koolis käinud ? läheb kaheteistkümnes aasta ?, et esimeseks koolipäevaks pole mul mingeid uusi riideid vaja osta.”
Triin Altmäe, täiskasvanute keskkooli õpilane Voorelt:</B>
“Veel ei võiks tulla, sest aeg on läinud nii kiiresti ja suvi on kuidagi lühikeseks jäänud. Kodus on nii palju tegemist ja lapsehoidjaamet veel ka, sest mul on nelja-aastane õde. Ei jõuagi kuskil kaugemal käia ja puhata. Vend on juba suurem, kuid temalgi tuleb silm peal hoida. Tallinna oleme mõned korrad ikka sõitnud, käisime ka loomaaias, see oli ka minu jaoks huvitav. Koolivarustuse pärast võiks september juba alata, kuid muidu ei tahaks. Koolikauba ostsin endale ja vennale Jõgevalt. Käisin mitmes poes, sest peab valima, kust ja mida osta. Ega päris odavat koolikotti ja pastakat pole ka mõtet osta.”
Maarja-Liisa Kajavus, Jõgeva Gümnaasiumi õpilane Sadalast:
“Jah, see võiks isegi juba täna tulla. See pikk koolivaheaeg on mind juba ära tüüdanud. Oma kõik suvevaheajad olen ma isa juures Soomes elanud, kuid mul on seal igav. Kaua sa ikka magada ja niisama vedeleda jõuad. Arvan, et soome keel on ka nii selge, et keelepraktikat pole enam vaja. Hea oli, et sain paar nädalat tädi juures tööl olla. Tal on selline väike söögikoht, kus aitasin saiakesi ja jäätist teha. Kogu aeg igatsesin Eestisse tagasi, et saaksin oma sõpradega koos olla. Ootan kooliminekut, et kohata neid, keda pole kaua näinud. September on mulle tähtis sellegi poolest, et saan aasta vanemaks.”
Katre Altmäe, XI klassi õpilane Jõgevalt:
“Algklassilapsena küll ootasin, kuid nüüd võiks kooliaasta alata kohe kuu aega hiljem. Olen suveinimene ja suvi jääb minu jaoks liiga lühikeseks. Tahaks midagi veel teha ja korda saata. Mitmed kevadel tehtud plaanid jäid katki, sest polnud sellist aega, kus oleks kogu seltskond kokku saanud. Hea seegi, et esimese koolipäeva on reedel ja kohe tulevad vabad päevad. Suvel sai Tallinnas ja Tartus käidud, ka suguvõsa kokkutulek Põlvas oli päris tore. Kooliasjade poolest võib kool alata ? koolikott ja kõik, mis koolis vaja läheb, on juba ostetud. Juba suvel sai suuremates linnades käies ostetud ka mõned sellised riided, mis koolis kandmiseks sobivad.”
Küsitles ARDI KIVIMETS