Küsitlus: Kas teile meeldib külalisi vastu võtta?

Meeli Unt, töötav pensionär Põltsamaalt:

?Mulle meeldib rohkem võtta külalisi vastu oma kodus, kui ise teiste pool külas käia. Ootamatule külaliselegi on alati midagi pakkuda: ma pole selline inimene, kellel on kodus külmkapp ainult moepärast. Minu jaoks on söögi valmistamine ja laua katmine päris meeldiv tegevus. Kindlasti peab olema külalistele kaetud laual olema valge laudlina ja salvrätikud. Seda ka siis, kui söömas on vaid oma lapsed ja lapselapsed. Lauakatmisel lasengi olla lastel endale abiks, sest kust nad mujalt ikka seda õpivad kui vanaemalt. Suvel pakun külalistele grillribi. Marinaadi teen ise, selleks sobib pikantne ket?up, küüslauk ja veel mõned maitseained. Vahel ka jogurtimajonees, siis tuleb mahlasem.?

Mart Kalev, autojuht Pööra külast Otsa talust:

?Meeldib ikka, kuigi räägitakse, et külalised olla vaid kaks korda head ? siis kui tulevad ja lähevad. Ega see külaliste vastuvõtt kuigi tülikas ja keeruline olegi. Oleme lihtsad inimesed ja meile pole vaja mingit suurt pidurooga, kristallklaase ega peenutsemist. Eks nüüd hakkagi rohkem külalisi käima, sest sai suurest linnast tagasi maale tuldud. Siin, metsa ääres on mõnus nii endal kui ka teistel olla. Külalistega on ka lihtsam: kes tahab, võib telgi üles panna, lõkke ääres olla, grillida või teha mis iganes.  Kõik sugulased ja sõbrad tahavad vaadata me uut kodu ja tulla ka katsikule. Jaanikuul sündis meil teine laps.?

Aare Uleksin, majandusjuht Saare vallast:

?Jah, kohe kindlasti. On väga tähtis, et on sõpru, kes tahavad külla tulla ja saad neid vastu võtta. Ja kui  nad kutsuvad ka sind vastukülastuskäigule, siis on see ju ilus, mõlemaid pooli rahuldav üritus. Polegi nädalat, kui meil külalisi ei käiks. Nende vastuvõtuks peab ka mõningaid ettevalmistusi tegema, kuid perenaise koormust püüab kogu pere vähendada. Jätkunud on kauaaegsed sõbrasuhted põhjanaabritega. Kui veel kümme aastat tagasi tundsime kõhedust, et ehk pole meil poes olevad toiduained nii kvaliteetsed kui neil, siis täna võib öelda, et Eestimaal toodetu on väga hea.?

Vaido Joost, kolme lapse isa Siimustist:

?Meeldib. Eriti suvisel ajal, siis on võimalused laiemad. Saab väikselt vorstikesi grillida ja liha küpsetada, pealegi on ka lastel looduses rohkem ruumi ja lõbu. Külaliste vastuvõtt nõuab küll natuke rohkem, kui ise külas käimine. Tuleb ju neid hästi võõrustada, et nad uuesti tuleksid ja ka meid külla kutsuksid. Ema oskab meil väga hästi küpsetada, laua katmine ongi rohkem tema mure. Mulle ja lastele jääb rohkem ruumide kujundamine, muusika valimine, meeleolu tõstmine  ja seltskonnale tegevuse leidmine. See on ju vale, kui norutakse niisama nurgas või pühendutakse ainult söömisele. Meil on küllaltki suur pere, sestap on juba sünnipäevade tähistamisi üsna palju. Ja just lapsepõlvest on jäänud palju sõpru, kellega oleme tihti koos.?

Jaan Essenson, pensionär Põltsamaalt:

?Oi-oi, kas siis pensionär saab külalisi vastu võtta? Ega see nii lihtne ei olegi, et muudkui kutsud ja pead pidu. Vahel ikka mõni tuleb vaatama, et kas elad veel ja palju on neid kortse, ja kas juuksed on veel peas. Kui aga külalised tulevad, siis löön laua lahti, nii et oh-oh-oo! Süüa teha ma oskan, ja neile, kes tahavad, leian ma puhvetikapist ka midagi. Külaline ei saa minu juurest kuiva ja tühja suuga  küll ära minna. Sõbrad teavad, et ma pole kuigi alkoholilembene, aga pidudele ja külla kutsuvad mind küll ja küll. Laulu saab lahti lüüa ka ilma viinata. Eks jah, praegu on vanainimese elu nagu hernes, aga kaunu ei ole.?

Maimu Puusepp, koduperenaine Jõgeva alevikust:

?Alati, ja seda hea meelega. Kõik külalised on oodatud ja ma olen alati nõus neid vastu võtma ja oma kodu näitama. See on piisavalt suur nii oma suurele perele ja ka külalistele. Häid külalisi pole sugugi tülikas vastu võtta. Kui külaliste tulek on ette teada, siis valmistan neile oma firmatoitu. Alati pakun hapukoore- ja meekooki. Seda on lihtne teha, aga paistab, et see meeldib kõigile. Söök on aga tavaline, nagu eestlastel ikka: kartul, kotlet, kapsas ja kaste. Oma külalistele peab ikka ise midagi küpsetama, mitte poest ostma. Mõnele heale tuttavale on vahel hea külla minna, kuid alati on hea koju tagasi tulla. Kõige parem koht on ikkagi oma kodu.?

Küsitles ARDI KIVIMETS 

blog comments powered by Disqus