Küsitlus: Kas oled endale suveks tööd leidnud?

Ringo Saar (20), üliõpilane:

“Jah, olen küll ? arvuti taga, hakkan klienditoe keskkonda looma. Töö leidmine minu jaoks eriti raske polnud. Leidsin selle tutvuste kaudu ja ise uurisin ka natuke. Üldiselt arvan, et noortel on tänapäeval raske tööd leida, sest neid ei peeta piisavalt kogenuiks ja usaldusväärseiks. Eriti raske on umbes 13-16-aastastel.”

Maria (18),õpilane:

“Olen otsinud, aga leidnud küll midagi veel pole. Noortel on küllalt raske tööd leida. Mina näiteks pole õigeid pakkumisigi leidnud, sellepärast, et igale poole on vaja kogemustega töötajaid, aga noortel pole ju kogemusi! Eelmistel aastatel olen käinud maasikaid, herneid jms. korjamas, aga see töö pole eriti tasuv ja on ka füüsiliselt raske. Praegu otsin lapsehoidjatööd või midagi taolist.”

Kadi Vaikmäe (13), õpilane:

“Jah, ma lähen töö- ja puhkelaagrisse, seda korraldab Laiuse Põhikool. Laagris saab tööd teha ja pärast tööd lõbusalt aega veeta. Mõne tunni töötamise eest saab seal ka normaalset palka. Selliseid laagreid peaks rohkem korraldatama, sest noortel on väga raske tööd leida, eriti maakohas.”

Annemari Põldkivi (18), õpilane:

“Olen tööd otsinud umbes paar nädalat, aga pole veel midagi leidnud. Varem olen maasikaid korjanud jms. Tutvuste kaudu saavad noored päris kiiresti tööle, aga ilma tutvusteta on raske, sest töökohti on niigi vähe ja noori ei usaldata. Otsitakse ikka kogemustega töölisi.”

Marju Velström (18), Nõo Reaalgümnaasiumi vilistlane

Olen loomulikult suveks tööd otsinud. Midagi kindlat ei ole, aga lootust on. Mul ei ole eriti aega ja seepärast ei teagi veel kindlalt, kas saan suvel Soome minna. Soomes põllumajandustalus olen varemgi tööl olnud. Korjan seal maasikaid ja kui kauemaks jään, siis teen muid põllutöid ka. Tööle saada oli küllalt kerge, sest mind on tutvuste kaudu sinna juba soovitatud. Nii saab kindel olla, et töökoht on usaldusväärne ning ei pea muretsema, kas oma raha üldse kätte saad. Soomes teen palju parema meelega tööd, sest palgad on Eestiga võrreldes umbes kümme korda suuremad. Ja üldiselt on nii, et kui tööd otsida, siis ikka leiab ja kui ise aktiivne oled, siis on igasuguseid võimalusi”.

Kristjan Kokk (14) Kaarepere Põhikooli õpilane

“Minul veel suveks töökohta pole. Ausalt öeldes pole veel otsima hakanudki, pole aega olnud. Aga kui otsima hakkan, siis kindlasti midagi lihtsat ja tulutoovat. Mul on palju tuttavaid ja kui kunagi häda kätte peaks tulema, küll nemad siis aitavad. Oma kodukohast ei tea ma palju inimesi, kes noori tööle võtaksid, mõned üksikud ainult. Mingit puulõhkumise tööd leiab kindlasti, kuigi see on füüsiliselt raske. Maasikaid ma korjata ei tahaks. Minu vanus määrab ka juba palju ära. Tööle tahetakse natuke vanemaid. Mida vanem, seda rohkem jõuab tööd teha”.

Triin Aas (19)

“Ma ei ole ise suveks otseselt tööd otsinud. Mulle pakuti ise väikest tööotsa ja ma võtsin selle vastu. Tegelen nüüd maasikatega ? rohin ja korjan. Kuigi füüsiliselt on see raske, sobib selline töö mulle. Tahtsingi tööd väljas värske õhu ja päikese käes teha. Suvel on ilusad ilmad ja ei tahaks sees passida. Üldiselt on nii, et linnas on rohkem inimesi ja rohkem tööpakkumisi, maal töötamiseks nii palju võimalusi pole.”

Küsitlesid TRIIN SAAR ja KRISTIINA KOKK

blog comments powered by Disqus