Kus väikesed inimesed mängida saavad?

Kui suuremad, keda aeg-ajalt juba omapäi  õue usaldada võib, leiavad mängukaaslasi ja -sõpru ka koduõuest pisut kaugemal, spordiväljakutel ja mujal, siis väikelaps peaks saama mängida ikka võimalikult kodu lähedal ja täiskasvanu pilgu all. Küllap seepärast rajatigi omal ajal suuremate elamugruppide juurde ka lastele mänguväljakud. Mõned neist on praegu kahjuks juba kasutamiskõlbmatuks muutunud, mõnes paigas on aga leitud  võimalusi luua juba päris uusi mänguväljakuid või uuendada vanu.

Teise hoovi laps

Pole ime, kui käratsevad ja ringi sebivad lapsed ikka ja jälle kellelegi tüliks on. Pilt, kus suurte majade juures pinkidel istuv grupp omavahel jutlevaid mammisid aeg-ajalt mõne poisi või tüdruku peale kurjustama kipub, polegi haruldane. Ega teise hoovi lapsi naljalt oma maja juurde jooksma ja kilkama lastagi. Selge see, et rahule ja vaikusele on õigus igaühel ja väikesel tuleb suurele kuuletuda, aga paraku pole sellel väikesel alati kuhugi minnagi.

Maakonnakeskuses Jõgeval, kus ka kortermaju eriti palju, on see kahtlemata suurem probleem kui mujal. Seda nii laste kui omavalitsuse poolelt vaadatuna. Näiteks kunagine Nurme tänava mänguväljak Pargi tänava majadegrupi kõrval on ammu juba kõike muud kui laste mängukoht. Palju parem pole ka Puiestee tänava majade juures asuv mänguväljak. “Seal pole enam aastaid midagi uuendatud ega juurde soetatud. Ei ole ka kohta, kus istuda, sest päris väikesel tuleb ju ikka juures olla,” kurtis üks sealkandis elav vanaema. Igati korralik on küll kultuurikeskuse pargis asuv mänguväljak, aga kaugemalt ei ole sinna tihti võimalik käia, eriti väiksemate lastega.

Abilinnapea Kalmer Laini sõnul korraldati linnas möödunud suvel mänguväljakute ülevaatus. Praeguse seisuga on plaanis jõudumööda uuendada neid, mis juba olemas, uusi rajama hakata kavas ei ole. Selleks suveks kahjuks uusi atraktsioone tellitud pole, uuendatud ja korrastatud on küll kultuurikeskuse juures olevat mänguväljakut. “Puiestee ja Uue tänava nurgal paikneva mänguväljaku atraktsioonid on tarvis ümber tõsta, sest selle ühele alale ehitatakse parkla. Siis on plaanis sinna ka mingeid atraktsioone juurde paigaldada ja väljakut korrastada. Mõningane lahendus linna lastele oleks anda uuesti võimalus mängida lasteaia Rohutirts mänguväljakul ka õhtuti ja puhkepäevadel. Vahepeal see nii oli, aga seal läks kahjuks asi kontrolli alt välja,” rääkis Kalmer Lain. Ühe võimalusena pakkus ta välja, et kui mõni majaühistu peaks algatama mänguväljaku rajamise, on linn valmis toetama.

Mustvees ja Põltsamaal võib rahul olla

Põltsamaa abilinnapea Tiit Kulu kinnitusel pole neil laste mänguväljakute asjus kurtmist kuulda olnud. Olemasolevad näivad rahuldavat. Möödunud aastal saadi tänu Annika Kallasmaa eestvedamisele kunagisse Lillevere keskasulasse, kus on viisteist kortermaja, täiskomplekt atraktsioone projektirahadest.

Tänavu on tehtud randa juurde vette laskumise liurada ning mõne päeva pärast avatakse spordihoone juures kunstmuruga väljak. Plaanis on muretseda noorte rularambi juurde lisaatraktsioone ning mõeldud on rulluisutajate tarvis olemasolevatele radadele lisa rajada. Külakiik, mis möödunud aastal lauluväljakule üles pandi, leiab üllatavalt elavat kasutamist. Nii,et võib-olla edaspidi on vaja veel üht kiike teise linnaotsa lisaks.

Mustvee linnavolikogu aseesimees Laidi Zaleke?ina ütles, et Mustvees pole mänguväljakute probleemi seni üles kerkinud. Möödunud aastal Peipsi randa rajatud mänguplatsiga ollakse ilmselt rahul ja seda kasutatakse aktiivselt. Muret tekitavad aga vahel paraku lõhkujad. Õige varsti pärast mänguplatsi avamist kadus ära selle katus, mis oli tõeliselt ilus. Võimalik, et see “sõitis ära” sõna otseses mõttes, kas siis maad- või vettpidi. Katus asendati muidugi uuega. Hiljuti avati järve ääres ka välikohvik ning selle juurde paigaldatud batuutidel saavad lapsed nüüd ka hüpata.

Uued mänguväljakud

Uued värvilised atraktsioonid hakkavad viimasel ajal silma aga Sadukülas. Nagu selgub, on Puurmani vallas uusi väljakuid ja neil uut inventari juures veelgi. Uue väljanägemise on saanud nii Puurmani lasteaia Siilipesa väljak kui ka selle filiaal Sadukülas ning lisaks ka Puurmani asula väljak. Nagu kinnitas abivallavanem Arvo Pennonen, on õnnestunud raha saada taas  tänu projektidele. “Kõik oleneb sellest, mis kusagil prioriteediks seatud. Raha pole kunagi päris piisavalt. Meie oleme pidanud vajalikuks anda võimalusi tegutsemiseks lastele, ka väikestele,” ütles abivallavanem.

Maarja-Magdaleena keskasulasse suurte majade vahele asutas kohalik noorteseltsing Club Extra laste mänguväljaku möödunud suvel. Raha saadi KOPist ja töö tegid noored ise. Varem oli samas paigas vaid üks liivakast. Nüüd on seal täiskomplekt atraktsioone, kus lapsed pidevalt tegutsemas ning väljakut hoitakse hoolega korras. Vaid pingid on kellelegi kurikaelale ette jäänud.  

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus