Kus ja kuidas jaaniõhtut veedate?

 

 

Maie, kokk

Meie teeme jaanituld alati maal isa juures. Seal on sobiv koht tule tegemiseks ja kõrval on ka väike majake. Meid koguneb sinna natuke üle kümne. Loomulikult kuulub jaanitule juurde šašlõki küpsetamine. Mina olen pigem väiksema seltskonnaga jaanipeo pooldaja ega hooli ühisest ja suurest peost. Eks nooremana sai ka suurematel jaanituledel käidud.

Niina, pensionär

Mina olen jaaniõhtul Põlvamaal oma õe juures, tema suvemajas. Minule meeldib sellel õhtul olla väikese seltskonnaga kusagil tule juures. Tavaliselt käin ma jaanitulel ühel aastal õe juures ja teisel aastal Rakvere lähedal venna maakodus. Meie käime kalmistul juba enne jaaniõhtut ära ja jaanipäeval sinna tavaliselt ei ole läinud.

 

Veera, raamatupidaja

Mina lähen alguses Mustvee linna jaanitulele, mis toimub kultuurikeskuse parklas. Jaanituli süüdatakse seal kõrval jõe ääres. Sealt edasi läheme minu koju, kus tuld teha ei saa, aga eks grillimaja lõke on ikka. Meil on seal väga tore seltskond koos. Järgmisel päeval ehk jaanipäeval läheme Lohusuusse kalmistupühale. Sealsel kalmistul puhkavad minu isa ja vanavanemad. Avinurme tünnilaadale on kah plaanis minna.

 

Toivo, pensionär

 

Meie oleme jaaniõhtul abikaasaga kahekesi kodus. Elame oma majas ja väikest lõket saab seal ikka teha. Väike grillimine  kuulub samuti jaaniõhtu juurde. Minule meeldibki jaaniõhtul rohkem kodus olla, aga ilusa ilmaga võib ka kuhugi kaugemale minna. Siin Jõgeval pole mitmel aastal kusagil ühisel jaanitulel käinud. Samal päeval käime Simunas kalmistupühal.

 

Eili, kodune ema

Minu peo pidamise võimalus on hetkel üsna piiratud, sest väike poeg pole veel tõsine piduline. Reede õhtul on Paduveres Kõrsikute kontsert, mida tahaks kuulama minna. Meil maal koguneb alati mai- ja juunikuuks piisavalt materjali, millest jaanituld saab teha. Küpsetamine on tegelikult lausa suvise argipäeva osa, aga jaaniõhtul on see tegevus kindlasti natuke põhjalikum ja tulele saab panna midagi sellist, mida argipäeval ei küpseta.

 

Küsis: TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus