Kurvi kohvik valmib kevadeks

</span>

Kunagise Kurvi baari asemele kerkib Põltsamaale linnapargi serva uus ning igati nüüdisaegsete lahenduste järgi ehitatav hoone, kus hakkab tegutsema väike kohvik.

Kurvi Kohvik OÜ omanikeringi kuuluva Mart Võsa sõnul kuulub kinnistu, kuhu kohvikuhoonet ehitatakse, nende perele. “Meil oli kaks võimalust – jätta see kinnistu lihtsalt niisama seisma või siia mingil moel investeerida. Liisk langes investeerimise kasuks ja sealt edasi tekkis mõte rajada kinnistule väike kohvik,” rääkis kohviku ehitamist kureeriv Mart Võsa.

“Kinnistu omandasime küll koos väikese majakesega, kuid see oli nii kehvas seisukorras, et pidasime mõistlikumaks ehitada hoopis uus hoone. Nii et kui tavaliselt alustatakse uue hoone ehitamist nullist, siis meie alustasime siin vana hoone lammutamisega ehk miinusest,” nentis ta.

Varsti võib sarikapidu pidada

Mõte kohviku rajamisest tekkis Võsa perel täpselt aasta tagasi ja tänaseks on jõutud uue hoone ehitamisega nii kaugele, et üsna varsti võib sarikapidu pidada. Sarikad tuleb majale käsitsi peale tõsta, sest masinatega sellele ehitusobjektile ei pääse. Sellegipoolest loodetakse hoone kuu aja pärast katuse alla saada ning uksed ja aknadki ette panna.

Kohvikuruum tuleb umbes neljakümne ruutmeetri suurune ja  peaks mahutama paarkümmend külastajat. Kohviku pargi poolsele küljele tuleb ka väliterrass. Söögikohas saab edaspidi tööd kaks inimest. Mart Võsa märkis, et kohviku asukoht on päris hea – otse linnapargi servas ja vahetult Põltsamaa lossikompleksi läheduses. “Vähemalt suviste lossihoovi kontsertide  ja muude ürituste ajal siin klientide puudust ei tohiks olla,” loodab omanik.

Kuidas Kurvi Kohvik edaspidi lahti olema hakkab, seda  pole praegu veel ära otsustatud. Kui leidub soovijaid, ollakse valmis kohvikuruumi ka tähtpäevade pidamiseks välja rentima. Samas asub kohvik otse Tallinna ja Viljandi maantee ristmiku juures ning küllap astub sinna sisse ka Põltsamaalt läbi sõitvaid inimesi.  

Mõjutavad loodus- ja muinsuskaitselised nõuded

Mart Võsa sõnul ei ole tulevane kohvikumaja päris tavapärane ehitusobjekt. Erinõuded ehitamisel tulenevad sellest, et objekt asub looduskaitsealal ning sel kehtivad ka muinsuskaitsega seotud piirangud.  Näiteks tohib hoone fassaadi katta vaid  voodrilaua või fassaadikiviga. Mart Võsa sõnul otsustati laudvoodri kasuks. Looduskaitsjate nõue omakorda on, et maja värv peab olema nende ametkonnaga kooskõlastatud ja see peab olema hele. Ka katuse kattematerjal on ette kirjutatud ja katus tuleb firma Rannila plekist.

“Sellise plekiga on kaetud ka noortekeskuse katus,” viitas Mart Võsa teisel pool jõge paistvale majale.

“Tuleb tunnistada, et Jõgeval tegutsev muinsuskaitseinspektor suhtus meie plaanidesse ja soovidesse väga mõistvalt. Olime valmis hoopis teistsuguseks suhtumiseks, kuid meie üllatuseks leidsime muinsuskaitseinspektoris suurepärase koostööpartneri. Sama tuleb öelda ka Põltsamaa linnavalitsuse ehitusnõuniku kohta,” kiitis Mart Võsa. 

Käsitsi kaevatud kraav

Ehituse kulgu on mõjutanud ka ilmastikuolud. Ehitustööga loodeti alustada mai alguses, kuid siis oli tulevane ehitusplats alles vee all. Nii läks kaotsi viisteist tööpäeva.  Elektriühenduski on objektil olemas. Kaabel veeti hooneni  teisel pool teed asuvast mastist, kuid sellegagi oli looduskaitse seisukohast mitmeid keerulisi probleeme, sest ette jäid pargipuud. Kaabli maasse saamiseks tuli seitse tundi käsitsi kraavi kaevata. Aega nõudis töö seetõttu, et  pinnas oli  kiviklibune. Ollakse valmis ka vee- ja kanalisatsioonitrassidega liituma, kuid  et objekti juurde masinatega ei pääse, tuleb sellekski kraavid käsitsi kaevata. Siiani pole seda tööd veel ette võetud, sest lahtised kraavid häiriksid praegu ehitustööd.

Kohvikuhoone projekti autor on Elvi Korjus ning hoone ehitab Marevista OÜ. “Hoone ehitamine on kogu siinse ettevõtmise juures väike probleem. Tõsiseks katsumuseks on kõikide kooskõlastuste saamine ning loodus- ja muinsuskaitsega seotud nõuete täitmine,” rääkis Võsa, avaldades lootust, et  hiljemalt järgmisel kevadel  on Kurvi kohvik külastajatele avatud.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus