Kursi koguduse 600. aastapäeva tähistati ajalookonverentsiga

Möödunud kolmapäeval peetud ajalookonverentsi “Kogu tõde Kursist” korraldamise peapõhjuseks oli siinse EELK Maarja-Eliisabeti koguduse 600. aastapäev.  Kursi jahilossis peetud seminari ettekannetes ja sõnavõttudes toonitati vajadust põhjalikumalt tundma õppida ja väärtustada nende paikade aja- ja kultuurilugu, millel Eestimaa kaugemas möödanikuks on oluline osa olnud, kuid mille roll paikkonna keskusena jäi hiljem tagasihoidlikumaks.

Konverentsil viibinud Eestis resideeriv Poola Vabariigi suursaadik  Grzegorz M. Poznański andis EELK Kursi koguduse õpetajale Sulev Sovale üle õnnitlusläkituse,  milles on rõhutatud, et tänapäeval loovad Eesti ja Poola nüüdisaegset Euroopat, toetudes traditsioonidele ja universaalsetele väärtustele. Euroopa kultuuriline rikkus ja religioosne sallivus sõltuvad  suuresti paikkondades asuvatest kohalikest ühendustest ning soov Kursi kogudusele jätkata tegevust vähemalt veel kuussada aastat. Suursaadik märkis, et ajaloohõnguliselt on tal au olla ka Kursis kui sajandeid tagasi eksisteerinud Poola suurriigi ühes kaugemas paigas.

Kursi pastoraadi perenaise ja Kursi jahilossi omaniku Alikee Kubi eestvedamisel istutati kiriku lähedusse kaks elupuud, millest üks pandi kasvama Poola suursaadiku külaskäigu ja teine koguduse 600. aastapäeva auks. Tervitussõnavõtuga esinas ka  Soome Vabariigi saatkonna nõunik Eestis Vesa Vasara.  

Sulev Sova sõnul ajendas sündmust korraldama ennekõike soov saada rohkem teada selle paiga varasemast ajaloost ja seda huvilistele tutvustada. “Näiteks orduaja kohta on teada vaid seda, et sel ajavahemikul elas siin 13 komtuuri ja kaks foogti. Kursi kirik on säilinud 1648. aastast ning see jäi õnneks maha põletamata ka Põhjasõjas. On ka teada, et puud, millest said kiriku laetalad, istutati 1525. aastal ja võeti maha 1647 aastal,” rääkis vaimulik.      

EELK peapiiskop Andres Põder lausus, et paljud Eestimaa paigad on ajalukku jõudnud läbi kiriku. “Praegune aeg muutub veelgi rikkamaks, kui võtame kaasa ka mööda läinud aja,” tõdes peapiiskop.

Puurmani vallavanem Rauno Kuus toonitas, et kiriklikust keskusest ehk Kursi kihelkonnast on välja kasvanud ka Puurmani ja Laeva vald.

EELK Torma Maarja Koguduse õpetaja Mehis Pupart kinkis Kursi kogudusele aastail 1929-1941 Kursis ja 1964-1983 Tormas töötanud nimeka kirikuõpetaja ja teoloogiaõppejõu Jaan Muru (1900-1987) memuaarid.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus