Kursi kirikus tehakse remonti

Puurmani vallas  EELK Kursi Maarja Eliisabeti koguduse kirikus tehtaval remonditöödel  värvitakse seinad ning põrandale paigaldatakse uued lauad.

Pühakoda remondivad koguduse liige meistrimees Jüri Pere,  pastoraadi perenaine Allikee Kubi ja kirikuõpetaja Sulev Sova.

Teisipäeval värvis  Allikee Kubi  altari ja kantsli juures asuvat seina. Inetu ja kulunud väljanägemisega lillakates-pruunides toonides sein jääb  kirikus viibivatele inimestele vahetult vaatevälja. Nii pidasime vajalikus selle kiiresti valgeks võõbata. Tänavu remondime aga põhiliselt  peauksest algavat ja saali keskele ulatuvat pühakoja vanemat osa,” ütles pastoraadi perenaine.

Meistrimees Jüri Pere nimetas iseäranis keeruliseks värvimistöid ligi 80 meetri kõrgusel.

Seinad on üldiselt hästi säilinud, kuid miskipärast kunagi kaetud õlivärviga, mistõttu ei lase õhku läbi. Sel põhjusel on krohv pudenema hakanud. Pidanuks  kasutama  hoopis lubjavärvi, mida olemegi nüüdseteks remonditöödeks muretsenud,” lisas ta. 

Võimalus leida  inimsäilmeid

Vananenud  põrandalauad asendatakse kirikus uutega. Põranda uuendamine nõudis projekti ja põhjalikku kooskõlastamist Muinsuskaitseametiga. Arvestama peame ka võimalusega, et vana põranda eemaldades võime leida sajandeid tagasi elanud ja kirikusse maetud ja eeldatavasti aadlike või teiste ülemkihtide hulka kuulunud inimeste jäänuseid. Käitume seal taolisel juhul vastavalt seadusele ja eetikale. Teadaolevalt maeti Eestimaal kirikutesse ajani, mil selle kombe keelas aastail 1632-1654 valitsenud Rootsi kuninganna Kristiina, kes oli kuninagas Gustav Adolf II tütar. Keelu põhjuseks oli soov ära hoida katkukollete tekkimist,” rääkis Jüri Pere, kes on Tartu Ülikoolis  ajalugu õppinud.

Tema sõnul on praegune remont viimase perioodi  tõsisem ettevõtmine Kursi kirikus. Väiksemaid töid, näiteks akende vahetamist on tehtud ennegi,” ütles Pere. 

Remont oma jõududega

Kursi kirikut remondivad meistrimees koguduse liige Jüri Pere, pastoraadi perenaine Allikee Kubi ja kirikuõpetaja Sulev Sova, kes küll enamasti töödejuhataja rollis. Nii on ökonoomsem. Firmadest tööjõu palkamiseks pole kogudusel majanduslikke võimalusi.  Värvimine on minu jaoks aga meeldiv vaheldus,” rääkis Allikee Kubi.

Palju raha on kogudusel kulunud ka remondiks vajaliku projekti tellimiseks ning ehitusmaterjalide muretsemiseks. Kavatseme selle katteks Euroopa Liidu vahenditest toetust taotleda. Südamlikult oleme tänulikud ka inimestele, kes soovivad kiriku remondi heaks annetada,” ütles  ta.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus