Kuressaarest kaks laureaaditiitlit

Üleriigilisele konkursile eelnes, nagu ikka, maakondlik. See leidis aset kaks päeva varem Jõgeval Betti Alveri Muuseumis ning osutus üsna osavõturohkeks: 34 etlejat esindasid maakonna viit kooli ? Carl Robert Jakobsoni nimelist Torma Põhikooli, Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi, Jõgeva Ühisgümnaasiumi ja Jõgeva Gümnaasiumi. Noorte ülesastumisi hindasid Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse liige Maret Oomer, Laiuse raamatukogu juhataja Asta Leiten ja kultuurihuviline arst Kalle Piiskoppel.

V-VI klassi õpilastest tunnistati I koha ja üleriigilisele konkursile saatmise vääriliseks Jõgeva Gümnaasiumi VI klassi õpilane Marleen Petersell (juhendaja Endla Matela), kes esitas Olivia Saare luuletuse “Vaikuseviiv? ja Helga Nõu proosapala “Tiina?. Ära märkis zhürii sellest vanusegrupist Kristian Käreski (Jõgeva Ühisgümnaasiumi V kl, juh Helge Maripuu), Maarja-Liis Mölderi (Põltsamaa Ühisgümnaasiumi V kl, juh Astra Tints) ja Anita Tuula (Põltsamaa Ühisgümnaasiumi VI kl, juh Malle Müls) esinemise.

VII-IX klassi õpilastest sai esikoha ja pääses üleriigilisele konkursile Jõgeva Ühisgümnaasiumi IX klassi õpilane Oliver Taul (juh Tiia Malm), kes esitas Jüri Üdi luuletuse “Hea elu? ja Toomas Liivi proosapala “Tagasi puu otsa?. Esile tõsteti Rauno Reinase (Jõgeva Gümnaasiumi VIII kl, juh Endla Matela), Riko Osila (Jõgeva Ühisgümnaasiumi VII kl, juh Inga Reinumägi), Linda Maisvälja (Põltsamaa Ühisgümnaasiumi IX kl, juh Sirje Ääremaa) ja Piia Puuraidi (Palamuse Gümnaasiumi IX kl, juh Asta Ilmjärv) etteastet.

X-XII klassi õpilaste hulgast hindas zhürii esikoha ja edasipääsu vääriliseks Jõgeva Gümnaasiumi XI klassi õpilase Karl Sakritsa (juh Lianne Saage-Vahur), kes esitas Ave Alavainu ?Fööniksi enesetapu? ja Ivan Orava/Andrus Kivirähu ?Odavalt saadud hümni?. Ära märgiti Elin Küti (Jõgeva Ühisgümnaasiumi XI kl, juh Tiia Malm), Virgo Ernitsa (Jõgeva Gümnaasiumi XI kl, juh Lianne Saage-Vahur) ja Maria Orbi (Jõgeva Ühisgümnaasiumi XII kl, juh Inga Reinumägi) esinemine.

“Üleriigilisele konkursile edasipääsejate valimisega olime päris suures hädas, aga mitte sellepärast, et selle väärilisi poleks leidunud, vaid sellepärast, et neid oli rohkem kui üks,? ütles zhürii liige Asta Leiten. “Tase oligi ühtlaselt kõrge ja lastest hoovav elurõõm andis meile kõigile tugeva positiivse laengu. Kõik pole veel sugugi kadunud, kui nii palju lapsi leidub, kes etlemisega tegelda tahavad. Ka repertuaar oli päris hästi valitud. Kusjuures mõnikord avas proosatekst lugeja olemuse palju paremini kui luuletus.

Eks oli ka neid hetki, mil juhendaja “karvane käsi? välja paistma kippus: kui tekst lugeja suhu hästi ei sobinud või kui mõni zhest või rõhuasetus loomulik ei tundunud. Aga üldmulje oli siiski hea.?

Kiired asendused

Zhürii tegi oma otsuse, loodusjõud oma: kuigi Kuressaarde oli vaja sõita vaid kaks päeva pärast Jõgeva Gümnaasiumi ja Betti Alveri Muuseumi poolt Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu toetusel korraldatud maakondlikku konkurssi, jõudsid kaks edasipääsenut ? Oliver Taul ja Karl Sakrits ? selle ajaga haigeks jääda. Nende asemel sõitsid koos Marleen Peterselliga mere taha nende koolikaaslased: Oliveri asendas Riko Osila ja Karli Virgo Ernits. See, et mõlemad seal laureaadiks tunnistati ja Riko lisakse sellele veel Kuressaare Gümnaasiumi õpilaszhürii eriauhinna sai, tõestab Asta Leiteni sõnade õigsust: maakonnavoorus oli tase ühtlaselt kõrge.

Kui juhendaja Lianne Saage-Vahur ütles, et tema silmis olid tema kaks õpilast, Karl ja Virgo, täiesti võrdsed ning polnudki vahet, kumb neist maakonda esindas, siis Virgol oli siiski natuke kahju, et Karl haigeks jäi.

 ?Karl oleks Kuressaares puhta töö teinud,? arvas Virgo. ?Olukorras, kus võrdselt võimekaid ja oma isiksust hästi välja mängida oskavaid esinejaid, oli palju, hakkas päris olulist rolli mängima repertuaar. Kuna seekord olid paljud endale üsna tõsised palad valinud, oleks Karl Kivirähu väga naljaka tekstiga ilmselt hästi silma paistnud.?

Virgo ise esitas kaks meeleolult väga vastakat teksti: Hando Runneli lustliku luuletuse ?Sauna taga? ja isa surma kirjeldava katkendi Voldemar Panso vastilmunud päevaraamatust. Rikole tõid edu Tõnu Trubetsky luuletus ?Kõik on hea? ja Karl Aderi proosapala ?Mesilinnud?.

Virgol jätkus kiidusõnu ka nooremate ?kolleegide? jaoks.

?Riko oli väga tubli ja julge ning ei läinud esimest korda üleriigilisel konkursil esinedes sugugi krampi,? ütles Virgo.

Nii Virgol kui ka Karlil on veel tuleval aastalgi aega etlejate konkursil oma võimeid proovida: mõlemal on ju üks kooliaasta veel ees. Virgo meelest on nad Karliga teineteisele pigem toeks kui konkurendiks. Lianne Saage-Vahuri sõnul võtavad mõlemad poisid etlemist tõesti tõsiselt ja on selles vallas vaat et juba profid, keda teab kui palju juhendada pole vajagi.

?Nad teavad, mis on temporütm, ja oskavad ise tekste valida. Või siis tunnevad minu pakutavate tekstide hulgast eksimatult selle kõige õigema ära,? ütles Lianne.

Võistulausumine

Üleriigilisele etlejate konkursile olid saarlased natuke arhailise hõnguga, aga vägagi suupärase nime leiutanud: ülemaaline ilulugejate võistulausumine. Ürituse peakorraldaja, Kuressaare Gümnaasiumi emakeeleõpetaja Merle Rekaya sõnul ristisid tema ja Saaremaa Ühisgümnaasiumi emakeeleõpetaja Rita Ilves ilulugejate võistulausumiseks kõigepealt maakondliku etlejate konkursi. Nüüd otsustati sama nimi käiku lasta üleriigilise konkursi puhul.

Konkursi zhüriisse kuulusid lavastaja Aare Toikka, näitlejad Tiina Rebane ja Hans Kaldoja, Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse esimees Kristiina Oomer ja Kuressaare Gümnaasiumi vilistlane Keete Viira. Nooremas vanuseastmes andsid nad peapreemia Tallinna Inglise Kolledzhi õpilasele Markkus Pulgale, keskmises vanuseastmes Lümanda Põhikooli õpilasele Anna Talvile ja vanimas vanuserühmas Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilasele Doris Tääkerile. Lisaks peapreemiale anti igas vanuserühmas välja kolm laureaaditiitlit ja kaks eripreemiat.

Jõgeva maakonna õpilasetlejaid on peatselt ootamas järjekordne jõuproov: 4. aprillil selgitatakse Laiuse Põhikoolis välja see ?ilulugeja?, kes esindab maakonda 19. aprillil Alatskivil toimuval üleriigilisel vendade Liivide ja Juhan Liivi luuleauhinna laureaatide loomingu esitamise konkursil.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus