Kuremaal tutvustatakse viikingikultuuri

 

Tuleval nädalal kogunevad Kuremaale taas mitme riigi motomatkajad, et pidada seal traditsioonilist kokkutulekut Jõgevatreff. Reedel, 30. juulil saab Kuremaal motokokkutulekuga paralleelselt teoks viikingipäev, kuhu on oodatud kõik huvilised, mitte ainult motomatkajad.

  

„Mõtlesime, et miks mitte anda oma iga-aastasele kokkutulekule seekord natuke isemoodi värving,“ ütles Jõgevatreffide algataja Igor Ellisson motomatkajate klubist Jõgeva MC. „Usume, et see on huvitav nii kohalikele inimestele kui ka meie väliskülalistele.”

Viikingipäeva aitavad sisustada MTÜ Kalevite Kange Rahvas ja Emajõe Lodjaselts. Esimene püstitab Kuremaa järve äärde viikingilaagri, paneb käima töö- ja õpitoad ning korraldab muinasvõitlejate treeningu, demonstratsioonesinemise ja lahingu, teine toob järvele viikingilaeva Turm.

Hommikul kell 10 algava viikingipäeva töö- ja õpitubades saab õppida regilaulu ning kõlapaela ja ühenõelatehnikas kudumi valmistamist.

„Päevakavas on antud küll kindlad kellaajad, millal järjekordne grupp alustab, aga kui keegi muul ajal tuleb ja kätt proovida tahab, siis ära teda ei saadeta,“ ütles viikingilaagri korraldaja Mati Nuut.

Viikingilaagris keedetakse muistsel viisil lihtsat ja tervislikku toitu, kasutades selleks kruupe, suitsutatud seapõske, sibulat ja küüslauku. Pada pannakse tulele kell 10 ja kell 17 ning toitu tehakse niipalju, et jätkub ka publikule või vähemasti osale publikust.

Elav ajalugu

Kellele militaarsemad tegevused peale lähevad, saavad asjatundjate käe all muinasvõitlust harjutada. Suurematel huvilistel on võitlusvahenditeks puukaikad, väiksematel pehmikmõõgad. Juhendajad ise näitavad oma oskusi kell 12 ja kell 16.30 toimuval demonstratsioonesinemisel ja kell 18 algavas lahingus. Demonstratsioonesinemisi saadab jutt viikingite ajast ning nende käigus on vaatajatel võimalus võistlusvarustust uudistada, endale selga proovida ning soovi korral täisvarustuses võitlemist proovida. Lahingusse „amatööre“ siiski ei lasta, küll aga saadab lahingutegevust asjatundjate kommentaar.

Viikingipäeva lõpetab kell 20 algav laevalahing, mille käigus näidatakse, kuidas võis laeva kaitsmine ja vallutamine viikingiajal käia.

Kui Kuremaa järve äärde tuleb Kalevite Kange Rahvas viikingikultuuri tutvustama üheks päevaks, siis püsivamat koostööd teeb mittetulundusühing pealinnast 30 km kaugusel Tallinna-Tartu maantee läheduses tegutseva viikingikülaga. Seal käisid nende pakutavast elava ajaloo õppest tänavu kevadel osa saamas 37 kooli õpilased.

„Vahepeale ratsa-rikkaks-mentaliteet hakkab ka Eesti ühiskonnas tasapisi asenduma sooviga teada saada, kust me tuleme ja kuhu teel oleme,“ ütles Mati Nuut. „Ning kui varem on mantrana korratud müüti meie seitsmesaja-aastasest orjapõlvest, siis nüüd oleks aeg rääkida ka sellele eelnenud ajast, mil meie esivanemad uhkete ja vabadena elasid ning siinsed rannaäärsed mehed viikingitena merd sõitsid ja maid vallutasid: viiking pole ju rahvus, vaid elukutse. Teadmine meie väärikast minevikust muudaks ka meie tänapäeva hoiakuid ning aitaks ühiskonnas valitsevat õhkkonda tervemaks muuta.“

Viikingitelt on tänapäeva inimestel Nuudi sõnul palju õppida: seda, kuidas loodusega kooskõla hoida, kuidas terves kehas tervet vaimu hoida, kuidas võtta vastutust ja riske ning kuidas nendega toime tulla jne.

Liikluses ümberkorraldused

Viikingipäeva korraldamist toetab Kohaliku Omaalgatuse Programm ja viikingilaagri külastamine on kõigile tasuta. Igor Ellisson palus ainult neile, kes reedel autoga Kuremaale tulla kavatsevad, südamele panna, et nad Jõgeva-poolset sissesõiduteed kahelt poolt täis ei pargiks, sest reedene päev on Jõgevatrefil motomatkajate kõige tihedama saabumise aeg ja kui saabujatele jäetakse liiga kitsas koridor, siis võivad tee ääres seisvad autod tahes-tahtmata kriimustada saada. Loodetavasti leiavad viikingikultuuri huvilised oma autole koha avalikus parklas või väiksematel platsidel.

Tänavune Jõgevatreff kannab juba 19. järjekorranumbrit ning sellele on taas oodata paari tuhandet motomatkajat. Lisaks viikingipäevale korraldatakse reedel motoorienteerumine, mille käigus motomatkajad tutvuvad Jõgevamaa vaatamisväärsustega.

Jõgevatrefi nn linnaüritus saab teoks laupäeval, 31. juulil Jõgeval. Kui motomatkajad keskpäeval kolonnis linna jõuavad, läheb Kaubahalli ja Kesk-Eesti Ärikeskuse vahelisel alal võrrivõidusõiduks. Seekord võistlevad peale „punnvõrride“ ka rollerid.

„Tuleb päris äge võidusõit ja kuulda saab päris head forsseeritud mootorite pininat,“ ütles Igor Ellisson, lisades, et osalejaid on võistlusele oodatud 150 ringis.

Nagu ikka, toovad Jõgevatreff ja selle linnaüritus muudatusi Kuremaa ja Jõgeva tavalisse liikluskorda. Kuremaa alevikusüda suletakse motolaagri tõttu liikluseks neljapäeva, 29. juuli keskpäeval. Alevikku läbiv liiklus suunatakse ümber väiksematele teedele, aga kel teisi variante kasutada, püüdku Kuremaalt läbisõitmist pühapäeva lõunani üldse vältida. Jõgeval on 31. juulil Suure ja Aia tänava kesklinna läbivad lõigud suletud kella 7-18.

„Kuremaa ja Jõgeva ajutised liiklusskeemid peaksid olema juba varasematest aastatest tuttavad, nii et suuri segadusi loodetavasti ei teki,“ ütles Igor Ellisson.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus