Kuremaal tähistati lossi uue katuse valmimist

Kolmkümmend neli aastat tagasi, pärast Kuremaa lossi põlengut ehitatud katuse elu on nüüd läbi saanud ja loss uue katuse all. Peale tulekahju oli hoone katuse alla saamisega ülikiire. Uue katuse ehitanud ettevõtte OMA Fassaad OÜ juhi Martin Kärneri sõnul oli see ka katust renoveerides näha.


Martin Kärner sõnul sai katus vahetatud viimasel hetkel. „Natuke veel ja suurem torm oleks võinud mõne koha juba lahti võtta ning kahjud oleksid olnud palju suuremad, nende likvideerimine keerulisem ja kulukam,“ lisas ta.

Katus parem kui kunagi varem

Aga läks hästi, katus püsis siiani. Katusevahetusele eelnenud olukorda iseloomustades ütles lossi perenaine Tiina Tegelmann, et kahe aasta eest oli tehtud katusele ekspertiis. „Selle hinnangul oli palju valesti tehtud asju, mille tulemusena jooksis vesi sinna, kuhu ta ei peaks jooksma – mööda seinu alla või hoopis majja sisse. Materjal, mis oli vahelae peal, lausa mädanes ja haises seal, sest palju vett oli läbi jooksnud,“ täpsustas ta.
Osaühing OMA Fassaad tegeleb miljööalade vanade majade katuste ja fassaadide renoveerimisega. „Kõik see, mis väljast näha on,“ ütles Martin Kärner. Kui maja hakata renoveerima, tuleb alati alustada katusest. Pole mõtet alumiste konstruktsioonidega tegeleda, kui vesi ülevalt neid jälle rikkuma pääseb. Täisrenoveerimine käib ikka ülevalt alla,“ rääkis ehitusettevõtja.
„Pärast sellist põlengut oli tõesti vaja kiiresti teha, see oli arusaadav, tolle aja materjalid ja võimalused olid ka nii nagu nad olid. Praegust renoveerimist valmistati ette ja projekteeriti ju mitu aastat.
Nüüd on kõik tehtud ajakohastele nõuetele vastavalt, aluskatte ja tuulutusvahedega, nii et jääpurikate oht on ka välditud. Katusel on turvavarustus ja kõike saab hooldada nii, et ei pea kartma oma elu pärast. Lahendused on sellised, et hea hooldamise korral peab see vähemalt 50 aastat vastu, aga miks mitte ka kauem,“ selgitas ta.
Hea hooldamine tähendab, et mõne aasta järel tuleb katus üle vaadata, kontrollida, et mõni vihmaveetoru umbes ei ole või vihmaveerenn lehti täis, need tuleb puhastada.

Kuremaa lossil on head peremehed

Ka pööning on korda saanud. „Täiesti uus on plaatvillast soojustus. See ei vaju nii ära või kokku, püsib oma konditsioonis oluliselt kauem kui puistevill. Sellest ei puhu ka tormiste ilmadega nii kergesti läbi. On soojem ja efektiivsem,“ rääkis ehitaja.
Uus kate on topeltvaltsiga, see tähendab, plekk keeratakse nii üksteise külge, et see on palju vettpidavam, vastupidavam kui seni kasutatud meetod. „Ka plekk on kõige kõrgema tsinkimiskaaluga, mis Eestis saada on – 350 grammi tsinki ruutmeetri kohta,“ ütles Martin Kärner.
Kuremaa lossi katus on suur, katuse pind on veidi üle 1000 ruutmeetri, aega läks remonditöödeks veidi üle kolme kuu.
„Aluskonstruktsioone tegid Ukraina töölised ja puusepad, kes olid ülitublid ja toredad,“ rääkis Kärner. „Siin tuli välja vahepeal väga ootamatuid asju. Karniisid olid kohati nii läbi, et tuli võtta peaaegu viimase telliskivini lahti ja uuesti ehitada. Head Ukraina poisid, objektijuhid ja insenerid lahendasid selle nii, et saime tähtajaks valmis. Mõned pisiasjad on veel teha, aga kindlasti saab kõik viimseni valmis ammu enne septembri lõppu, mis oli meie tähtaeg,“ oli ta väga rahul.
Tänuüritust juhtinud Kuremaa Lossi Fondi juhatuse liige Raul Soodla ütles, et lossil on läbi ajaloo olnud ainult head peremehed. „Lossi pole vaja olnud kunagi ellu äratada. Ta on olnud elus ja teda on tulnud ainult parandada,“ sõnas ta.
Lossi praegune omanik, Jõgeva valla vallavanem Tiit Lääne nentis, et asju, mida vaja teha, on veel ja veel. „Oleme läinud viimasel aastatel samm-sammult. Lossi perenaine Tiina on andnud vaieldamatult suure panuse selle lossi arengusse. Kahtlemata on ka uue katuse saamisel Tiinal suured teened,“ ütles ta tänuüritusel.
Tiina Tegelmann ütles, et on tõesti väga õnnelik ja tänulik. „See investeering on suur panus Jõgeva valla väga olulise objekti heaks ja mõisapärandi hoidmiseks,“ lisas ta.

Sihtasutus Kuremaa turismi- ja arenduskeskus esitas Riigi Tugiteenuste Keskusele projekti „Kuremaa mõisa peahoone katuse restaureerimine“.
Projekti rahastati maakondade arengustrateegiate elluviimise toetusmeetmest.
Tööde kogumaksumus oli 221 215,50 eurot. Toetuse summa oli 122 112 eurot ja omaosalus 99 103,50 eurot.
Kuremaa mõisa peahoone katuse projekteeris ja ehitas OMA Fassaad OÜ. Omanikujärelevalvet tegi P.P. EHITUSJÄRELEVALVE OÜ.
Tööde lõpptähtaeg on septembri lõpp.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus