Kuremaal kohtuvad taas motomatkajad ja viikingid

Tuleva nädala lõpupoole täituvad Jõgevamaa teed taas mootorratastega: Kuremaal algab rahvusvaheline motomatkajate kokkutulek Jõgevatreff, mis tänavu kannab kahekümnendat järjekorranumbrit. Nagu mullugi, saab kokkutuleku teisel päeval Kuremaa järve ääres tutvuda viikingieluga.

 

Eelregistreerimise andmeid ja varasemaid kogemusi arvestades eeldavad korraldajad, et Jõgevatrefile on tulemas paar tuhat motomatkajat viieteistkümnest riigist.

“Osa regulaarseid kokkutulekul käijaid jätsid möödunud aastal isegi Kuremaale tulemata, et pärast aastast puhkepausi juubeliüritust täiel rinnal nautida,” ütles Jõgevatrefi kauaaegne peakorraldaja Igor Ellisson motomatkajate klubist Jõgeva MC. “Püüame ka omalt poolt nii teha, et kõiges, mida pakume, oleks rohkem “särtsu” kui tavaliselt.

Motomatkajad hakkavad laagrisse saabuma neljapäeval, 28. juulil. Sealse melu juurde kuuluvad rõõmsad taaskohtumised vanade sõpradega, aga ka mitmesugused võistlused ja õhtused peod. Ansamblitest võib kokkutuleku välilaval näha The Cry Baby’t, Metsatölli ja Compromise Blue’d. Olgu öeldud, et välilava on seekord üsna suur (8 x 10 m) ja võistluste auhinnalaud pikk.

Võistluste hulka kuulub muu hulgas motomatkajast Jõgeva linnaaedniku Taivo Paeveeru poolt reedel korraldatav orienteerumismäng, mille käigus läbitakse kaardi järgi 85-100 kilomeetrine distants ning tutvutakse paljude Jõgevamaa vaatamisväärsustega. Mängijad peavad marsruudi läbima küll kindla aja jooksul, aga mäng ei käi siiski kiiruse peale, nii et üle mõistuse kihutamiseks Jõgevamaa teedel ei lähe. Neljapäeval ja reedel tehakse ka väljasõite Põltsamaale ja Põlvamaal Varbusel tegutsevasse Eesti Maanteemuuseumi.

Tasub aega varuda

Nagu mullugi, on Jõgevatrefi teisel päeval, st reedel nii motomatkajatel kui ka teistel huvilistel võimalik tutvuda Kuremaa järve ääres muistsete viikingite eluoluga. Viikingipäeva, mis algab kell 10 hommikul ja kestab südaööni, viivad läbi taaskehastajate klubi Kalevite Kange Rahvas ja Emajõe Lodjaselts. Viimane toob järvele viikingilaeva Turm, mis huvilisi tasuta järvele sõitma viib.

Kalevite Kange Rahva esindajad jutustavad viikingite elust ning õpetavad töötubades viikingite elulaadi juurde kuuluvaid töid tegema: muistseid toite valmistama, naela, nuga või ehteid sepistama, köit keerutama, meremehesõlmi tegema ning kõlapaela ja ühenõelatehnikas kudumit meisterdama. Toimub ka regilaulu õpituba.

Eelkõige olid viikingid siiski tublid sõdalased. Viikingipäeval saab publik uudistada muinasvõitlejate relvi ja turvavarustust ning viimast selgagi proovida; jälgida muinasvõitlejate treeningut, demonstratsioonesinemist ja massilahingut. Toimuvad lahingmängud pehmikmõõkadega. Õhtul peetakse laevalahingut ja pidu, millel saab kuulda regilaulu ja torupillimängu ning näha kõhutantsu ja tuleloopimist. Viikingipäeva täpsem ajakava on üleval Jõgeva MC kodulehel www.jogevamc.ee .

Kui motomatkajate turvaaiaga ümbritsetud laagrisse suvaline tulija ei pääse, siis Leader-programmist taotletud toetuse abil korraldatavast viikingipäevast osa saama on oodatud kõik huvilised ja sissepääs on tasuta. Kindlasti tuleb mõisaparki püstitatud laagrist alla järveranda viikingielu kaema ka suur hulk motomatkajaid. Viikingipäevale tasub tulla terve perega, sest tegevust jätkub igas eas pereliikmetele. Korraks läbijalutamise asemel võiks kohalolekuks pikemalt aega planeerida, sest siis jääb aega kaasa lüüa töötubades ja Kuremaa rannamõnusid nautida. Kel vahepeal kõht tühjaks läheb, saab rannahoonest kõhutäidet hankida, kel aga lõbusõidust Turmiga väheks jääb, võib minna järvetiirule OÜ Ellissoni Veskitalu järvelaevaga Linda.

Ei osanud tahtagi

Kui Jõgevatrefi laagripaigaks on juba kuueteistkümnendat korda Kuremaa, siis kokkutuleku avalikkusele suunatud üritus – motoparaad – saab juba õige mitmendat aastat (kui Igor Ellissoni mälu teda ei petnud, siis kuuendat) järjest teoks Jõgeva linnas.

“Palume ette vabandust neilt linnaelanikelt ja ettevõtjatelt, kelle tegemisi me laupäeval, 30. juulil segame,” ütles Igor Ellisson.

Linnasüda on sel päeval juba kella seitsmest hommikul liikluseks suletud, sest siis hakatakse võrrivõidusõidu raja ümber aeda püstitama. Kella üheksast algavad seal treeningsõidud. Võistlemiseks läheb siis, kui ka motomatkajad Kuremaalt kohale jõuavad.

Muljetavaldava pikkusega ja värvikas motokolonn asub Kuremaalt teele kell 11.45 ja jõuab eeldatavalt keskpäevaks Jõgevale. Kolonn sõidab linna sisse Suurt tänavat pidi. Tsiklid pargitakse Suurele ja Aia tänavale ning kell 12.30 toimub pidulik avatseremoonia Suure tänava äärde püstitatud välilaval. Jõgevatrefi tänavust juubelit silmas pidades kutsutakse rahva ette need unikaalsed mehed, kes kõigil kahekümnel kokkutulekul viibinud. Kõige rohkem on nende hulgas eestlasi, ent on ka kolm soomlast ja kaks rootslast.

Võrrivõidusõidu korraldamisel tuleb Jõgevatrefi meeskonnale appi, nagu ikka, Abja tehnikaring. Võisteldakse mitmes eri masinaklassis ja nagu Jõgeva rahvas juba teab, pakub võistlus nii närvikõdi kui ka lusti. Võrrisõiduga paralleelselt saavad huvilised uudistada ka motomatkajate põnevaid sõiduriistu.

“Motoparaadi korraldamisel on meile toeks Jõgeva linna-, valla- ja maavalitsus ning maavanem, linnapea ja vallavanem on lubanud sündmusele saabuda tsikli seljas,” ütles Igor Ellisson.

Tema sõnul on välisriikide motomatkajate huvi Jõgevamaale tuleku vastu nii pika aja jooksul säilinud mitte tänu odavale õllele, vaid tänu sellele, et siin on ilus loodus ning avatud ja sõbralikud inimesed.

“Me ise võib-olla ei märkagi, kui palju nende aastatega muutunud on, küll aga märkavad seda Jõgevatrefi välismaalastest veteranid,” ütles Igor Ellisson. “Näiteks 1992. aastal, kui toimus esimene kokkutulek – seda peeti Rannal – tuli kokkutulekulistele tagasisõiduks bensiini hankimiseks kütusefirmaga LMRA erikokkulepe sõlmida ning ka siis saadi kütust ainult niipalju, et jätkus Tallinnani, mitte koduni välja. Esimeste kokkutulekute ettevalmistamisel tuli aega ja energiat raisata ka selle peale, et väliskülalistele viisa taotlemiseks vajalikke kutseid saata. Kui mõnikord küsitakse, kas me sellist Eestit tahtsime, siis mina ütlen, et nii head riiki, kui meil praegu on, ma ei osanud siis tahtagi!”

Igor Ellisson ise on nüüdseks Jõgevatrefi korraldusküsimustes n-ö halliks kardinaliks taandumas, lõviosa tööst teevad ära juba Jõgeva MC nooremad liikmed.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus